Yeni sürü yöneticileri sertifikalarını aldılar

Bu haber 22 Şubat 2020 saat 9:12 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Halk Eğitimi Merkezi’nin ortak iş birliği ile Sürü Yönetimi eleman 187 kursiyerin katılımı ile tamamlandı.
Sürü Yönetimi elemanı kursu, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından belirlenen ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerinin ders vermesiyle tamamlandı. Kursiyerler sınava girmeden önce Tören düzenlendi.
Halk Eğitimi Merkezi’n de gerçekleşen törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bülent Dönmez, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.
POLATLI ANKARA’NIN 25 İLÇESİNDEN BATIYA AÇILAN KAPISIDIR
Şubat ayı içerisinde başlayan sürü yöneticiliği kursunun sona erdiğini söyleyen, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer şu açıklamalarda bulundu.
Tunçer, “Bu kursun ne kadar önemli i olduğunu, bu belgenin ne kadar önemli olduğunu da vurgulamak istiyorum. Polatlı, Ankara’mızın 25 ilçesinden batıya açılan kapısıdır. Polatlı, 125 bin nüfusuyla tarım olarak Ankara’da tarımın başkenti diyebileceğimiz bir ilçe” dedi.
TARIM ÜNİVERSİTESİ KURULURSA POLATLI DAHA İYİ YERLERE
GELECEK
Tunçer, “Özellikle şunu belirtmek istiyorum Polatlı’mız da tarım bu kadar önemli bir boyutta ve gelişen, yükselen boyutta. Bu anlamda Polatlı’da Tarım Üniversitesi kurulması çalışmaları sürüyor. Eğer kurulursa Polatlı tarımsal anlamında çok daha iyi olacak inancımız çok fazla Tarım Üniversitesinin kurulması ilçemiz için çok önemli olacak” dedi.
SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ BELGESİ OLANLARA DEVLET 5 BİN LİRA BİR DESTEK VERİYOR
Tunçer, “Siz kursiyer arkadaşlarım 2 hafta boyunca sürü yöneticiliği kursunu deneyimli Ziraat mühendisleri tarafından sizlere anlatıldı. Sürü yöneticiliği belgesi olanlara devletimiz 5 bin lira bir destek veriyor. Bu belgeyi almak çok önemli. Ben bu kursun başarılı ve faydalı geçtiğine inanıyorum.
277 BİN 139 TANE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYIMIZ VAR
Tunçer, “Polatlı’da benim 6. Yılım ilk geldiğim zamanla şu an arasında hayvancılık ürünleri sayısına baktığımız zaman yaklaşık şu anda kayıtlı rakama baktığımız 1533 işletmemiz var. 277 bin 139 tane Küçükbaş hayvan sayımız var. Büyükbaş hayvanları 100 bin hayvan bulunmaktadır Polatlı ilçemiz hayvancılık anlamımda hem sayı bakımından hem de üreticilik bakımında çok önemli sayılara ulaşıldı. Sürü yöneticiliği kursu alan arkadaşlarımın bu bilgileri öğrenmeli ve bunlara katkı sağlamaları çok önemli. Ziraat odası Başkanlığına, halk eğitim merkezine çok teşekkür ediyorum ve son olarak şunu söylemek istiyorum biz her zaman sizleri yanındayız “ dedi.
ÜLKEMİZ TARIMI 2 BİN 200 ÇİFTÇİMİZİN DERDİ OLMAMALI
Tarım ve Çiftçilerin İnsanların ekmek kapısı olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu Şu açıklamalarda bulundu.Köseoğlu, “Tarım ve çiftçilerimiz insanlarımızın ekmek kapısı olmuş. En önemlisi 83 milyon insanımızın, 40 milyon turistin 3 milyon mültecinin karnını doyurmasıdır. Milyonlarca insana iş ve aş veren karnını doyuran bu sektörü, Çiftçileri kendi haline bırakmak, desteklememek, değer vermemek zaten boşalmış olan köylerimizin temelli boşalmasına neden olur” dedi.
EĞİTİM TOPLANTILARI HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİNDE ÖNEMLİ
Köseoğlu, “Bunun için ülkemiz tarımı, 2 bin 200 çiftçimizin derdi olmamalı, 83 milyonun kaygısı olmalı. Hepimizin kaygısı olmalı. Bu tür eğitim toplantılarının tarımımızın ve hayvancılığımızın gelişmesi için önemli olduğu düşünüyorum ve yıllardır, bu eğitimler konusunda bize destek veren teşvik eden Sayın Kaymakamımıza, Milli eğitim Müdürümüze, İlçe Tarım müdürümüze teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.