YAVAŞ: BU ÖNERGEYİ POLATLI HALKINA ŞİKAYET EDİYORUM

Bu haber 18 Ekim 2022 saat 10:06 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AK Partili meclis üyelerinin önergesiyle Büyükşehir Meclisinden çıkan ASKİ’nin yüzde 50 suya indirim kararı sonrası Polatlı’da basın açıklaması yaptı. Başkan Yavaş, bu önergeyi Polatlı halkına şikayet ettiğini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Partili meclis üyelerinin önergesiyle kabul edilen suya yüzde 50 indirim yapılması sonrası Polatlı’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Yavaş, “Belediye Meclisinde muhalefetteki bazı arkadaşlar bu konuda bilgi sahibi olduğu için ya oylamaya katılmadılar ya da oylama esnasında toplantıyı terk ettiler. Sebebi nedir? Ankara’nın suyu artan maliyetlere rağmen yarı fiyatına satılırken kalkıp çeşitli gerekçelerle, sadece ve sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmasına engel olmak, faaliyetlerini engellemek için verilen bu önergeyi ben Polatlı halkına şikayet etmeye geldim.” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ ASKİ FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRMELERDE BULUNDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “ASKİ olarak 2019 yılında devraldıktan sonra yaptığımız ve şimdiye kadar ihmal edilen bazı çalışmalarla ilgili kısa bilgiler vermek istiyoruz. Görevi devraldığımızda yıllardır ihmal edilen projeler vardı. Bunun yanında DSİ’nin 2010 yılından itibaren ASKİ’ye bildirdiği ve bir an önce sel baskınına karşı taşkın sahaları konusunu proje yapıp bir an önce önlenmesi ile ilgili yazılar vardı. Bunların içerisinde Temelli içme suyu arıtma tesisini yaptık. Mamak- Gölbaşı içme suyu yüzde 99 seviyesinde oda bitti sayılır. Çubuk-Akyurt’a yeni bir hat döşendi. Nallıhan-Çayırhan içme suyu şebeke hattı yenilendi. Merkez ve çevre ilçelerde yapılması gereken asbestli ve eskimiş hatların tamamı yenilendi ve ayrıca 25 ilçeye yaklaşık 4 bin şebeke hattı çekildi. Köylerde açıktan akan kanalizasyonu kapalı sisteme alınması ve diğer yatırımlar var.”

GEÇMİŞTE ASKİ’NİN GÖREVİ OLMAYAN İŞLER YAPTIRILMIŞ

“2015-2018 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ortalama su fiyatı 1,60 dolardı yani 30 liraya su satılmıştır. 30 liraya su satılırken biraz önce saydığım taşkın sahaları, altyapı yatırımları, açıktan akan kanallar, Polatlı ilçesinin su ihtiyacı düşünülmemiş yol genişletme, yaya üst geçidi, trafik işaretleri alanı, peyzaj inşası, köprülü kavşaklar gibi görev tanımı olmayan 30 kalem işe harcanan güncel rakam 9,2 milyar liradır. ASKİ’den son 10 yılda büyükşehire aktarılan paralar 22,6 milyar liradır yani halka 1,6 dolardan yaklaşık 30 liradan su satıp bu parayı büyükşehire aktarıp, büyükşehirin ASKİ’nin görev alanına giren işlerin haricinde işler yapmasıyla bu paralar harcanmıştır. Örneğin ASKİ binasının yanında çok katlı otopark otomasyonu yapılmış 43,6 milyon lira güncel olarak para harcanmıştır. Uçak ve helikopterler alınmıştır bunların güncel değeri ASKİ’ye 300 milyon lira zarar ettirmiştir. Bunların hepsi savcılığa iletilmiştir. Yine güncel değeri 13,3 milyon liraya lüks araçlar alınmıştır.”

