YAVAŞ CANLI YAYINDA YENİ PROJELERİ AÇIKLADI

Bu haber 26 Ağustos 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına konuk oldu. 30 Ağustos günü açılışı yapılacak projelerden, Ankarapark’a kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Yavaş, programda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda açılışı ve temel atma töreni yapılacak 100’e yakın yeni projeyi açıkladı.

“NAMUSLU, ŞEREFLİ İNSAN DEDİKODU YAPMAZ”

Canlı yayında Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali durumu hakkında bilgi veren ve tek kuruş kredi kullanmadığını belirten Yavaş, yapılan ihalelerin açık ve canlı olması nedeniyle büyük bir tasarruf sağladıklarına dikkat çekti. Yavaş, bugüne kadar gerçekleştirilen bin 750 ihalenin canlı olarak yayınlandığını ve kayıtlarına Youtube kanalından ulaşılabileceğini belirterek: “Namuslu, şerefli, haysiyeti olan insan savcılığa gider, dedikodu yapmaz. Kalkıp da benim burada vaktimi çalmaz. Ben ne yapıyorum? Veriyorum savcılığa, acımıyorum ki… Babamın oğlu değil. Biri para yemiş biri yedirmiş. Sonuna kadar hesabını soracağım.” dedi.

YAVAŞ YENİ PROJELERİ AÇIKLADI

Görevini yaptığı için reklam yapmadığını aktaran Yavaş, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle 29 Ağustos’ta düzenlenecek toplu açılış ve temel atma töreninde açıklanacak yeni projelerinden bahsetti. Yavaş: “29 Ağustos’ta Başer Köprülü Kavşağı, Hasköy-Fruko Köprülü Kavşağı, Şaşmaz Kavşağı 2 adet. Bağlıca Bulvarı Otoyol bağlantı projesi ise 30 Ağustos’ta açılacak. İstasyon Caddesi Alternatif Bulvar Projesi 1. Etap, mesela bu İstasyon Caddesi tam 1,5 milyon nüfusa hitap ediyor. Yani biz bu yapılacak işleri tespit ederken aldığımız ya da almadığımız oya göre değil, ihtiyaca göre yapmaya çalışıyoruz. Yine Dikmen Vadisi Teknoloji Merkezi, Hikmet Özel Caddesi MİT Bağlantı Yolu biraz önce söylediğim yer. 10 tane dere geçiş köprüleri.” dedi.

“SİZ DEVLETSİNİZ VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTMANIZ LAZIM”

Uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin büyük bir kısmı için temel atma töreni gerçekleştirileceğini de belirten Yavaş: “En önemli projemizden biri de Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi. Şimdi bir belediye düşünün insanların evini yıkmış. Ben demiş kentsel dönüşümden size birer tane daire vereceğim. Sözleşme yapmış. Kaç yıl olmuş? 11-12 olmuştur. 14 bine yakın ve bunlara belediye her ay kira ödüyor. Şu ana kadar ödenen kira bedeli 1 katrilyon 150 trilyon eski parayla. Ne onlara yarıyor ne bize yarıyor… Siz belediyesiniz siz devletsiniz, verdiğiniz sözü tutmanız lazım. İhalesini biz şimdi yaptık. PORTAŞ üzerinden 2 bin 100 küsur evin temelinin atılışını yapıyoruz. 2 bin 500 tanesinin ihalesini de 10-15 gün önce yaptık. 1 tane itiraz geldi. Sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. 4 bin 500 konuta birden giriyoruz. 3 bin kadar Dikmen Vadisi’nde var. Altındağ’da var 550 tane, çeşitli yerlerde de var. Yazık ailelere yok etmişler, bunlar nereye gitti, yuvasını darmadağın etmişler. Yaptığımız projeler de üstelik yüksek katlı olmuyor. Mahalle tipi yani iç avlusu falan olan mahalle tipinde projeler yapıldı. Geri alan 8-9 bin kişinin de imar planı hazır. Onlara da 20-30 kişilik veya 10 kişilik parseller oluşturup oraların tapusunu verip, onların da kendi müteahhitlerine kendilerinin vermelerini sağlayacağız ve 14 bin konut en azından ev sahibi olacak. Belediye de borcundan kurtulmuş olacak.” dedi.

KIZILAY-DİKMEN METROSU İÇİN PROJE HAZIRLIĞI

Ankara’ya 2013 yılından beri otobüs alınmadığını, kendi döneminde 355 yeni otobüs alımı yaptıklarını belirten Yavaş: “Biz alımını yaptık, toplamda 355 yeni otobüs 22 dönüştürülmüş otobüs oldu. Bir de eski otobüsleri elektrikli hale getiriyoruz. Zaman zaman hani ne oldu metro diyorlar. Metrolardan hazır bir proje yoktu. Mamak’ı biz yapacağız dedik, 2,5 yıl oldu. Bunlar çocuk oyuncağı değil. Mamak Metrosu için izin aldık. Yapımı sürüyor. Ankara halkına şöyle bir müjde vereceğim, duraklarımız belli oldu. Yeni metromuzun durakları: Abidinpaşa, Aşık Veysel, Tuzluçayır, General Zeki Doğan, Fahri Korutürk, Cengizhan, Akşemsettin ve NATO yolu istasyonlarımız olacak. 7,4 kilometre 8 istasyon. 49 sondaj vuruldu. Yer altından ne çıkacağını bilemiyorsun. Proje finansmanı için de bu hafta EBRD ile 250 milyon euro’luk yetki anlaşması için mutabakata varıldı. Önümüzdeki günlerde bunu imzalayacağız. Araçlar hariç 320 milyon euro’ya mal olacak. Bunun için uzun vadeli borçlanacağız. Kızılay Dikmen Metrosu için de baktık bizden önce projesi yapılmamış. 12 istasyon 15 kilometre olacak. Bunun da avam projesini hazırlayacağız. Bu bizim dönemimize yetişmez ama bir şekilde yapacağız. Daha ne olacak? Proje aralık ayında bitecek. Proje onay için Ulaştırma Bakanlığına gidecek. Krediler de yatırıma alınıp, sayın Cumhurbaşkanının onayına gidecek. Ondan sonra ancak kazma vurulabilecek.” dedi.

