YİĞİNER, ANAHTARCILIK İŞİNİ GÜVEN ESASINA DAYALI ÇOK ÖNEMLİ BİR MESLEK OLARAK KONUMLANDIRDI

Bu haber 14 Ekim 2022 saat 10:17 'de eklendi.

Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Yeni Hizmet Merkezinin açılışının ardından eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve usta öğreticilik, ustalık ve kalfalık belgelerini almaya hak kazanan Oda üyeleri esnaf ve sanatkarlar için hazırlanan belge teslim töreni gerçekleştirildi. Belge teslim töreninde konuşan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, “Anahtarcılık güven unsurunun, güzel ahlakın ve dürüstlüğün ön planda tutulması gereken çok ciddi, kritik öneme sahip bir meslek. Mesleğinize sahip çıkın.” dedi

Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ANKESOB Eski Hizmet Binasındaki yeni hizmet merkezinin açılışı, oda üyesi esnaf ve sanatkarlar ve  Ankara için başarılı çalışmalara vesile olması dileğiyle ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner tarafından yapıldı. Yoğun katılımla birlikte yapılan açılışın ardından, eğitimlerini başarı ile tamamlayarak usta öğreticilik, ustalık ve kalfalık belgelerini almaya hak kazanan Oda üyeleri ve yanlarında çalışanlardan oluşan 64 esnaf ve sanatkar için ANKESOB Abdullah Caner Toplantı Salonunda hazırlanan belge teslim töreni gerçekleştirildi.

Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Polat ve oda yöneticilerinin hazır bulunduğu açılış ve belge teslim törenine; ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner ile birlikte ANKESOB Başkan Vekili Mehmet Ali Okumuş ve yönetim kurulu üyeleri, oda başkanları, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Servet Kocagil, Gölbaşı İlçe MEB Şube Müdürü Bekir Saylam ile belge alacak esnaf ve sanatkarlar katıldı.

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen’in yönettiği belge teslim töreninde Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Polat tüm katılımcıları selamlayarak ve hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; “Öncelikle, Odamıza, meslektaşlarımıza ve mesleğimize sahip çıkılması noktasında bizlere sunmuş olduğu imkanlar ve vermiş olduğu desteklerden dolayı ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner’e çok teşekkür ederim. Ben ve yönetimimdeki tüm arkadaşlarımızla beraber mesleğimiz için önemli faaliyetlere devam edeceğiz ve inşallah mesleğimizi hak ettiği yere getirmek ve haksız rekabete yol açan, mesleğin itibarını zedeleyen kayıtdışı başta olmak üzere sorun ve sıkıntılarımıza çözüm getirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi ile ortaklaşa işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz yoğun çalışmalar neticesinde usta öğreticilik, ustalık ve kalfalık belgelerini almaya hak kazanan tüm meslektaşlarımızı da tebrik ediyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Eğitim faaliyetlerimize gösterilen ilgi, alaka ve desteklerinden dolayı tüm eğitimcilerimize de şükranlarımızı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇIRAK ÖĞRENCİ SAYISI 850 BİN SEVİYELERİNDE

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül de; “Esnaf ve sanatkarlarımızla eğitimin buluşması çok önemli. 3 bin 500 civarında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında mesleki eğitim merkezi uygulamalarını yani Ahilik sisteminin devamı olan çıraklık sistemini günümüzde uyguluyoruz. 6764 sayılı kanunla birlikte mesleki eğitim merkezlerimizin alt yapılarını güçlendirdik. Öğrencilerimizin kalfalık ve ustalık belgelerinin yanı sıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lise diploması alması sağlandı. Çırak öğrencilere ve çırak çalıştıran işverenlere devlet desteği geldi. Kanundan önce 159 bin seviyesinde olan çırak öğrenci sayımız bugün itibarıyla 850 bin civarına kadar yükseldi. Bizlerin de sahada çok karşılaştığımız kayıtdışı-kaçak çalışmayı inşallah işbirliği içerisinde önleyeceğiz. Bundan sonraki yapılacak çalışmaların, işbirliklerin hem Gölbaşı özelinde hem de Ankara ve Türkiye genelinde inşallah hayırlara vesile olması temennisi ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

MESLEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner de törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Mesleki eğitimin temel amacı iş piyasalarının ihtiyaç duyduğu nitelikte bireylerin yetiştirilmesidir. Bu anlamda iş piyasalarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda bireyin yeteneklerinin geliştirilmesinde, nitelikli işgücü vasıfları ile donatılmasında büyük rol oynayan mesleki eğitimin önemi her geçen gün artmaktadır. ANKESOB olarak, Ankara teşkilatı olarak çalışma ve girişimlerimizin olumlu katkıları neticesinde Çıraklık Eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. 09/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6764 sayılı ‘Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişikliklerle; çıraklık şartları değiştirilmiş, esnaf ve sanatkarlarımıza mesleki devamlılıkları için artık kolaylıkla çırak bulabilme ve onlara mesleklerini öğretme imkanı sağlanmış oldu. Dolayısı ile çırak, kalfa ve usta sayımız arttı.

Türklerin meslek sahibi olmasını sağlayan, sanatta ve ticarette iyi ahlakı, dürüstlüğü öngören Ahilik kültüründen bugünlere geldik. ANKESOB bünyesinde Anahtarcılar Odamıza da hep birlikte olalım, güzel hizmetler yapalım diye bir yer tahsisinde bulunduk. Sağolsunlar Odamızın başkanı ve yöneticileri de kolları sıvadılar ve öncelikle belgeleri eksik olanlar için çalışmalara başladılar. Meslek içi eğitim, mesleği bilerek, kurallarına göre yapmak, tekniklerini öğrenmek önemli. Sizler yeterlilik esaslarını gösteren belgelerinizi alarak artık altın bileziklerinizi kolunuza taktınız. Kayıt dışında çalışanları da kayıt altına almamız lazım. Anahtarcılık güven unsurunun, güzel ahlakın ve dürüstlüğün, ön planda tutulması gereken çok ciddi, kritik öneme sahip bir meslek. Mesleğinize sahip çıkın. Anahtarcılık mesleğini kaçak – kayıtdışı yapanları engellemeliyiz ki mesleğin geleceğini tehdit eden olumsuz düşünceler olumluya dönüşsün. Belgelerini alan esnaf ve sanatkarlarımızı kutluyorum. Esnaf ve sanatkarlarımızın belgelendirilmesi sürecine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara, kişilere teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmaların birlik ve beraberlik içerisinde devam etmesini dileyerek, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından 64 esnaf ve sanatkara tek tek belgeleri takdim edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.