YETKİN: EMLAK SEKTÖRÜ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINMALI

Bu haber 12 Mayıs 2020 saat 9:03 'de eklendi.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Yeni Koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk günlerinden itibaren üyelerinin görüş ve sorunlarını ele aldıklarını, ekonomik destekler kapsamında sektörlerinin mücbir sebep kapsamına alınmamasının öne çıkan en önemli sorunları olduğunu belirterek, “Sektörde her zaman öncülük yapan Ankara Emlakcılar Odamız, Kovid-19 salgınının yol açtığı sıkıntılı günlerde de meslektaşlarımızın haklarının korunması ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda salgının ilk gününden başlayarak yoğun çalışmalar yapmıştır. Salgının ilk günlerinde hemen Oda yönetim ve denetim kurulumuz ile Ankara’daki dernek başkanlarımız, bölge başkanlarımızla olağanüstü toplanmıştır. Ankara’da yaklaşık dört bin meslektaşımızla iletişim araçları ile temasa geçilerek sorunlar tespit edilmiştir. Diğer il ve ilçelerdeki birçok mesleki kuruluşlarımızla da paylaşılarak tespit edilen sıkıntıların giderilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Zaman içersinde de çalışmalarımız neticesini almaya başlamıştır.

“FEDAKARLIKLAR VE BEKLENTİLER EŞİT OLMALI”

Tabii burada en büyük sıkıntılarımızın başında gelen tamamen insan ilişkileri ile icra edilen ve Koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen emlak sektörünün mücbir sebepler kapsamına alınmamasıdır. Temennimiz bu salgının bir an önce ülkemizde ve dünyada son bulmasıdır. Ancak sürecin uzaması halinde meslektaşlarımızın mağduriyetlerin bir nebze olsun giderilebilmesi için emlak sektörünün mücbir sebepler kapsamına alınması gerekmektedir. Birbiriyle ilişkisi olan, iç içe girmiş sektörler istisnasız olarak mücbir sebep kapsamına alınmalı, yapılacak fedakarlıklar ve beklentiler eşit bir şekilde olmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Oda Başkanı Yetkin, sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreçte tapu dairelerinde WEB Tapu’nun ‘Taşınmaz Ticaret Hakkında Yönetmelik’ kapsamında yetki belgesine sahip sorumlu emlak danışmanlarına açılması hem meslektaşlarımız açısından hem de sağlık açısından çok önemli bir gelişmedir. Bundan dolayı Tapu Kadastro Genel Müdürümüz Sayın Zeki Atlı’ya ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Gayrimenkul işlemlerinde Belediyelerden alınması zorunlu olan rayiç bedel belgelerinin online tapu dairelerine gönderilmesi veya e-imzalı online alınabilmesi sağlık açısından önemli olduğu gibi belediyelerin de iş gücünü hafifletecektir.

Belediyelerden bir önemli talebimiz de emlak ofislerinden kat maliklerinin muvafakatının istenmesi konusu. Dünyada ve ülkemizde her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de çağa uyup modern ofislerde daha güzel hizmet vermek gerektiriyor. Tabii bu hizmeti verebilmek için de en az iki bölmeli ve müştemilatı olması lazım. Sitelerin yoğunluklu olduğu bölgelerde ve bir çok yerleşim yerlerinde işyeri olmadığından meslektaşlarımız konut tipi ofislerde hizmet vermek zorundadırlar. Ofis olarak Belediyeye müracaat edildiğinde muvafakatname istemiyor. Emlak ofisi olarak ruhsata müracaat edildiğinde tüm kat maliklerinden muvafakatname isteniyor. Çoğu yerde de tüm maliklere ulaşmak  ve onlardan muvafakatname almak da mümkün olmuyor. Buda meslektaşlarımızın mağduriyetine ve hatta ilerde belki bugün hak kazandıkları  ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin iptaline kadar gidebilir. Emlak ofisleri herhangi bir imalat, üretim veya etrafa zarar verici iş ve işlemler yapan ofisler değildir. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi ofislere verilen ruhsatlar kapsamına alınması gerekmektedir.

Bir diğer önemli sorun müktesep haklardan yararlanarak ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ alacak olan meslektaşlarımızın yetki belgelerini almaları için uzatılan süresinin 31 Ağustos’ta sona ermesi. Sürenin tekrar uzatılmasını tasvip etmiyoruz. Ancak Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’de yapılacak olan düzenlemenin bir an önce yapılıp yayınlanması lazım. Ticaret İl müdürlüklerinde beklemeye alınan üniversitelerden ve özel eğitim kurumlarından aldıkları kurs belgeleri ile müktesep haklardan yararlanacaklar ile 5 Haziran 2018 öncesi vergi kaydı olup bir fiil mesleği icra edenlerle ilgili düzenlemenin yapılarak yayınlanması gerekir ki  meslektaşlarımızın hak kaybına sebebiyet verilmesin.

Bütün çabamız ve taleplerimiz bu sıkıntılı günlerde ve daha sonrasındaki normal yaşantımızda  vatandaşlara daha iyi ve kaliteli hizmet vermek, mesleğimizi de hak ettiği düzeye getirmek içindir.

İnşallah bu zorlu dönemi de hep birlikte dayanışma içerisinde aşacağız. Tedbiri elden bırakmadan, kurallara sıkı sıkıya uyarak, yolumuza devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.