YAŞAR’DAN TASARRUF ÇAĞRISI

Bu haber 02 Kasım 2021 saat 9:40 'de eklendi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Dünya Tasarruf Günü nedeniyle tasarrufun önemine dikkat çeken bir açıklama gerçekleştirdi. Yaşar, “Dünya Tasarruf Günü bu önerileri hayata geçirmemiz için bir bahane olsun ve sürdürülebilir, kaliteli bir yaşam için tasarruf etmenin bilincine varalım” dedi.

POLATLI’DA 50 BİN EKMEK ÜRETİLİYOR

Polatlı’da bir günde yaklaşık 50 bin ekmek üretildiğini belirten Davut Yaşar, “Polatlı’da 40 bin ekmek üretiliyor, Temelli, Ankara ve halk ekmek ile 10 bin ekmek daha şehre geliyor. Polatlı’da bir günde toplamda 50 bin ekmek üretilmiş oluyor. Bu çok büyük bir rakam. Alınan her ekmek tüketilmiyor ve birçoğu israf oluyor. Ekmeğin toplumumuzda çok önemli bir yeri var. Ekmek alınırken daima fazla fazla alınır. İhtiyacımız kadar alarak bu israfın önüne geçebiliriz.” dedi.

ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Dünya Tasarruf Günü’nün alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için bir bahane olması gerektiğine dikkati çeken Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Gıdaya, enerjiye ya da ekmek, suya ulaşımda sorun yaşamadan sürdürülebilir bir yaşam için tasarruf şart. Dünya Tasarruf Günü israf yaptığımız her konudaki alışkanlıklarımızı değiştirmek için bir bahane olsun ve enerjide, suda, ekmekte, gıdada, alışverişte her alanda biriktirmeyi, israf yapmamayı öncelik haline getirelim” dedi.

KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN TASARRUF ETMENİN BİLİNCİNE VARALIM

Tasarruf yapmanın önemini vurgulayan Yaşar, “Büyüklerimizden her zaman kenara para ayırmak, kumbara kullanmak gibi nasihatler alırız. Çamaşır ve bulaşık makinelerini gece saatlerinde çalıştırdığımızda elektrik tasarrufu yapılacağı, bina yalıtımlarının ısı tasarrufu sağlayacağı, sebze meyve veya bulaşıkları akan suda değil de su dolu bir kapta yıkandığında su tasarrufu yapılabileceği gibi bilgileri sık sık duyarız. Fakat bu tasarruf önerilini güncel hayatımızda ne kadar uygulayabiliyoruz bunu sorgulamamız gerekiyor. Enerjide, suda, elektrikte veya alışverişlerde daha fazla harcamanın hiçbir yararı olmadığı gibi aksine hem cebimize hem ekonomimize büyük miktarlarda zararı dokunuyor. Dünya Tasarruf Günü bu önerileri hayata geçirmemiz için bir bahane olsun ve sürdürülebilir, kaliteli bir yaşam için tasarruf etmenin bilincine varalım” dedi.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ

İsrafın önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Davut Yaşar, “Ekmek kadar kutsal bir yiyecek bile ülkemizde günde 7 milyona yakın adet israf oluyor. İsrafı durdurmazsak enflasyonun da düşmesini bekleyemeyiz. Buna dur demek bizlerin elinde. Bozulmaya yakın gıda ürünlerinden birçok şekilde faydalanıp başka formda tüketmek, sokak hayvanlarına artan yiyecekleri ayırmak gibi alışkanlık edinmeliyiz. Birçok konuda kolay şekilde israfın önüne geçildiğinde açlık ya da yoksulluk gibi terimler tamamen hayatımızdan çıkacaktır. Çünkü israfın ekonomik olarak boyutları ile onlarca okul, köprü, hastane yapılabilecekken bu kadar büyük bir meblağı çöpe atmak doğru bir davranış değil” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.