Yavaş, çiftçiye verdiği bir sözü daha yerine getiriyor

Bu haber 08 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçimler öncesinde “en büyük projem” dediği yerli kırsal kalkınma projeleriyle çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. İlk olarak Polatlı ilçesinden başlatılan proje kapsamında 25 ilçenin tamamında toplam 5 milyon 150 bin kilogram buğday tohumu, 7 bin 800 çiftçiye dağıtılacak. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u ise çiftçi katkı payı olmak üzere 250 bin dönüm alanda 7 bin 800 çiftçiye toplam 5 milyon 150 bin kilogram buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirecek. İlk dağıtıma Polatlı ilçesinden başlayan Büyükşehir Belediyesi, buğday tohumu için çiftçilere alım garantisi de verecek. Çiftçilerin ürettikleri buğday, Halk Ekmek Fabrikası tarafından satın alınarak un üretiminde kullanılacak.

HALK EKMEK TARAFINDAN ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAK

Buğday tohumu desteği için Polatlı’da çiftçilerle buluşan Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Fazıl Köremezli, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın bir hayalini daha gerçekleştiriyoruz” sözleriyle, “Büyükşehir Belediyesi olarak sözleşmeli üretim kapsamında 20 bin dönümlük bir alanda nohut üretimi gerçekleştirmiştik. Bu sezon için de artık Ankara’nın 25 ilçesinde ilkini Polatlı’dan başlatmak üzere buğday tohumu dağıtımına başlıyoruz. Yaklaşık 25 ilçede 7 bin 800 çiftçiye 5 milyon 150 bin kilogramlık buğday tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bu sözleşme kapsamında çiftçiler buğday üretimini tamamladıktan sonra Halk Ekmek tarafından ürünleri satın alınacak. Halk Ekmek de bunu un yapımında kullanarak Ankaralının hem üretmesini hem de tüketmesini sağlayacak” ifadelerinde bulundu.

BU İŞLEMLERİ SÜRDÜRMEYİ İSTİYORUZ

Kömezli, “Bu yıl ülkemizde 500 bin ton ürün ithal edilmiştir. Bugün 250 bin dönüm alanda gerçekleştireceğimiz sözleşmeli üretimle yaklaşık 75 bin ton ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu da bu sene için ithal edilen buğdayın Türkiye’de yüzde 15’ine tekabül ediyor. Önümüzdeki yıllarda ithal edilen oran kısmında Ankara’da buğday üretimini artırıp, her ilçede daha çok yüzde 90 hibeli buğday tohumu dağıtarak bu işlemleri sürdürmeyi istiyoruz” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ POLATLI’YI DESTEKLİYOR

Buğday tohumu dağıtımı desteğinden yararlanan Polatlılı çiftçiler, sözleşmeli üreticilik modelinin kendilerine ilaç gibi geldiğini vurgulayarak, Başkan Yavaş’a yerli üreticilere verdiği destekten dolayı şu sözlerle teşekkürlerini sunarak, “İlk defa böyle bir hizmetle karşılaşıyoruz. Çiftçilerimiz çok mağdurdu. Bu tohumları alıyoruz ve bize çok faydası oluyor. Tohuma harcayacağımız parayı başka giderlerimize veriyoruz. Bu sayede tasarruf da etmiş oluyoruz. Mansur Başkan suyumuzu bile düşünüyor, Polatlı’yı Polatlılılardan daha fazla düşünüyor. Çiftçilere yaptığı desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz” İfadeleri paylaşıldı. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.