YAVAŞ – KÖSE DÜELLOSU BAŞLADI!

Bu haber 07 Temmuz 2020 saat 9:03 'de eklendi.

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın son bir yıllık icraatları AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse tarafından değerlendirildi. Son bir yıl içinde büyükşehir belediyesi meclisinde Ak partili Ve MHP’nin grupları tarafından neredeyse meclis gündemine getirilen her konu muhalefete uğramış eleştirilmiş ve red oyu verilmişti. Özellikle Polatlı suyunun red edilmesi ile gündeme gelen AK Parti Grup Başkan Vekili Murat köse, başkan Yavaş’ın bir yıllık performansını düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. bUlucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür Merkezinde düzenlenen basın toplantısına, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fatih Ünal, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Başer, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut katıldı.

 ASKİ KREDİSİNE ONAY VERMEDİK

Seçimlerin üzerinden 15 ay geçmesi ile birlikte ilk defa bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını belirten Ankara Büyükşehir belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse şu açıklamalarda bulundu. Köse, “1 milyar lira paranın ilave olarak kullanılmasına izin veren, meclis gündemine gelen kararların yüzde 97’sini oy birliği ile onaylayan bir meclisi, böyle bir zan altında kimse bırakamaz. Evet onay vermediğimiz bir kredi talebi var. 11 ayda istenen 350 milyon liralık ASKİ kredisine onay vermedik. Niye onay vermedik? Şundan dolayı; O tarihlerde Belediye kasasında 500 milyona yakın para vardı ”dedi.

 KÖSE: YAVAŞ VAATLERİNİ TUTTU MU ?

Köse, “Cumhuriyet Halk Partisinden aday olan, İyi parti ile ittifak yapan ve HDP’nin Ankara’da aday göstermeyip dışardan desteklediği Yavaş’ın, seçim dönemindeki vaatlerinden bir kısmını sizlerle paylaştım. Peki onlarca söz vererek, büyük vaatlerle dolu seçim dönemi sonrası, Ankaralı hemşerilerimizin daha güzel bir hayat yaşama umutlarını, Ankaralıların hayallerini, vaatleriyle bir anlamda satın alan Sayın Yavaş, Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra bu vaatlerini tuttu mu? Buna bir bakalım” dedi.

 BORÇ İSTEYEN BİRAZ DA UTANIR

 Köse, “Seçimden sonra geride kalan bir yıldaki süreçte Seçim döneminde söyledikleri ile taban tabana zıt bir manzara var önümüzde. Neredeyse hiçbir vaadini tutmayan, sürekli şikâyette bulunan, çözüm değil sürekli mazeretler üreten, iş yapma kapasitesi olmaya, görev alanların her 3 ayda bir neredeyse sürekli değiştiği, iş bilmeyen, liyakatsiz bir kadroyla çalışan, seçim dönemindeki gibi mağdur edebiyatı üzerinden giderek, neredeyse ağlayacak gibi yaparak, hala mağdur edildiği görüntüsü vermeye çalışan, 10 milyar olan bütçenin hepsinin tek başına harcama yetkilisi kendisi olduğu halde, neredeyse her mecliste borç isteyerek, normalde borç isteyen biraz da utanır ama tam tersi sürekli belediye meclisini suçlayan ve çocuklarımız için bir park açıp, bir salıncak bile kurmayan bir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı gördü Ankaralı ” dedi.

ANKARALILARI, HEMŞERİLERİNİ KANDIRMIŞ

 Köse, “Belediyenin mevcut durumunu bilmeden, biliyormuş gibi yaparak ve dışardan adeta gazel okuyarak, milletimiz sırf oy versin diye, sırf onları ikna etmek için bilmeden konuşmuş. Bilmediğini olağanüstü meclis toplantısında da herkesin içinde de söyledi. Yavaş’ın seçimdeki konuşmalarını dinlediniz, bütün bunlardan sonra anlaşılan, aslında Yavaş sonuç olarak ne yapmış? Ankara halkını yanıltmış ve maalesef tam, olanı ifade etmek gerekirse, yalan söylemiş. Büyükşehir bütçesi ile bütün projeleri uygulayabiliriz diye Ankara halkına yalan söylemiş ve Ankaralıları, hemşerilerini kandırmış. Bu çok üzücü, ben bunun değerlendirmesini halkımıza bırakıyorum ” dedi.