ÖNCEKİ DÖNEMLE KIYASLAMALARDA BULUNDU

“İçme suyu imalatları ise 2015-2017 arasında üç yılda bin 110 kilometre yapılmış, bizde ise aynı sürede 3 yıl içerisinde 2 bin 384 kilometre içme suyu imalatı yapılmıştır. Atık su ve yağmur suyu imalatları yine 2015-2017 arasında 543 kilometre yapılmıştır. 2019-2021 yine 3 yıl içerisinde bin 45 kilometre yağmur suyu ve atık su imalatı yapılmıştır. Kanal inşaatı 2016-2018’de 651 kilometre, Nisan 2019 ve 2021 arası 3 yılda bin 45 kilometre kanal inşaatı yapılmıştır. 2019 yılından itibaren kritik bölgelerde 102 adet yağmur suyu hattı çalışması yapılmıştır. Mamak-Gölbaşı içme suyu hattı bugüne kadar ödenen 12,5 milyon dolar bugünden sonra ödenecek 7 milyon dolar toplam maliyet 363 milyon lirayı bulacaktır. Gölbaşı ilçesinin içme suyu hattını karşılayacak proje 2007 yılında yapılmış 2007’de onaylanmış ancak ihalesi bizim dönemimizde yapıldı. Bunu kamuoyunun bilmesini istiyorum. Mamak-Gölbaşı içme suyu hattında 24 bin metre hat döşendi, Mamak ve Gölbaşında boru döşeme imalatları tamamlandı tam 650 bin nüfus yeni hattan sağlıklı suya kavuşmak üzere. Temelli içme suyu şebeke hattı 11 milyon liraya yeniden yapılmıştır. Mamak-Elmadağ hattı yeni bir projedir. Elmadağ ve Hasanoğlan’da büyük oranda su sıkıntısı çekiliyordu. Beypazarı içme suyu arıtma tesisi 2. Etap 38 milyon liraya ihale yapıldı ve şu anda yapılıyor. Nallıhan ve Çayırhan içme suyu hattı 22 milyon lira maliyetli 76 kilomtre içe suyu hattı altyapısı yenilendi. Polatlı-Yüzükbaşı hattı en fazla arıza yapan yerlerden birisi ve borular çürük. Bunları kazdığımız zaman tamirat zamanında görüyoruz. Burada Polatlı’ya Yüzükbaşı’ndan gelen su herhangi bir patlama olduğu zaman içindeki suyun tamamının boşalması bekleniyor, daha sonra tamir ediliyor, tekrar baştan dolması bekleniyor bu da Polatlı’nın birkaç gün susuz kalması anlamına geliyordu. 14 tane hat vanası, 22 tahliye vanası, 22 vantuz ve 200metre çelik boru yenilemesi yapılarak en azından arıza esnasında suyun boşalması beklenmiyor. Açıktan akan kanalizasyonlar seçim öncesi hiç bir yerde bilgisi yoktu. İş başına geldikten sonra gördük. 2020 yılında 85 köyün, 2021 yılında 70 köyün olmak üzere toplam 155 köyün açıktan akan kanalizasyon sorunu çözüldü. Burası başkent, kanalizasyon açıktan akıyordu. ASKi’nin buraları yıllar öncesinde yapması gerekirken paralar başka yerlere harcanıyordu. Bu yıl ise 101 köyün açıktan akan kanalizasyon sorunu çözülecek. Eskimiş ve asbestli boruların değişimi 91 milyon liraya toplam 391 kilometre yeni hat yapımı çalışmalarımızı tamamladık. Ankara’nın her yerinde özellikle köyden geçen mahallelerin birçoğunda su depoları kullanılmaz durumdaydı. 530 su deposu yenilendi. 130 deposu yapım ve bakımı devam edip 2023 yılında tamamlanmış olacak. Ayrıca 150 adet yeni su deposu alımı için ihale hazırlığımız devam ediyor.”

ASKİ’NİN YAPILMASI GEREKEN İŞLERİ YAPILMAMIŞ. ŞİMDİYE KADAR 20 DEFA YAPILMIŞ OLURDU

“2014 yılında 551 milyon dolar, 2015 yılında 556 milyon dolar gibi bir bütçeye kavuşmuş ASKİ. Ancak bu kadar büyük bir bütçesi olmasına rağmen bu paraları almışlar bildiğiniz gibi Ankara’da çöp yatırımlarda harcanmış. ASKİ’nin yapılması gereken işleri yapılmamış. Şimdiye kadar 20 defa yapılmış olurdu ve Polatlı temiz hattan su içiyor olabilirdi. 2022 yılında 556 milyon dolara çıkan ASKİ’nin bütçesi 190 milyon dolara gerilemiş. Bunun sebebi hem gelirlerinin azalması hem de Ankara Büyükşehir’in halka bu kadar zam yapılırken içme suyu konusunda Ankaralı hemşehrilerimizin daha ucuza su kullanmasını ve sudan bu yönden tasarruf etmemesinin sağlanmasıdır. Aşırı kullanım değil en azından pahalı diye acil ihtiyaç gibi suyun kullanılmasını istediğimizdendir. Ancak su gelirleri yüzde 60 düşmesine rağmen oran olarak çok daha fazla yatırım yapılmıştır. 2014 yılında elektrik gideri 112 milyon iken 2022 tahmini 1,8 milyar. Gelen zamlarla 2023 yılında tahmini 5 milyar lira enerji bedeli ödeyeceğiz. Elektriğe zam gelmez diye ancak ümit edebiliyoruz.”

