Yaşar: ESNAF KEFALETTE kendine yer edinmek için karalama yapıyor!

Bu haber 14 Ocak 2020 saat 8:50 'de eklendi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, Marangozlar Odası Başkanı Hamza Kurt’un Nace kodlarına ilişkin iddialarına yanıt verdi. Kurt’tun kendilerine yönelik koltuk sevdası ve Esnaf Kefalet Kooperatifi seçimlerine yönelik hazırlık yaptığı yönündeki söylemlere yanıt veren Yaşar “Bizler koltuk için çalışsaydık eğer, bugün bu hizmet burada olmazdı. Kendisi Esnaf Kefalet Kooperatifi yönetimine girmek ve yer bulmak adına bizleri anlamsız ve içi boş şekilde karalıyor” diye konuştu.
YAŞAR: KOLTUK SEVDAMIZ OLSAYDI BU HİZMET BUGÜN POLATI’DA OLMAZDI
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, Nace Kodları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bünyesinde hizmet veren Esnaf Sicil Memurluğu Ankara ve bütün ilçelerindeki esnaflarımıza hizmet veren bir kurumdur.
Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ise Polatlımızda bulunan 11 odamızın esnaflarına hizmet veren ayrı kardeş bir kurumdur. Bu iki kurum tamamen birbirinden bağımsız çalışmaktadır.
Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Esnaf Sicili birbirine karıştıran Polatlı marangozlar odası başkanı Hamza Kurt mevcuttaki Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yönetiminde kendine yer edinmek amacıyla bir takım karalamalarda bulunan açıklamaları yaptığı düşüncesindeyim. Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri olarak Türkiye’ de parmakla sayılacak kadar az olan Ankara’ nın ilçeleri arasında tek hizmet veren Polatlı esnaf sicil bürosunu Polatlı esnaflarımıza zamandan ve maliyetten sıkıntı yaşamamaları için büyük bir sorumluluk alarak ve hiçbir kira, maddi beklenti içerisinde olmadan ve hiçbir menfaat gözetmeksizin Polatlılı esnaflarımızın hizmetine sunduk. Bizler koltuk için çalışsaydık eğer, bugün bu hizmet burada olmazdı. Bu hizmetten rahatsızlık duyulmasına anlam veremiyorum” diye konuştu.
yaşar: nace kodları ile ilgili kendisine izahat yapıldı
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar “Nace Kodlarındaki düzenlemeleri Polatlı Esnaf sicil memurluğundan yapıldığı düşüncesine kapılan Oda Başkanı Hamza Kurt gerek Ticaret bakanlığı Esnaf Genel Müdürlüğüne defalarca giderek, gerekse Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğine giderek Nace Kodları Düzenlemelerinin bakanlık tarafından yapıldığını yazılı olarak ya da birebir görüşmelerde bulunarak öğrenmiştir.
Buna rağmen Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf odamızda sadece Polatlı esnafımıza değil Ankara ve bütün ilçelerdeki esnaflarımıza şeffaf bir şekilde hizmet veren Esnaf Sicil memurluğumuzu karalamaktan geri kalmamaktadır” dedi.
YAŞAR: SİCİL BÜROSU KİŞİYE YADA ODAYA ÖZEL HİZMET VEREN BİR KURUM DEĞİLDİR
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar “Polatlı’da hizmet veren Esnaf sicil memurluğu Ticaret Bakanlığı Esnaf ve sanatkârlar Genel müdürlüğü tarafından yönetilmektedir. Esnafların nace kodlarına göre kayıt altına alındığı sistem, esnafların yaptığı işlere ve vergi dairesinden aldığı nace kodlarına göre Esnaf ve Sanatkârlar Genel müdürlüğünce belirlenen esnaf odaları sistemine otomatik olarak tek merkezden atanmaktadır. Bu duruma kimse müdahale edemez.
Çünkü Bakanlık kişiye veya oda başkanlarına özel hizmet veren bir kurum değildir.
Polatlımızda Kaymakamlık bünyesinde ilk defa mutabakat komitesi geçtiğimiz aralık ayı içerisinde kurulmuştur. Odamızı temsilen katıldığım komitede; kendisi yer almadığı halde orada bulunmuş ve açıklama yapmış gibi söylemlerde bulunmuştur. Bu üçlü komiteye Üyeleri ile anlaşmazlık yaşayan oda başkanları davet edilmektedir. Ancak bu komitenin amacı gereği hakkında hiçbir bilgisi olmayan oda başkanımız var. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar “Oda Başkanı Hamza Kurt üyelerinin başka odalara kaydının yapıldığını iddia ettiği gerçeklik payı olmayan söylemlerde bulunmuştur.
Esnaf odalarımızdaki üye sayılarındaki artış ya da azalmaların sebebi Polatlı Sicil Memurluğunun nerede hizmet verdiği değil bakanlık tarafından geliştirilen yeni sistem ve nace kodları düzenlemeleridir. İzaha çalışılan doğrultuda başkanı olduğum Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odamızda faaliyet gösteren Esnaf sicil bürosu aylık işlem sayısı, kapasitesi ve faaliyeti itibariyle esnaflarımıza müspet yönüyle yeterli seviyedeki çalışmalarının halen devamı yanında, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliği Yönetim kurulu Üyesi olarak birliğimizi temsilen sorumluluk alarak esnaflarımıza şeffaf bir şekilde hizmet etmekteyiz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.