 BORÇLANMA TALEPLERİNİ SAĞDUYU VE VİCDAN İLE DEĞERLENDİRDİK

 Köse, “Yavaş’ın bütün bunları söylediğini bildiğimiz halde biz Güzel Ankaralı hemşehrilerimize kıyamadık. Yavaş’ın iş bilmezliğinin bedelini Ankara halkı ödemesin isledik. Biz AK Parti ve MHP olarak, Cumhur İttifakı olarak Meclise gelen borçlanma taleplerini sağduyu ve vicdan ile değerlendirdik hep olumlu baktık ve öyle karar verdik. Bakın hangi borçlanma taleplerine evet dedik. Yavaş, seçimde kapatacağını söylediği Şirketlere sermaye aktarımı yapacağım dedi, para talep etti biz de tamam dedik. Tam 350 milyon lira verdik” dedi. 500 MİLYON LİRA KREDİ VERDİK Köse, ” Sayın Yavaş, EGO’ya otobüs alacağım dedi, tamam dedik ve 500 milyon lira kredi verdik. Yavaş, itfaiyeye araç alacağım dedi, tamam dedik ve 40 dediler biz 50 milyon lira kredi verdik. Sayın Yavaş, Salgın dolayısıyla ihtiyaç sahiplerine maddi destek yapacağım dedi, tamam dedik. 100 milyon lira verdik. Bunu harca, daha da ihtiyaç olursa yine veririz dedik. Meclisten, bahsedilen bu işlerde kullanılmak üzere 1 milyarlık ilave bütçe kullanması için Yavaş’a yetki verdik. Bu rakam, bütçenin yaklaşık onda biri demektir. Şimdi çıkmış Yavaş, kamuoyunu yanıltarak ne diyor? Belediye Meclisi kredi kullanmamıza izin vermiyor diyor. İnsaf, Yavaş kamuoyunu yanıltıyor ve yine doğruyu söylemiyor. Böyle ifade etmek islemezdim ama maalesef Yavaş burada da yalan söylüyor” dedi.

PARANIN YARISINA POLATLI’YA SU GİDER

Köse, “Geçen yıl, yani normal bütçe zamanında işçi çıkaran ve geçtiğimiz günlerde de salgın dönemini bahane ederek “Maaşları ödeyemiyoruz, bu yüzden işçi çıkarabiliriz” ifadelerini kullandı Yavaş. Peki buradan soruyorum Yavaş’a; madem maaşları ödeyemeyecektiniz neden gizli kapaklı, liyakat sözünüzü de hiçe sayarak, partizanlık yaparak 3 bin 500 kişiyi işe aldınız? İşe aldığınız 3 bin 500 kişinin yıllık maliyeti 400 milyona yakın bir rakama karşılık geliyor. Parantez içinde, bu alınan işçilerin bir yıllık giderinin yirmide birine kalan asbestli boruların hepsi değişir, bu paranın yarısına Polatlı’ya su gider. Hem maaşları ödeyemediğiniz için işçi çıkartacağım diyorsunuz, hem de 3 bin 500 kişiyi işe alıyorsunuz. Bu nasıl bir mantık? İşçi çıkarmak doğru değildir ama madem işçi çıkaracaksınız en son işe aldığınız işçilerden başlamanız gerekir ki biz bunu da istemeyiz. Sonuçta işe başlamışlar, yazık, bir ekmek parası eve götürüyorlar. Seçimden önce vermiş olduğunuz tüm garantilere ve şeref sözünüze rağmen emekçileri, garibanları Ramazan ayında bile sokağa bıraktınız. Bunları Ankaralılara nasıl izah edeceksiniz”

TASARRUF ETTİM VE KASAMDA PARA VAR

Köse, “1 milyar lira paranın ilave olarak kullanılmasına izin veren, meclis gündemine gelen kararların yüzde 97 sini oy birliği ile onaylayan bir meclisi, böyle bir zan altında kimse bırakamaz. Evet onay vermediğimiz bir kredi talebi var. 11 ayda istenen 350 milyon liralık ASKİ kredisine onay vermedik. Niye onay vermedik? Şundan dolayı; O tarihlerde Belediye kasasında 500 milyona yakın para vardı. Bunu Sayın Yavaş kendi söylenişti. Tasarruf ettim ve kasamda para var demişti. Biz de dedik ki, madem belediye kasasında paranız var, niye kredi kullanıyorsun, elinizdeki parayı kullanın. Neden boştan yere kredi faizi ödeyeceksiniz. Bakın meclis kayıtlarına, aynen böyle dedik. Kasada para olduğu halde Büyükşehir’i ve Ankara’nın geleceğini ipotek allına alacak bir borçlanmaya izin verebilir miyiz? Siz olsanız buna İzin verir misiniz? Kasada para var ama siz gidip kredi kullanmak istiyorsunuz” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.