Yargıtay'da yeni başkanın belirlenmesi adına 25 Mart'tan bu yana üyeler sandık başına gidiyor. Mevcut Başkan Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolacak olmasından kaynaklı olarak, 25 Mart'tan beri Yargıtay Büyük Genel Kurulu başkanlık seçimi için sandık başına gidiyor. 

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA ADAY

Yargıtay'da yeni başkanı belirlemek üzere yapılan seçimlerde, Yargıtay Başkanı Akarca, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk yarıştı ancak hiçbir aday şu ana kadar salt çoğunluğu elde edememişti. Seçimlerin 36.turu öncesinde ise  Muhsin Şentürk, başkanlık adaylığından çekildiğini duyurdu.  Üyelere ilettiği mesajda, "Yaşanan tıkanıklığı gidermek ve Yargıtay'ın kurumsal itibarını korumak amacıyla birinci başkanlık adaylığından çekiliyorum" ifadesini kullanan Şentürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için adaylığını açıkladı.

Ayrıca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görev süresi gelecek ay sona erecek olan Bekir Şahin'in yerine yeni başsavcı seçimi süreci de bugün başlayacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek. Yargıtay Büyük Genel Kurulu üyeleri arasından belirlenen adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanına, ilk oylamada en çok oy alan beş üye aday gösterilmiş sayılıyor.

İlk oylamada beşten az oy alanlar için ek oylamalar düzenleniyor ve eksik adaylar tamamlanıyor. Sonuç olarak belirlenen beş adayın ismi sıralı liste halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Erdoğan, 15 gün içinde bu adaylar arasından birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçecek.

Cumhurbaşkanı, adayların sıralamasına veya aldıkları oya bakmadan sunulan beş adaydan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçebilir. Yeni seçilen başsavcı, yaş haddinden emekli olmazsa 4 yıl görev yapacak. 

Bakan Fidan'dan İsrail'i destekleyen ülkelere mesaj: "Bu yanlıştan çok geç olmadan dönsünler" Bakan Fidan'dan İsrail'i destekleyen ülkelere mesaj: "Bu yanlıştan çok geç olmadan dönsünler"

İHA