Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen yerli ve milli Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi (MEUS) sayesinde muhtemel orman yangınlarına karşı önleyici tedbirlerin alındığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, tarafından belirtildi.

Tek kişilik uçan araç 'Hexa'dan gösteri uçuşu Tek kişilik uçan araç 'Hexa'dan gösteri uçuşu

Yeni geliştirilen bu sistemin, sıcaklık, rüzgar, yağış, nem ve sabit bakı haritalarını içeren bir algoritma üzerine kurulduğu ve orman yangını riski taşıyan bölgelerin anlık olarak belirlenerek ilgili kurumlarla paylaşıldığı aktarıldı.

Meus

TEHLİKE HARİTALARI OLUŞTURULUYOR

Özhaseki, MEUS'un sağladığı saatlik takip verileriyle orman yangını tehditlerine karşı önceden önlem alındığını vurguladı. Ayrıca, bu sistemin ülkedeki gelecek 3 günü kapsayan orman yangını tehlike haritalarının oluşturulmasını sağladığını, bunun da rüzgarın hızı ve yönü, sıcaklık ve nem haritaları gibi faktörleri içerdiğini belirtti. Bu verilerin Orman Genel Müdürlüğü ile de sürekli olarak paylaşıldığını ifade etti.

Bakan Özhaseki, çalışmaların merkezine, bilimsel bilgiyi ve teknolojik gelişmeleri de aldıklarını belirterek “Bu sistemle; orman sahamızı 7/24 tarıyor, anlık olarak takip ederek risk analizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanı Hakan Doğan ise, yaz mevsiminin yükselen sıcaklıklarıyla birlikte yangın riskinin artabileceğini ve MEUS'un geniş alanlara yayılabilecek yangınlarla ilgili planlamalarda büyük önem arz ettiğini söyledi. Orman Genel Müdürlüğü'nün MEUS'u etkin bir şekilde kullanarak orman yangınlarıyla mücadele ettiğini belirtti ve elde ettikleri verileri Orman Genel Müdürlüğü ile ve AFAD Başkanlığı ile düzenli olarak paylaştıklarını kaydetti.

İHA