YAVAŞ: İLÇE BELEDİYELERİNİN MİLYONLARCA GELİRİ OLACAK

Bu haber 10 Ekim 2020 saat 8:01 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı birinci oturumunda polatlının su sorununa çözüm getirmek için gerçekleştirilen ASKİ kredi konusuna değinen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ihale ile ilgili olarak kredi görüşmelerinin yürütüldüğünü dile getirerek süreç işleyişi hakkında bilgi verdi. Yavaş, “ASKİ kredisini arkadaşlar ihaleyi yaptık Polatlı ile ilgili 500 küsur milyon ihale yapıldı fakat ben sonra detayları öğrendiğimde yüzde 75’e yakının boru bedeli olduğu ve borularında yerlere ya da bir yere yıkıldığı zaman bu paranın da yüzde 75’ini neyse sözleşmede yazıyor, ödenmesi gerektiği söylendi. Şimdi bu dövizle muhtemelen firma sahibi hemen boruları getirecek çünkü döviz arttığı için kendisinin maliyeti de artacak gitti ASKİ’deki arkadaşlar kredi kuruluşları ile görüşmeye başladı, bir gün geldiler yüzde 13 dediler, ertesi gün geldiler yüzde 14, bir yandan da döviz artıyor yüzde 15 dediler. Şuan sadece 100 milyon veririz 200 milyon veririz onu da yüzde 16 ile veririz diyorlar bende dedim ki bu para vatandaştan çıkacak kesinlikle şey yapmıyoruz bekleyin ya faizler düşsün ya iş ağır yürüsün çünkü bunun altından kalkamaz” dedi.

ANKARA’NIN SUYU VAR OLDUĞU HALDE VEREMİYORUZ

Mecliste suya zam konusu hakkında konuşan Yavaş, “ Suya zam meselesi suya zam istemedik, elimizi vicdanımıza koyalım 150 ton su kullananlar var 150 ton şimdi o bu meclise gelecek tekrar değerlendirin çevre bakanlığı bunu öneriyor çünkü dünya kuraklığa gidiyor Ankara da kuraklığa gidiyor. İstanbul’da 70-80 günlük su kaldı.” dedi.

YAVAŞ: İLÇE BELEDİYELERİNİN MİLYONLARCA GELİRİ OLACAK

Yavaş, “Eğer biz hala hobi bahçelerine veya zamanında abone yapılmış yerlere bir kademe koymadığımız taktirde Ankara’nın suyu var olduğu halde veremiyoruz yani gölbaşının bazı köylerine Altındağ’ın bazı köylerine su veremedik yokluğundan değil arkadaşlar açıyor musluğu sonuna kadar bahçe suluyor su ucuz diye onun için veremedik köylü arıyor biz abdest alamıyorum diye şimdi elimizi vicdanımızı hep beraber koyacağız.” dedi.

10 TONA KADAR SU KULLANANLARA ZAM YOK

Yavaş, “Ben şöyle bir formülle geleceğim onunda duyurmuş olayım. 10 tona kadar su alanları 10 TL’yi geçirmeyeceğiz bu 10 tona kadar su alanlar sosyal yardım alan 160 bin aile için geçerli daha ucuz ödeyenler var köylerde hem yardım alıp 5-6 TL ödeyenler var onların ki aynen devam edecek ama 10 tona kadar su kullananlara zam yok. Müsaade edin de 10 tondan 15 tona kullananlar artı 15 tondan fazla kullananlar bunun bedelini ödesin yani yukardaki köylü Ahmet ağa Mehmet ağa susuz kalmasın 150 ton harcanır mı Allah aşkına bahçe suluyor” dedi.

TÜRKİYE DE İLK DEFA BU BELEDİYE MECLİSİ YAPACAK

Yavaş, “ Bütün ilçe belediye başbakanlarının hayrına bir şey tam 600 bin tane iskan almamış abonenin aboneliği var. Bunlar da normal vatandaş gibi kullanıyor halbuki Türkiye’nin her yerinde bütün belediyelerde inşaat ve iskansız yerlerin tarifesi farklıdır. Biz bunu bir miktar arttırdığımız zaman hem fakir fukaranın 160 bin aileye ucuz su vereceğiz 10 TL’yi geçmeyecek faturası ama bu arada da işte bu iskansız ailelerle fazla su kullananlarda bunun bedelini ödeyecekler. En azından oradan biz bunu telafi etmiş olacağız sosyal belediyecilik bunun şanı da hepimize ait olacak bunu da Türkiye de ilk defa bu belediye meclisi yapacak” dedi.

 İLÇE BELEDİYELERİN MİLYONLARCA LİRA GELİRİ OLACAK

Yavaş, “ İlçe belediyelerine ne var burada iskan almayan dairlerin su faturaları birazcık pahalı olduğu için bu sefer diyecekler ki iskan al. Hepsi ilçe belediyelerine gidecek bütün belediye başkanlarının da ilçe belediyelerinin, onlardan alıyorlar büyük çoğunluğu milyonlarca lira geliri olacak değerli arkadaşlar arzımız budur” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.