YENİ VERGİ MUAFİYETİ KABUL EDİLİRSE KÜÇÜK ESNAF SEVİNECEK

Bu haber 18 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

AK Parti tarafından hazırlanan 900 bine yakın küçük esnaf ve milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren ve vergi muafiyeti de içeren bir kanun teklifi üzerinde çalışıyor. Vergi Usül Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde önemli düzenlemeler içeren 56 maddelik kanun teklifinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomi Reform Paketi’nde yapılmasını istediği düzenlemeleri içerdiği belirtiliyor. Teklif ile internet üzerinden para kazanan YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor.
YAŞAR: ESNAFIMIZ MERHABA İÇİN SEVİNDİRİCİ
Teklifin kabul edilmesi halinde esnafların ciddi kazançlar elde edeceğini dile getiren Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayileri Odası Başkanı Davut Yaşar “pandemi sebebiyle oldukça zor bir dönem yaşadık ve esnafımız bu sıkıntıların etkilerinin hala hissediyor. Yeni vergi düzenlemesi küçük esnafa oldukça olumlu yansıyacak. Vergiden muaf tutulmak en azından esnafımızın bir kalem giderini daha düşünmek zorunda kalmamasını sağlayacak. Polatlı gibi ilçelerde zaten pek çok esnafımızın cirosu 240 bin liranın altında. Teklife küçük esnafın alınması piyasa açısından da son derece olumlu” diye konuştu.
ÇİFTÇİNİDEN ESNAFA HER KESİMİ KAPSIYOR
İşte teklifte yer alan bazı maddeler: Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak vergi alınmayacak. Cirosu 240 bin TL’nin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak. Vergi muafiyeti yaklaşık 900 bin esnafı kapsıyor.
KÖSEOGLU: SEKTÖRÜ OLUMLU ETKİLER
Yeni vergi tasarısının kabul edilmesinin zorlu bir yıl geçiren çiftçi için son derece önemli olduğunu söyleyerek “Çiftçinin tarımsal desteklerinden vergi alınmaması nefes aldıracak. Bu tasarı sayesinde çiftçimizin giderleri azalacak ve destekleme sadece yine üretim için harcanacak. Bu anlamda tasarının bir an evvel kabul edilmesi sayesinde sıkıntılarla dolu sektörümüzün bir nebzede olsa olumlu yansıma olacaktır” dedi.
İNTERNET İÇİN ÖZEL MUAFİYET
İnternet üzerinden para kazanan başta YouTuber’lar olmak üzere- kişilere vergi kolaylığı getiriliyor. YouTuber’ların defter tutma zorunluluğu kaldırılıyor, vergi mükellefi olmaları sağlanarak yeni düzenleme ile YouTuber’lar’dan bankalara yatan paralarından doğrudan stopaj kesecek. Böylece vergi vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.
MESLEK LİSELİ STAJYER AL, ÜCRET DEVLET ÖDESİN!
Meslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine işveren tarafından ödenen paraların tamamını devlet ödeyecek, rakamın bin liraya çıkarılması öngörülüyor.
Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.
VERGİ BEYANI YILDA 3 KEZ
Geçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez veriliyordu burada bir değişikliğe gidiliyor yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecek ve beyanname verme dönemleri de 1 ay erkene çekiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.