SU ZATEN UCUZDU

“Artan maliyetlerle bütçe gelirlerimiz bu kadar düşerken suyu da ucuz satarken maliyetler ne olmuş? Elektrik yüzde 206 zamlanmış, mazot yüzde 190 zamlanmış, asgari ücret yüzde81 zam gelmiş. Suyun şu anki Ankara Büyükşehir Belediyesine bedeli 24 liradır. 2005-2018 yılları arasında su fiyatının ortalaması 30 liradır. Düşününce o tarihte satılan su fiyatının büyüklüğü ortaya çıkacaktır. Şu anki fiyatı 13 liradır oda ÜFE ile 13 lirayı bulmuştur, harici zam yapılmamıştır. Mecliste alınan yasa dışı karar sonucu uygulanması istenen ücret ise 6,50 liraya düşürülmüştür. Düşürüldüğü zaman ASKİ’nin durumu ne olacaktır. Şu anda 2015-2018 1,60. Ocak’ta biz devraldığımızda Mustafa Tuna döneminde biliyorsunuz yüzde 50 düşürülmüştü 5 liraya. O günkü 5 lira 0,94 dolar yapıyor. Bugünün parasıyla 17,50 lira yapıyor. Aradan 3,5 yıl geçmiş ekim ayında biz hala 0,71 dolardan 13 liraya su satıyoruz. Buna kalkıp Ankara Büyükşehir suyu pahalı atıyor demek için insanın vicdanını farklı bir yere asması gerekir. 2023 yılı yatırım giderleri 5,5 milyar lira. Bunun içerisinde Polatlı’ya getirilecek su dahil. Ayrıca elektriğe de 5 milyar lira para ödememiz gerekecek. Elektriğin parasını ödemezsiniz Ankara halkına su veremezsiniz. Onun için Büyükşehir’den ASKİ’ye para aktarmanız lazım. Son durumda bu indirim uygulandığı taktirde ASKİ’nin su geliri ile personel maaşlarını ödeyemeyeceğiz, hiç yatırım yapamayacağız, elektrik giderlerini karşılayamayacağız. Ayrıca zorunlu giderleri de ödeyemeyeceğiz.”

YÜKLENİCİ FİRMA İVEDİK-POLATLI HATTI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Polatlı içme suyu projesi hakkında bilgi veren firma yetkilisi “Bu projede bizim almış olduğumuz hakkediş, fiyat farkı ve KDV dahil olmak üzere 450 Milyon lira almışız. Bizim bu proje bitiş tarihimiz 2023 sekizinci ay ve sözümüzün arkasındayız. Bu projenin toplam bitiş bedeli 2,4 milyar olacak gibi son dönemde değişen maliyetlerle birlikte. Bizim burada önceliğimiz şu anda Zir vadisinden Polatlı’ya kadar olan bölgenin 1-2 ay içerisinde tamamını bitirmek. İnşallah sekizinci ay içerisinde projeyi bitirmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

 

