Yılan hikayesine dönen Yargıtay Başkanı seçimi nihayet sona erdi. Yargıtay Başkanı seçimlerinin 37'nci turunda Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez seçildi. 

Bu gelişmenin ardından Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez hakkında araştırmalar başladı. 

Peki Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez kimdir? Ömer Kerkez kaç yaşında nereli siyasi görüşü ne? İşte detaylar...

Savaş gemilerinin ziyarete açılacağını duyanlar uzun kuyruklar oluşturdu Savaş gemilerinin ziyarete açılacağını duyanlar uzun kuyruklar oluşturdu

YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ KİMDİR?

Kariyerine memleketi Hatay'da hakim/savcı adayı olarak başlayan Ömer Kerkez, adım adım yükselerek Türkiye'nin dört bir yanında adaletin hizmetinde bulunmuştur. Kerkez'in kariyeri, Elbistan'dan Kozluk'a, Erzin'den Adalet Bakanlığına uzanmıştır.

Yargitay 11

Ömer Kerkez'in adalet hizmetindeki önemli dönüm noktalarından biri, Yargıtay Üyeliğine seçilmesi olmuştur. Üçüncü Hukuk Dairesi'nde görev aldığı süre boyunca hukukun üstünlüğünü ve tarafsızlığını her zaman en üst seviyede tutarak, yargının sağlam temeller üzerine kurulması için çalışmıştır.

14 Şubat 2023 tarihinde Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na seçilen Kerkez, kariyerine Yargıtay Başkanı olarak devam edecek.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolmuş ve Yargıtay’da bu nedenle başkanlık seçimine gidilmişti.

Mart ayında başlayan seçimlerde ilk 36 turda sonuç çıkmamıştı.

Bugün seçimin 37’nci turu yapıldı ve 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, 193 oyla Yargıtay Başkanı seçildi.

Omer Kerkez Siyasi Gorusu

YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ KAÇ YAŞINDA NERELİ?

1 Temmuz 1966 tarihinde dünyaya gelen Ömer Kerkez 2024 yılı itibarıyla 58 yaşındadır. 

Ömer Kerkez Hatay'ın Antakya ilçesinde doğmuştur ve aslen Hataylıdır. 

YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ SİYASİ GÖRÜŞÜ NE?

Yeni Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez’in siyasi görüşü tam olarak bilinmiyor.

Ancak, Yargıtay Başkanı seçimlerinin ilk turlarının yapıldığı mart ayında Cumhuriyet gazetesinde başkan adaylarıyla ilgili yer alan bir haberde, Yargıtay içindeki kümelenen 90 üyeden oluşan Menzil grubunun 31 Mart sonrasına kalmaması için Kerkez ile Şentürk arasına yönlendirmek için çalışacağı, Akarca’yı saf dışı bırakacakları iddia edilmişti.

Tarikat bağlantısı olmayan milliyetçi kesim ile sosyal demokrat kesimin bir kısmının oylarının da Kerkez’de birleştiği öne sürülmüştü.