Yetki belgesi olmayan artık 3’ten fazla 2. el otomobil satamayacak

Bu haber 02 Eylül 2020 saat 7:44 'de eklendi.

  2.el araç ticaretine ilişkin 2.5 yıldır ertelenen yönetmelik dün gece yürürlüğe girdi. Buna göre 31 Ağustos’a kadar ‘Yetki belgesi’ almayanlar 2. el araç ticareti yapamayacak. Ayrıca kiralama şirketlerine de satış için bir yıl şartı getirildi. Talebe karşı sıfır otomobil olmaması nedeniyle 2. elde yaşanan hareketliliği fırsata çevirmek isteyen birçok kişi, işi olmamasına rağmen araç alıp satmaya başladı. Bunu önlemek için Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2.5 yıldır ertelenen ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yeni yönetmelik nihayet dün gece Resmi Gazete’de yayınlandı. • Merak edilen ve beklenen, bir yılda doğrudan veya aracılık yapılan 3’ten fazla 2.el satışının ticaret kabul edilmesi de yönetmeliğe eklendi. • Buna göre ‘Yetki Belgesi’ olmadan 2.el ticareti hiç bir şekilde yapılamayacak. İşletmedeki motorlu kara taşıtları alım satım sorumlularından en az birinin seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. • Yetki belgesi zorunluluğu hali hazırda 2. el ticareti yapan kişi ve işletmelerde 31.08.2020 tarihinde başlayacak. Bu tarihe kadar yetki belgesi alınması gerekiyor • Yerleşim yerlerinde Taşıt Pazarı kurma ve işletme yetkisi artık belediyelerden alındı. Buna göre, “(1) İkinci el motorlu kara taşıtı pazarları yetkili idare veya bu faaliyet konusunda iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenen işletmeler tarafından kurulur ve işletilir.” • Daha önce nüfustan bağımsız 10 işletmenin kurabileceği Toplu İş yerleri maddesi de değiştirildi. Artık; “Nüfusu 150 binin altında bulunan yerleşim yerlerinde en az 15, 150 binin üzerinde ki yerleşim yerlerinde ise en az 30 işletmenin bulunacağı toplu iş yerleri açılabilecek.” • Ayrıca kiralama sektörünü ilgilendiren bir nokta da 1. maddeye eklendi. Buna göre, “d) bölümü ile motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı işlemi yönetmelik dışına çıkartıldı.”

DEĞİŞİKLİK POLATLI’NIN SABIKASINI DÜZELTEBİLİR!

2. el otomobil satışına yönelik yetki belgesi gelmesi ve yetki belgesi olmayan kişilerin yılda 3 araçtan fazla satamayacak olmasının ynında yeni düzenlemeyle birlikte araç ilanlarında yanıltıcı bilgelerin yapılmayacak olması önemli bir adım olarak görülüyor. Çünkü birkaç yıl öncesine kadar ağır hasarlı oraç halk dilindeki ismiyle pert araba ilanları sebebiyle yapılan organize orepasyonla Polatlı’da yüzlerce gözaltı ve tutuklama olmuştu. Polatlı’nın pert araç sabıkası da oldukça kabarıktı. Bu sebeple Polatlı imajını kötü bir duruma sürükleyen pert araç ve yanlış ilanlarla yapılan satışların engellenmesiyle birlikte Polatlı’nın da ülke genelindeki bu kötü imajı da bitmiş olacak. Haber/BERKANT ERGİN  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.