YAVAŞ’TAN ATA MİRASINA COŞKULU AÇILIŞ

Bu haber 31 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Başkent Ankara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışıyla coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaptı. Çubuk-1 Barajı’nın tarihçesinin anlatıldığı ışıklandırma gösterileri geceye damgasını vururken, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan açılış ilgiyle izlendi. Yağmura rağmen Başkentlilere verdiği sözü tutan ve Cumhuriyet Bayramı’na özel açılış töreni düzenleyen Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor ve yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi. Ankara Kalesi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’ün sözleri ve resimleriyle aydınlatıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümünde açılışı gerçekleştirilen Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, coşkulu kutlamaların adresi oldu. Cumhuriyet döneminin ilk barajı olan ve yeniden restore edilerek çevre düzenlemesi yapılan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı ile 42 noktanın temel atma ve toplu açılışına ev sahipliği yapan Başkan Yavaş, Başkentlilere verdiği sözlerin çoğunu yerine getirmiş oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilleri Adnan Beker ve Yaşar Neslihanoğlu, Siyasi Parti Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Oda Başkanları ile sınırlı sayıda davetlinin katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor, yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi.

 SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANLARINDAN BAŞKAN YAVAŞ’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Yağmura rağmen Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı içinde yer alan Tek Yürek Etkinlik Alanı’nda rengarenk aydınlatmalar eşliğinde barajın tarihçesinin anlatıldığı adeta görsel şölene dönüşen açılış töreni, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlandı. Eşi Nursen Yavaş ile davetlileri kapıda karşılayan Başkan Yavaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Belediye Başkanları ve diğer davetlilerle birlikte restore edilen Atatürk Evi’ni ve rekreasyon alanını birlikte gezdi. Toplu açılış ve temel atma törenini birlikte gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Başkan Yavaş’a teşekkür ederek, “İYİ Parti Genel Başkanı olmanın dışında Meral Akşener olarak ben Mansur Başkan’dan razıyım. İnşallah Ankaralılar da razı olur. Allah da razı olur. Başarılarının devamını diliyorum” dedi. Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şu açıklamalarda bulundu: “Bu baraj Cumhuriyetin Ankara’da kendisini kanıtladığı bir eser. Baraj belki bugün görevini yapamıyor ama akşam sanatçıları izlerken dedim ki neden bu barajda Çubuk Barajı Konserleri yapılmadı? İstanbul’da var konserler. Ankara’da da Çubuk Barajı Konserleri yapılabilir. Ankara’nın bir kültür kenti, bir müzik kenti, bir sanat kenti olmaya ihtiyacı var. Bunu büyük bir keyifle ifade edeyim, bunu yapacak kişi de Mansur Yavaş. Bunu yapacaktır, yürekten inanıyorum. Bizleri buluşturan, yaptığı güzel çalışmaları bize ve topluma anlatan Sayın Mansur Yavaş’a ben de yürekten teşekkür ediyorum. Çok daha güzel bir Ankara’yı hep birlikte inşa edeceğiz.” Törende konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu barajın gövdesine sırtımızı dayayarak yeniden çoğulcu cumhuriyeti inşa etmek hepimizin vazifesidir. Ben Ankara’nın üzerinden kara bir örtüyü kaldıran değerli Başkan Mansur Yavaş ve çalışma arkadaşlarına başta bu büyük başarının elde edilmesine vesile olan çok kıymetli genel başkanlara müteşekkir olduğumu ifade ediyorum.”

“BAŞKENTİMİZE VE CUMHURİYETİMİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Konuşmasına Cumhuriyet’in ilanının 97. yılını “İyi ki varsınız, iyi ki Cumhuriyet var, iyi ki aziz Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’i sonsuza dek yaşatma irademiz var” sözleriyle kutlayarak başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın milli mücadeledeki önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Dün büyük Türk milletini bu topraklardan atmaya çalışan işgalcilere karşı milli mücadelenin karargahıydı Ankara. Sonra kurtuluşumuzun ve yeniden kuruluşumuzun başkenti oldu. Bugün de hem gururumuzun hem ümidimizin hem de milletçe geleceğe yürüyüşümüzün Başkent’i Ankara. Ankara’mız bir milletin tarihe ve coğrafyaya tutunmasına ev sahipliği yaptı. Ana rahminde büyütür gibi milli mücadeleyi büyüttü. İşgalcilere karşı tırnaklarını kayalara burada geçirdi, tutundu. Ardından bir mucizeye imza attı, bozkırın ortasından bağımsızlık, cumhuriyet ve medeniyet inşa etti. Bizler Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan Başkentimize diğer yandan cumhuriyetimize layık olmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Halkımızdan aldığımız güçle hiçbir yılgınlığa düşmeden, hiçbir mazerete sığınmadan Başkentimizi, Cumhuriyetimize yakışır bir kent haline getirmek için çaba gösteriyoruz.”

