YEM ZAMLARI ET VE SÜTE YANSIMIYOR, HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ALARM VERİYOR!

Bu haber 11 Şubat 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker ve yönetiminin sürekli olarak dile getirdiği, yem fiyatlarına yönelik zamlarla birlikte girdi maliyetlerinin artması ve hayvancılığın tehlikeli bir dönemden geçtiğine yönelik açıklamaları ülke genelinde ses getirdi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği verilerine göre, Ocak 2020- Ocak 2021 döneminde yem hammaddelerinde bir yıllık fiyat artışı yüzde 60,yemde yüzde 46, çiğ sütte yüzde 22 ve dana karkas etinde yüzde 22 oldu. Son günlerde döviz kurlarında düşüş olunca çiftçiler haklı olarak “döviz artarken yem ve gübre fiyatı artırılıyor, döviz düşerken neden fiyatlar düşürülmüyor” diye soruyor. Biz de bu soruyu yem ve gübre sanayicilerine sorduk. Genel olarak dövizdeki artışın önemli bir faktör olduğu ancak fiyat artışında en önemli etkenin hammadde fiyatları olduğu ifade ediliyor. Yani dövizdeki artış veya düşüşten çok yem ve gübre üretiminde kullanılan hammaddelerdeki fiyat artışına bakılması gerektiği belirtiliyor. Yem sanayicileri, asıl sorunun hammadde ve yem fiyatı artarken kırmızı et ve çiğ süt üreticilerinin bu artışı fiyata yansıtamamaları olduğuna dikkat çekiyor. Sanayiciler, bu nedenle hayvancılığın geleceğinin tehlikeye atıldığını iddia ediyor.

KARAKUŞ: YEM MALİYETİ YÜZDE 90’A ÇIKTI

Yem maliyeti yüzde 90 hammadde fiyatına bağlı Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş sorumuz üzerine gönderdiği bilgi notunda şu bilgilere yer verdi: “Yem maliyetleri yüzde 90 oranında yem hammadde fiyatlarına bağlıdır. Yem sanayisinin üretiminin yarısının ithal ürünlere dayalı olduğu göz önüne alındığında yem maliyetlerinin döviz kuru artışlarından etkilenmemesi söz konusu değildir. İç piyasa hammadde fiyatları da dünya hammadde fiyatları ile bağlantılıdır. Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) dahi alım fiyatlarını dünya fiyatlarını da göz önüne alarak açıklamaktadır. Yem sanayisinde serbest piyasa ekonomisi işlemektedir. 500’den fazla yem fabrikası en uygun fiyattan yem satabilmek için sürekli birbiriyle rekabet halindedir. Karma yem fiyatları yem hammadde fiyat artışlarına bağlı olarak artmakta, yem hammadde fiyatlarında düşme olduğunda da düşmektedir. Bu durum, uzun yılların verildiği yem hammadde ve karma yem fiyat endeksi tablosunda görülebilir.

HAMMADDE FİYATI YÜZDE 60, YEM FİYATI YÜZDE 46 ARTTI

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş Ocak 2020-Ocak 2021 arasında yem hammaddelerinde ortalama yüzde 60 fiyat artışı olmasına rağmen aynı dönemde karma yem sektöründeki fiyat artışının yüzde 46 seviyesinde olduğuna dikkat çekiyor. Sektördeki yoğun rekabet, karma yem sektörünün finansal konulardaki becerisi, yem hammadde fiyat artışlarının anında karma yem fiyatlarına yansımasını engellediğini vurgulayan Karakuş: “Bu nedenle yem hammadde fiyatlarındaki çok keskin artışların olduğu dönemlerde dahi karma yem fiyatlarında daha yumuşak artışlar olmuştur.” bilgisini verdi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.