POLATLI HALKINA ŞİKAYET ETMEYE GELDİM

Polatlı halkına kararı alanları şikayet etmeye geldiğini ifade eden Başkan Yavaş konuşmasının devamında şunları söyledi; “Sevgili Polatlılılar, şu anda size Ağustos-Eylül ayında temiz su gelebilmesi için 1,9 milyar liraya ihtiyaç var. Personel gideri 2 milyar lira, yatırım gideri 5,5 milyar lira, elektrik gideri5 milyar lira iken gelirlerimiz yüzde 50 düştüğü için maalesef personel giderini dahi zor ödeyeceğiz. Kaldı ki Polatlı’ya gelecek suyu nasıl ödeyeceğiz? Böyle bir sorunla karşı karşıyayız. Tamamen yasa dışı olan bir kararın mutlaka mahkemeden döneceğine inanıyorum. Çünkü Büyükşehir Belediye Meclisinin sadece böyle basit bir önerge ile fiyatları indirme yetkisi yoktur. Yine kanun gereği maliyet artı belli bir karla satılmak zorundadır. Bizlerin maliyetin altında su satmasının sebebi fiyat endekslerinin sürekli artması nedeniyle zamanla maliyet ve üfede elde edilecek rakamın yan yana gelmesini planladığımızdandır. Ayrıca bu kadar ekonomik sıkıntıda elektriğe, doğalgaza, her şeye gelen zam karşısında en azından ASKİ’nin rakamını tutmak suretiyle biraz önce söylediğimiz gibi acil ihtiyaçlardan tasarruf etmemeleri ve o suyu kullanmaları gerektiğidir. Belediye Meclisinde muhalefetteki bazı arkadaşlar bu konuda bilgi sahibi olduğu için ya oylamaya katılmadılar ya da oylama esnasında toplantıyı terk ettiler. Sebebi nedir? Ankara’nın suyu artan maliyetlere rağmen yarı fiyatına satılırken kalkıp çeşitli gerekçelerle, sadece ve sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmasına engel olmak, faaliyetlerini engellemek için verilen bu önergeyi ben Polatlı halkına şikayet etmeye geldim.”

BELEDİYE MECLİSİNİN BU ŞEKİLDE İNDİRİM YAPMA HAKKI YOK

“2015 yılında meclis kararıyla ilçe belediyelerinin düşük tarifeden su kullanmaları için bir karar alınmış. Daha sonra Sayıştay, bahsi geçen yerlerde eksik alınan katılım payları ile su ve atık su bedelleri sebebiyle 2016-2021 yılları arasında KDV hariç 450 milyon lira gelirden mahrum kalmıştır, kamu zararıdır, mevzuata uygun değildir, diyor. Bu doğrudur, yarın bir gün de sorgusu gelecektir. Sorgusu geldikten sonra 2015 yılında bu kararı onaylayan arkadaşların bu kamu zararını nasıl ödeyeceklerini merak ediyorum. Bu nedenle anlaşılıyor ki belediye meclisinin bu şekilde indirim yapma hakkı yok.”

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ZAYIFLATILMASI AMAÇLANMAKTADIR

“2560 sayılı kanunun gereğince su ücretlerinin tespitinde yönetim ve işletme giderleri ile amortismanların, doğrudan gider yazılan işletme masrafları artı bir miktar kar oranı esas alınır. Yani bizim bu kanuna göre suyu 24 liraya satmamız gerekiyor. Kanun bu kadar açıkken usulsüz bir şekilde bir önerge vermenin tek bir sebebi vardır; Ankara susuz kalsın, elektrik parasını bile ödeyemesin, yatırımlarını büyükşehrin kendi bütçesinden bası yatırımları iptal etmesi gerekerek yatırımları yapmaması, dolayısı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin zayıflatılması amaçlanmaktadır.”

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELERİ İÇİN UĞRAŞACAĞIZ

“Yargıya güveniyorum. Mahkemede karar düzeltildiği zaman Polatlı dahil bütün acil yatırımlarımız yapılacak. Sosyal desteklerimiz fazlasıyla devam edecek. Çünkü bizim Ankara halkından aldığımız tertemiz parayı hiçbir zaman çalışmayan çöp projelere atacak halimiz yok. Kendi paramızı nasıl harcıyorsak Ankara halkının parasını da şehrin ihtiyaçları doğrultusunda harcamaya devam ediyoruz. Mahkeme kararı çıktığı andan itibaren de bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Bu usulsüz kararı alanların da mutlaka yargı önünde hesap vermeleri için uğraşacağız. Biz ne olursa olsun sözümüzün arkasındayız. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdikten sonra Polatlı içme suyu projesi aynen devam edecektir. Bizim en önemli ve en büyük projelerimizden bir budur. Bir an evvel Polatlı’nın temiz ve sağlıklı suya kavuşması en büyük hedefimizdir. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Polatlı halkına sevgilerimiz ve saygılarımı sunuyorum, endişe etmesinler. Sadece mahkeme süresince kararı bilemediğimiz için firmaya işi bekletmesi için talimat verdik. İnşallah mahkeme karar verdikten sonra, bu kanun dışı karar ortadan kaldırıldıktan sonra, beklenen süreyi de telafi edecek şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.