YASTIK ALTINDAKİ PARA YATIRIMA DÖNDÜ ELDEKİ STOKLAR TÜKENDİ!

Bu haber 19 Ağustos 2020 saat 8:09 'de eklendi.

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, son dönemde artan konut satışlarındaki ekonomik etkiler ve düşük faizli kredilerin sektöre yansımasına ilişkin dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Polatlı’da ve ülke genelinde bitmiş olan iskanı alınan tüm stok dairelerin tükendiğini belirten Ünver” Özellikle bu dönemde altın ve dolar fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak eş zamanlı 0,64 gibi tarihin en düşük oranlı konut kredileri de devre girince yastık altındaki paralar yatırıma döndü ve konut satışlarında ciddi patlamalar meydana geldi. Ancak 2019 yılı değerlendirmesinde de söylediğim gibi artan maliyetlere bağlı olarak konut fiyatlarında da ciddi artışlar meydana geldi” diye konuştu.

ELİMİZDEKİ BÜTÜN STOKLAR BU KREDİ İLE BİTTİ

Ünver “Ben eski dönemde demiştim ki stoklar kullanılıyor daireler satılmıyor demiştim bunun öncüsü akışı sağlayan 0,64 konut kredisi oldu. Konut kredisi 0,64 görünce birde TL, Dolar, Euro yükselmeye başlayınca vatandaş neyi var neyi yok ev almaya kalktı ve 0,64 faiz oranında gerçekten konut için iyi bir krediydi hiçbir zaman görülmedi o kredi vatandaşta bunu değerlendirme yoluna gitti. Fiyatlar neden arttı, dediğimiz gibi maliyetler üstüne eklendi yani gerçek maliyetlere doğru gitmeye başladı onun içinde fiyatlar buralara doğru geldi. Stoklardan satılıyordu evet zaten bu kredi de eski daireler için bitmiş daireler için verildi. Siz bir kredi çekerken halihazırda inşaattaki bir daire için çekemezsiniz krediyi, bitmiş iskanı alınmış daireye çekebilirsiniz. Dolayısıyla elimizdeki bütün stoklar bu kredi ile bitti.

İKİNCİ EL DAİRELER DÖNMEYE BAŞALDI

Ünver “Bazı satışlar var şöyle söylendi iş temelden girme meselesi iş bitince kredi çekeceğim, tabi o 0,64 kredi kalırsa şuanda çok kolay alamıyor herkes bitti gibi bir şeyde ama yine yakınlarda bir kredi alına bilir bu şekilde satılan var ama esas satılan stoklardaki dairler satıldı. Şuanda müteahhitlerin elinde stok daire kalmadı. Hatta ikinci el daireler bile dönmeye başladı” dedi.

POLATLI İNSANI SİTELEŞMEYE GİDİYOR

Ünver “Bir diğer şeyde şu gerçekten ilginçtir Polatlı insanı siteleşmeye gitti, ben sitede oturacağım diye insanlar tamamen ona yöneldi bunun nedeni şu olabilir şehrin içinden bir çıkayım. Pandeminin etkisi olabilir bu şuanda Üçpınar yöresinde binalar ayrı ayrı olduğu için insanlar sanki ayrıymış gibi düşünüyor halbuki ki oralarda da şehirleşme olacak ama şuanda daha boş görüyor, açık hava görüyor oraya doğru gidiyorlar. Biri bir daire almış bir yıl bile olmamış daha daireyi satıyor gidip Üçpınar’dan daire alıyor. Bir bu yönü var ikincisi siteleşme yönü var üçüncüsü de insanlar biraz lükse doğru dönüyor artık buna karşılık tabi talep olunca arz da o yönde olmaya başladı lükse doğruda gidiyor” diye konuştu, Polatlı Postası: “Müteahhitler bu daire fiyat aralığı ile bir kar marjını nasıl etkiledi, iki maliyeti nasıl etkiledi , geçen yılla bu yılın arasında ki fark nedir ? Polatlı’nın ne kadar daire potansiyeli var ?”

BEN SEKTÖRÜ CANLI OLARAK TUTMAYA ÇALIŞIYORUM

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, gazetemizin ssektöre dair sorularını da yanıtldı. Ünver “İstişareleri sürekli yapıyoruz ben sektörü canlı olarak tutmaya çalışıyorum bütün arkadaşlarımla da gerekirse de inşaatlarına giderek canlı olarak orada bulunuyorum. Buraya da arkadaşlarım sık sık geliyor bu yönde iletişim kopukluğumuz yok hatta Ankara’daki İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu , Türkiye İnşaat Müteahhitleri Birliği onlarla da istişare halindeyim Bakanlıkla istişare halindeyim Çevre İl Müdürlüğü ile istişare halindeyim bütün her yerde olayı canlı canlı tutup bulduğum şeyleri de yeni oluşan şeyleri de arkadaşlarıma derhal aktarıyorum bunu ister sosyal medya ister mesaj yoluyla bir şekilde arkadaşlarıma ulaştırıyorum” dedi.