YAVAŞ’TAN ÇİFTÇİYE MÜJDE

En büyük projesinin Ankara halkını zengin etmek olduğunun altını çizen Yavaş: “Şu an Ankara’da 40 bin çiftçi kayıtlı. Biz 20 bin çiftçi ile temas halindeyiz. Tohum dağıtıyoruz. Alay konusu ediyorlar, etsinler hiç rahatsız değilim. Bunları biz hibe etmesek ceplerine para girmeyecekti. Arpa, buğday yandı bu sene Ankara’da. Aile yatırımı olanlarının tümünün tohumlarını vereceğiz. Akaryakıt desteğinde bulunacağız. Ankara’da buğday üretebiliriz. Köylü üretmek istiyor. Üretsin, biz bunu boynumuzun borcu olarak görüyoruz.” dedi.

“ÇOCUKLAR GÖZYAŞI DÖKMESİN”

Ankara’da aç açıkta kimse kalmayacak şekilde herkese el uzattık diyerek sosyal yardımlardan bahseden Yavaş: “Siz okula gidemeyen bir çocuk varken, genel ihtiyaçlarını karşılayamayan bir aile varken, aç insanlar varken bunu kaç paraya değişirsiniz ki? Mesela Sayın Cumhurbaşkanı okulların durumuna karar vereceklerini açıkladı, ben hemen o anda sosyal hizmetler daire başkanını aradım ve yardım alan ailelerin kaçının çocuğu olduğuna bakmasını istedim. Aşağı yukarı 200 bin tane çocuk çıktı. Hemen ailelerin cebine mesaj gitti. Paranın çoğunu bu şekilde harcıyorum. Yeter ki o çocuklar mahsun kalmasın, gözyaşı dökmesin.” dedi. Başkent Kart, köylere internet ve BLD 4.0 projeleri ve ücretsiz SMA testi hakkında da bilgi veren Yavaş: “Yeni evlenecek çiftlere test  yapıyoruz. Şimdiye kadar bin 325 kişi test yaptırmış ve bunlardan 26 tanesi sıkıntılı görünmüş. Bunu kaç paraya değişirsiniz? Hangi yatırıma değişirsiniz? Eğer çocuğunuzun SMA hastası olma ihtimali varsa tüp bebek önerilecek” dedi.

“HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM BU HUZURU BU SEVGİ İHALESİNİ”

Belediyecilik anlayışıyla açıklamalarda bulunan Yavaş: “Biraz önce saydığım gibi asfaltsa yapıyoruz, üst geçitse yapıyoruz. Bunlar belediyecilikse… Biz betonu tartarak, asfaltı tartarak bir yere varılmayacağını biliyoruz. Bir insan aç yatarken plastiklere, şunlara, bunlara milyonlarca lira para yatırmanın yanlış olduğunu söyledik şimdiye kadar. Ankara’da şu yanlıştı; insanlar oy verdi vermedi ayrım yapılıyordu. Her gün belediye başkanı başka siyasi partilere sataşıyordu. Seçimden önce su sayaçlarını PKK’lılar okuyacak falan diyerek insanları o kadar korkuttular ki, işten çıkaracak, yardımları kesecek. Bir adam geldi, hiç bunları yapmıyor… İşten kimseyi çıkarmadım. Bakıyorum makine mühendisi lazım özgeçmişe bakıp alıyorum. Liyakate bakıyorum. Partiden geldi diye işe başlatmıyorum. Yardımlar derseniz daha medeni hale getirdik. Türkiye bunu örnek aldı. 210 bin aileye çıktı. 210 bine çıkarken siyasi partisine göre adam mı ayırdık? Kimseyi ayırmadık, yardımları kesmedik. Bir adam geliyor, oy verdin vermedin bakılmıyor sadece acil ihtiyaca odaklanıyor. Mansur Yavaş’ı tanıdılar. Dolayısıyla insan da kendisini ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş hissetmeyince belediyesine sahip çıkıyor. İnşallah Türkiye’nin her yerinde hiçbir belediye kendisine oy vermeyenleri ötekileştirmeyecek. Mansur Yavaş modeli bir belediyecilik hayata geçti. Siyasi konulara girmeyince, işine odaklı olduğunu toplum anlıyor. Toplum siyasi çekişme istemiyor. İnsanlarda bir sevgi halesi oluştu. Kızılay’a ineceğim başım dik gezeceğim. Gezdirmiyorlar, fotoğraf çektirmekten gezemiyorum. Keşke eski başkan da çıkıp gezebilse… Yarın bir gün toplum içine çıkamayacağım hiçbir şeye girmek istemem. Dünyanın tüm serveti benim olsa ben ona değişmem bu huzurumu, bu sevgi halesini…” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.