BAŞKAN YAVAŞ’TAN TASARRUF VE HESAP VEREBİLİRLİK VURGUSU

Büyükşehir Belediyesi olarak tasarruf anlayışını benimsediklerini, ortak akıl, adalet ve şeffaflıktan taviz vermeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün Ankara’yı tüm ülke için model oluşturabilecek bir belediyecilik anlayışına kavuşturduk. İsrafa karşı tasarrufu hakim kılarak Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemek için uğraşıyoruz. Canlı yayın ve açık ihaleler ve bu ihalelerdeki kırım miktarları geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde Ankara’mızın nasıl bir talandan kurtarıldığını belgelemektedir. Biz bu belediyeyi kutsal bir emanet olarak görüyor ve onu titizlikle koruyoruz, korumaya da devam edeceğiz. Hem tasarruf ederek sizlerin hakkını koruyacağız hem de sizlerin hayat kalitesini arttırmak için hizmetleri aralıksız sürdüreceğiz.” Çubuk 1 Barajı’nın büyük maddi sıkıntılar altında yapıldığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mıza kazandırılan bu barajı ve çevresini yeniden düzenleyerek yine Ankaralının hizmetine sunmak istedik. Bu büyük günde açılışını yapmak ne mutlu ki bizlere nasip olmuştur. Atatürk Evi’ni müze haline getiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün sık sık dinleyeme geldiği alan orijinal hale getirilerek, düzenlendi. Alandan iki kamyon çöp attık, arkadaki hafriyat alanının bir kısmını temizledik, inşallah oranın tamamını temizlemek suretiyle oraya da eskisi gibi su tutup baraj haline getireceğiz. Biz yaptığımız tüm harcamaların hesabını veriyoruz. Öncelikle parayı harcarken şeffaf oluyoruz, daha sonra hesabını veriyoruz. Bugüne kadar buraya Çevre Koruma, Fen İşleri, ASKİ ve diğer birimlerin harcadığı para 14 milyon 616 bin TL. İmkânlarımızdaki daralmaya rağmen, sızlanmadan, şikayet etmeden yeni bir Ankara inşa ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“YARDIM KAMPANYALARIYLA İNSANIMIZ BİRBİRİNİN HIZIRI, ANKARA’MIZ DAYANIŞMANIN BAŞKENTİ OLDU”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent’e ve Cumhuriyet’e lâyık olmak için büyük bir gayret sarf ettiklerini belirten Başkan Yavaş, iyilik bulaşıcıdır sloganıyla hayata geçirdikleri toplumsal dayanışma kampanyalarına Ankara’nın öncülük ettiğini ve örnek olduğunu anlattı: “Cumhuriyetin Başkentinin önce güven duygusuna ve kardeşliğe ihtiyacı vardı. Biz betondan, demirden, ranttan önce bu ihtiyaç için elimizi taşın altına koydu ve başardık. Yardım kampanyalarıyla insanımız birbirinin hızırı oldu. Sosyo-kültürel mesafelerin doğurduğu mesafeler kısaltıldı, semtler ve mahalleler arasında duvarlar yıkıldı. Kardeşlik duygusu, siyasi ayrılıkların önüne geçirildi. Özellikle bu pandemi döneminde neler başarılabileceğini herkese gösterdi. Ankara’mız sadece cumhuriyetimizin değil, kardeşliğimizin ve bu zor günlerde dayanışmamızın da başkenti oldu.”

BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR YAĞMURU

 Açılışa katılan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışından duyduğu mutluluğu dile getirerek, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Bize emanet edilen Cumhuriyetimizin 97. yılını kutluyoruz. Bugün tarihi bir mekandayız. Cumhuriyetin tarihi mekanı, Cumhuriyetin ilk barajı olan Çubuk 1 Barajı, o günkü güç şartlar altında ve teknik imkanların olmadığı bir dönemde büyük çoğunluğu elle, emekle yapılan bir barajın hikayesidir. Ben 1963’de Ankara’ya geldim. Geldiğimizde okullar gelirdi buraya mesire yapmaya, Ankara halkı gelirdi çevresinde mesire yaparlardı ama ne olduysa daha sonra burası çöplüğe dönüştü. Sahip çıkılmadı. Halbuki sahip çıkılsaydı, vatandaşlarımız burada mesire yapsaydı bu baraj tekrar dizayn edilseydi, korunsaydı daha güzel olurdu. Mansur Başkan’a bu nasip oldu. Mansur Başkan Çubuk Barajı’nı bugün dizayn etti ve Ankara halkının hizmetine bugünden sonra sunuyor. Emeği geçen Büyükşehir Belediye çalışanlarına ve başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a Ankaralılar, Yenimahalleliler adına şükranlarımı sunuyorum.” Alanı gezen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Ankara’mıza çok özel hizmetleri olan bu baraj yerinin restore edilerek Ankara halkına sunulmasını büyük bir sevinçle ve memnuniyetle karşıladım. Tarihi bir yerdeyiz. Burası Ankara’nın ilk barajı olması nedeniyle çok özel, ben özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve burada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Bir Ankara milletvekili olarak Ankara’da yaratılan her değer bizim için çok önemli” derken, İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “İnanılmaz heyecanlıyız. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1930 yılında temelini attığı, sağlığında 1936 yılında açtığı bu barajı bugün o manevi huzurda bulunmanın mutluluğunu ve keyfini yaşıyoruz. Bu alanı temizleyip bir cennet köşesi haline getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a ve onun tüm ekibine teşekkür ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde belki de bizim için çok kıymetli olan eseri Mansur Bey Ankaralılara kazandırmıştır.”Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.