Yavaş’tan kadınlara yönelik etkili mesajlar

Bu haber 19 Şubat 2020 saat 8:36 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türk Medeni Kanunu’nun Kabulünün 94. yılında düzenlenen “Kadın ve Çocuk” temalı konferansa katıldı.
Büyükşehirin ev sahipliğinde düzenlenen konferans, Başkan Yavaş’ın “Kadın ve Çocuk Hakları”na yönelik açılış konuşmasıyla başladı.
KADINA ŞİDDET TÜM TOPLUMU ETKİLİYOR
Kadına karşı uygulanan her türlü şiddetin, tüm toplumu derinden yaraladığını vurgulayan Başkan Yavaş, “Neredeyse her gün ülkemizin bir köşesinden kadın cinayeti haberleri geliyor. Kadına yönelik şiddet sadece maruz bıraktığı kişileri değil, geride bıraktıklarını, yakınlarını ve bizleri de etkiliyor” dedi. Her 10 kadından 4’ünün şiddet mağduru olduğunu açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2016 yılında 328 olan kadın cinayetlerinin, 2019 yılında büyük artış göstererek 474’e çıktığını belirtti.
“GÜÇLÜ KADINLAR GÜÇLÜ YARINLAR”
Kadın cinayetlerinde meydana gelen artışın endişe verici boyutlara ulaştığını söyleyen Başkan Yavaş, “Bizler şehirlerimizi; toplumun her kesimine elini uzatan, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap veren, havası, suyu temiz, ulaşımı kolay, mutlu ve sağlıklı insanların yaşadığı yerler haline getirmeliyiz. Kadının güçlenmesi için kullandığımız ‘Güçlü Kadınlar
Güçlü Yarınlar’ sloganı, göreve geldiğimiz andan itibaren yol haritamız oldu. Göreve başlamamızdan itibaren şiddetle mücadele mekanizmalarının güçlendirilmesi ilk hedeflerimiz arasında yerini aldı” diyerek, yerel yönetimlerin tek görevinin sadece kentsel hizmetlerde bulunmak olmadığının altını çizdi.
Birleşmiş Milletler ile ortak yürütülen bir proje kapsamında, 2007 yılında açılan sığınma evinin kapasitesinin iki katına çıktığını açıklayan Başkan Yavaş, “Sığınma Evlerinin dışında bu yıl içerisinde 60 yatak kapasiteli Kadın Barınma Evimizin açılışını yapacağız. Bu Barınma Evimiz yurtdışındaki iyi uygulama örnekleri model alınarak planlandı ve içerisinde pek çok mesleki atölye olacak. Böylece kadınlar kurumda kalırken meslek sahibi de olabilecekler” dedi.
“YOLUN DAHA BAŞINDAYIZ”
ükşehir tarafından, “Yerel Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kadınlara yönelik verilen eğitimlerden ücretsiz avukat hizmetine, Başkent genelinde uygulanan anketlerden kadın kooperatiflerinin desteklenmesine kadar birçok hizmetin hayata geçtiğini belirten Başkan Yavaş, “Bunlar gibi onlarca projemizi daha hayata geçirmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz.
Ancak yolun daha başında olduğumuzun da farkındayız. Bu konu Beypazarı’nda Belediye Başkanlığı yaptığım dönemden itibaren benim yönetim anlayışımda da farklı bir yere sahiptir. O dönemde bile, içine kapanık bir kasabada kadınlarımızı teşvik etmiş, onlarla toplantılar düzenlemiş ve ilk başlarda zorlansak da, sonunda bir çoğunu üretime ve istihdama dahil etmiştik. Şimdi daha büyük çaplı çalışmaları Ankara’mız için teker teker faaliyete geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.