YAVUZ: AÇIKLANAN FİYATLAR BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

Bu haber 18 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Artan yem fiyatlarından dolayı süt üretici zararına üretim yaparken, gözler Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanacak fiyatlara çevrilmişti. Süt üreticisi en düşük çiğ süt fiyatını destekler hariç en az 3.5 lira beklerken, açıklanan fiyat ise üreticide hayal kırıklığına neden oldu. Buna göre 1 Temmuz’dan itibaren çiğ süt fiyatı 3.2 TL olarak belirlenirken aynı dönemde çiğ süt prim desteği de 20 kuruştan ödenecek. Polatlı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Yavuz, açıklanan çiğ süt fiyatını değerlendirdi.

ÇİĞ SÜT FİYATI 3.2 LİRA OLDU

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu, 1 Temmuz-31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere bugün toplandı. Çiğ süt üretiminde kalitenin artırılmasını ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin sağlanması amacıyla çiğ sütün tavsiye fiyatının kalite esaslı açıklanmasına karar verilirken, bu kapsamda 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 3,20 lira/litre olarak belirlendi. Uygulanacak kalite kriterlerinde; Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında yüzde3,5 yağ ve yüzde3,1 protein, Ekim-Kasım-Aralık aylarında yüzde 3,6 yağ ve yüzde3,2 protein değerleri baz alınacak. Ayrıca yağ ve protein oranlarındaki her bir yüzde0,1’lik değişim için 5 Kuruş fark uygulanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda; 2021 yılı Temmuz – Aralık aylarına ait çiğ süt destekleme priminin 0,20 lira/litre olarak belirlendiği bilgisi verilirken, Ulusal Süt Konseyi’nin maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanmasına karar verildi.

MASRAFLAR ARTTI

Açıklanan çiğ süt fiyatının memnun edici olmadığını aktaran Polatlı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Yavuz; “Artan yem fiyatlarından dolayı süt üretici zararına üretim yaparken, gözler Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanacak fiyatlara çevrilmişti. Çiğ süt fiyatın destekler hariç en az 3.5 lira bekliyorduk. Açıklanan fiyat hayal kırıklığına neden oldu. Özellikle süt yemi fiyatları bu kadar artmışken açıklanan bu fiyat hiç memnun edici olmadı. Bugünün şartlarına göre 3.5 liradan az belirlenmemesi gerekiyordu. Süt üreticileri masrafların ödenemediğini belirterek süt hayvanlarını keseceklerini veya satacaklarını söylüyor” dedi.

DESTEK VERİLMELİ

Süt üreticilerinin masrafların altından kalkamadığını belirten Polatlı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Yavuz; “Süt üreticilerimiz sürekli artan masrafları ödeyemez duruma geldi. Çok zor günler geçiren sektör bitme noktasına geliyor. Süt çok önemli bir ürün. Devletimiz gerekli çalışmaları gerçekleştirerek süt üreticilerine destek vermesi gerekiyor. Yoksa durum gitgide kötüye gidecek. Devlet yetkililerimiziz sesimizi duymasını bekliyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.