Yaşar: Yapılandırma esnafa ödenebilir kolaylıkta olmalı

Bu haber 13 Kasım 2020 saat 9:51 'de eklendi.

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan yeniden yapılandırma ilgili son gelişmeleri değerlendiren Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Yapılandırmanın uygulanabilir olması için anapara borçlarının faizsiz olarak 60 aya bölünmesi gerekir” dedi.

 POLATLI ÜLKENİN AYNASI

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlı’da hali hazırda esnafların tam kapasite ile çalışmaladığını bunun yanında kazançlarının da vatandaşın aım gücüne bağlı olarak eskisi olmadığını söyledi. Yaşar “inanın esnaflarımız eski dönemleri mumla arar hale geldi. Çünkü pandemi tüm Dünya ve ülkemizin genelini olduğu gibi şehrimizi de olumsuz etkiledi. Girdi maliyetlerinin sürekli artıyor olmasının yanında piyasalardaki sıcak paranın dönmesini sağlayan ekonominin en önemli dişlisi esnaflarımız kazanırsa ülke kazanır. Bu sebeple esnafımıza her zaman ve her şartta sahip çıkmalıyız” dedi.

YAPILANDIRMA ÖDENEBİLİR OLURSA TAHSİLATTA ARTAR

Esnafın daha önce çıkan yapılandırma kanunlarından yararlandığının ancak çeşitli nedenlerle bu yapılandırmaların bozulduğunun altını çizen Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Esnafın yapılandırmadan yararlanabilmesi için sadece yapılandırılan borcu zamanında ödemesi yetmiyor, aynı zamanda daha sonra tahakkuk edecek vergi ve primleri de zamanında ödemesi gerekiyor. Birçok esnaf, kırsal kesimde tarımsal faaliyetin bulunduğu yerlerde faaliyet gösteriyor. Tarımdan geçinen tüm çiftçiler ve bunların aileleri yıl boyunca esnaftan veresiye alışveriş yapıyor, yılda bir kez hasat zamanı gelip ürünler satılınca esnafa olan borcunu kapatıyor. Esnaf yıl boyunca veresiye hizmet verip para alamadığı için aylık taksitlerini zamanında ödeyemiyor, böyle olunca da yapılandırma iptal oluyor. Dolayısıyla biz de 2-3 yılda bir yeniden bir yapılandırma kanunu gelmesini istiyoruz. Yapılandırmaların bozulmaması için sonradan doğacak borçların zamanında ödenme şartının aranmaması gerekir. Aksi halde esnaf borcunu zamanında kapatabilmek için veresiye hizmet vermese bunun ekonomik etkileri çok daha ağır olur” şeklinde konuştu.

ESNAFLARIMIZ HALA GEÇMİŞTEKİ GİBİ KAZANAMIYOR

Pandemi döneminde esnafın borç yükünün her zamankinden daha fazla arttığını hatırlatan Yaşar, “Esnaf 3 aydan uzun süre kepenk açamadı. Servis aracı, okul kantini gibi bazı esnafımız daha hiç faaliyete başlamadı. Kahvehane, kıraathane gibi bazı esnafımız yüzde 10 kapasiteyle çalışıyor. Bunların Mart ayında ertelenen vergi ve primlerinin ödeme zamanı geldi. Üstüne geçmiş dönemin borçları yeniden yapılandırılacak ve içinde bulunduğumuz döneme ait yeni vergi ve primler eklenecek. Halen iş yapamayan esnafımızın bu borçlarının tamamını ödemesi neredeyse imkansız. Bu nedenle, yeniden yapılandırılan borçlar, başvurudan itibaren ilk 6 ay ödemesiz olmak üzere faizsiz olarak 60 ayda taksitle ödenmeli. Ödenebilir şartlar oluşmadıkça esnafın birçoğu yapılandırmaya başvuru bile yapmayabilir” sözlerine yer verdi.

ESNAF VERGİDEN MUAF TUKTULMALI!

 Elektrik ve doğalgaz faturalarındaki vergi oranlarından esnafın muaf olması gerektiğini belirten Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Elektrik faturasının yüzde 49’u, doğalgaz faturasının yüzde 18’i vergi ve diğer kesintilerden oluşuyor. Pandemi döneminde kazancı düşen ve maliyetleri artan esnafımız bu faturalardaki vergilerden muaf olmalı” dedi.

EN ÖNEMLİ GİDER KALEMİ ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURASI

 Elektrik ve doğalgaz faturalarının pandemi sürecinde esnafın en önemli gider kalemi olduğuna dikkati çeken Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Mart ayından bu yana devam eden pandemi sürecinde, evden çalışmalar, evde kalmalar gibi durumlarda elektrik tüketimi iki katına çıktı. Bununla birlikte kış aylarına girdiğimiz bu süreçte doğalgaz kullanımı da yaza göre iki kat artacak. Esnafımız ise bu süreçte dükkanları kapalı kalırken de çalışan tabela, buzdolabı gibi cihazlar nedeniyle elektrik faturası öderken, normalleşme süreciyle birlikte yine yüksek faturalar ödemeye devam etti. Bununla birlikte eski kazancına ulaşamaması ise maliyet kaleminde önemli bir gider olarak kalmaya devam etti” diye konuştu.

FATURALARDAKİ VERGİ ORANLARI ESNAFIN OMZUNA YÜK

Esnafın elektrik ve doğalgaz faturasındaki vergilerden muaf olmasının, faturalarda sevindirici bir değişime neden olacağını hatırlatan Yaşar, “Doğalgazda, gelen zamlarla birlikte birim fiyatının artması ve yüzde 18 oranında KDV oranı kış aylarına girdiğimiz bu dönemde faturaları daha da kabartacak. Elektrik faturasında ise yüzde kayıp-kaçak bedeli, okuma bedeli, kullanım bedeli adı altında geçen sistem kullanım bedelinin oranı yüzde 29, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV adı altında geçen vergi ve fonların oranı ise yüzde 19. Dolayısıyla elektrik faturasının yüzde 49’u tamamen vergiler, fonlar ve diğer bedeller. Esnafımız bu zorlu süreçte, kış aylarına da girmişken, elektrik ve doğalgaz faturalarında vergi ve kesintilerden muaf olmalı. Bunun yaşanması durumunda gelen faturalarda sevindirici bir değişiklik olacağı için esnafımızın bu talebi göz ardı edilmemeli” şeklinde söyledi. Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.