YAŞAR: ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYADA TAKSİT SAYISI ARTTI

Bu haber 24 Haziran 2019 saat 11:00 'de eklendi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birilği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Ticaret Bakanlığının Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre bazı eşyalardaki taksit 18 aya çıkardığını duyurdu. Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticarette
Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre bazı eşyalardaki taksit 18 aya çıktı. Ticaret Bakanlığı
bazı eşyalara ilişkin taksit sayılarındaki değişikliği Resmi Gazete’de duyurdu. Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle beraber bazı ürünlerde taksit sayısı değişti.

18 AYA ÇIKARILDI

Yönetmeliğe göre video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı 3 bin 500 TL’nin üstünde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında 6 ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında 18 ay olarak uygulanacak.

SÜRESİ 4 AYI GEÇMEYECEK

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında
taksitlendirme süresi 4 ayı geçmeyecek. Diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamayacak.

ÖNCEKİ TAKSİT SAYISI

Daha önceki değişiklikte ise uygulanan kural şöyleydi: “Birinci fıkradaki süre; ses ve görüntü sistemleri satışları ile fiyatı 3 bin Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında 3 ay, bilgisayar ve tablet bilgisayar ile fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’nın üzerinde olan cep telefonu satışlarında 6 ay, fiyatı 3 bin Türk Lirasının altında olan televizyon satışlarında 9 ay olarak uygulanır. Perakende işletmelerce kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamaz.”

YAŞAR: KART FAİZLERİ BİR AN EVVEL DÜŞÜRÜLMELİ

Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında, gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğine dikkati çeken Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birilği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, ‘2 Gün önce yeniden kredi kartı taksit sayıları ile ilgili yeni düzenlemeler yapılarak hayata geçti. Kredi kartı taksit sayıları artırıldı. Bu durum vatandaşımızı ve piyasaları rahatlatacak olumlu bir adım. Fakat daha etkin bir fayda görülmesi için gecikme faizlerinin düşürülmesi gerekiyor. Yılın ilk 3 ayında kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı 253 bin 85 kişi olarak gerçekleşti. Bu
sayı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı. Bu nedenle gecikme faizlerinin düşürülmesi borçların ödenebilirliğini artıracaktır. Bu da kısa sürede kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin oranı azalacaktır. Bunun içinde yapılması gereken bankalar elini taşın altına koymalı ve mevcut faiz oranı aşağı çekmeli’ dedi.

GECİKME FAİZİNİN DÜŞÜRÜLMESİ TÜKETİCİ RAHATLATIR

Kredi kartı gecikme faiz oranının 2,65’ten aşağı çekilmesi gerektiğini vurgulayan Yaşar, ‘Türkiye Bankalar Birliği’nin ilk çeyrek verilerine göre kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe intikal etmiş ve takibi devam eden 2 milyon 427 bin 833 kişi var. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, mobilya, beyaz eşya, elektronik ve elektrikli eşya alımları, havayolları ve konaklama ile ilgili yurtiçi harcamalarda kredi kartı taksit sayılarının artırıldığına ilişkin karar almıştı. Son düzenleme ile de cep telefonlarında ve kuyumcudan yapılan alışverişlere de taksit imkanı sağlandı. Buradaki amaç hiç kuşkusuz vatandaşın alım gücünü artırmak, piyasalara hareket katmak, ödeme sürecini kolaylaştırmak için çok olumlu. Fakat bunun hem vatandaşa hem piyasalara etkin bir şekilde fayda sağlaması için kredi kartı gecikme faizlerinin de yüzde 2,65’ten aşağı çekilmesi gerekiyor. Gecikme faizlerinin düşürülmesi herkese ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Bu da piyasalarda yeniden bir hareketlenme ile birlikte güven gelmesi demektir’

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.