YASTIK ALTINDAKİ PARA EKONOMİYE GiRDİ

Ünver “Geçen yıl benim açıklama yaptığım dönemlerde müteahhit arkadaşlarımız gerçekten zararına satış yapıyordu çünkü bu gemiyi yürütmemiz gerekiyordu elimizde de daireler vardı maliyetine satışlar yaptık. Maliyetine satmak bir iş adamı için zarardır çünkü bu paranın da bir maliyeti var. Atıyorum on liraya bir şey yaptınız bunu on liraya satıyorsanız zarardasınız çünkü bu memlekette öyle yada böyle enflasyon var yani artık on lira on lira değil o vesileyle arkadaşlarımız bu şekilde zararına satışlar yapıyordu. Bu açılımdan sonra 0,64 açılımından sonra ve şunun da etkisini görüyorum ben pandemi döneminde bir dönem evlere kapandık biz, birden bire açılınca insanlar böyle bir yatırıma yöneldiler ve yastık altındaki bir çok para çıktı bir de şunu da söyleyeyim kredi alırken vatandaş 400 bin TL’lik bir ev alıyorsa 400 bin’in tamamına kredi çekmiyor 150- 200 bin liraya kredi çekiyor geri kalanını yastık altındakini çıkartıyor dolayısıyla bu paralarda ekonomiye girmiş oldu onun için artı.”

İNŞAATTA KULLANILAN ÜRÜNLERİN YÜZDE 60’I DOLARA BAĞLI

Ünver “Belli bir döneme kadara müteahhitler zarar etti ondan sonra yeni dönem geçtiğinde 0,64 açılınca talepte olunca müteahhitler maliyetlerini eklediler, ekleyince daire fiyatları 250 bin TL olanlar 350 binlere doğru geldi. İşte 50, 60, 100 bin TL’lik artışlar oldu. Bununla birlikte tabi malzeme artışları dolardan dolayı oldu. Bizim kullandığımız ürünlerin yüzde 60’ı dolara bağlı inşaatta kullanılan ürünlerin yüzde 60’ı hatta belki daha fazlası dolara endeksli işte plastikten tutun demir çeliğe kadar her şey. Dolayısıyla bu şekilde birazda yükselme oldu. Bunun üstüne birazda müteahhit arkadaşlarımız bunca zarar ettiler bu zararın telafisi için bir miktarda kar koydular ama bu karı şöyle düşünün Ankara’da mesela yüzde 40’lar, 30’lar, 35’ler minimumda kar beklenirken Polatlı’da ki müteahhit arkadaşlarımız 10 ile 20 arası çalışır yıllardır bu böyledir değişmemiştir halende öyle Polatlı’da 10 ile 20 arası bir kar marjı var bu şekilde devam ediyor şuanda”. Polatlı Postası: “sizce polatlının ihtiyacı nedir ? bu gidişatla 2021 sezonu nasıl geçer ”

ŞUAN ÖNÜMÜZ KARANLIK AMA!

Ünver “Bizim yıllık olarak bildiğimiz son yıllarda bildiğimiz 2 bin , 2 bin 500 konut satılıyordu yine öyle hatta daha fazlası satıldı. Şuan önümüz karanlık, hakikaten bu pandeminin aşısı bulunduğu an her şey açılır, şifre bu. Hastalık çözümü bulundu dendiği an bütün piyasalar rahatlayacak bütün herkes rahatlayacak birde şunu açık yüreklilikle söyleyeyim Polatlı içinde böyle Türkiye içinde böyle çok dinamik bir ekonomi var. Bizim Türk insanının ekonomik faaliyetini gerçekten hiçbir şey engelleyemez en kötü zamanda bile. Ben dünyayı da gezdim dünyada gördüğüm şeyde şu nereye gidersem gideyim Türkleri görüyorum ve Türkler orada patron olmuşlar, iş sahibi olmuşlar. Başkaları orada çalışıyor ama bizim insanımız oranın patronu olmuşlar, zeki insanlarız biz dolayısıyla Polatlı’da da gelecekte önümüzde ki günlerde bir tek risk, sıkıtı görüyorum bu pandemi. Pandemi ile birlikte tabi devletinde bir takım açılımları olması lazım bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de böyle bir şey var.

ALTIN FİYATININ YÜKSELMESİNİN SEBEBİ ÇALAN SAVAŞ ÇANLARININ ETKİSİDİR

Ünver “Bir diğer üçüncüsü de altının falan yükselmesinin sebebi savaş çan çanlarıdır. Biliyorsunuz Rusya’yla, Amerika’yla, İsrail’le, Yunanistan’la olan bu Doğu Akdeniz meselesi altının yükselmesine sebep oluyor altın doları da yukarı çekiyor doları yukarı çekince bu sefer maliyetler her şey birbirine giriyor insanımızın ekonomik olarak düşüşü bundan bir yıl önce asgari ücretle kaç tane altın alınıyordu ne kadar dolar alınıyordu veya kaç kilo domates alınıyordu bu gün bunları kıyaslamak lazım hayatta gittikçe zorlaşıyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.