Yargı Yavaş’ı haklı buldu!

Bu haber 18 Haziran 2020 saat 10:02 'de eklendi.

Ankara ve İlçelerinde son dönemlerinde ardı ardına yaşanan sel felaketleri ardından gözler Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ASKİ üzerinden Polatlı başta olmak üzere pek çok İlçeyi kapsayan içme suyu arıtma ve alt yapı yenileme bütün projesi olan ‘Tatlar Arıtma Tesisi’nin Revizyonu’ projesinde Ak Partili ve MHP li büyükşehir meclis üyelerinin önce ret vermesi ardından da Büyükşehir Belediye Meclisin olağanüstü meclis toplantısında projesi borçlanma yöntemiyle yapmak için yetki istemesine hayır diyen Ak Parti ve MHP grubuna yargıdan kötü haber geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Danıştay’a yapılan başvuru ile; ‘Tatlar Arıtma Tesisinin Revizyonu’, ‘Polatlı’ya Gerede Suyunun Götürülmesi’ ve ‘Gölbaşı ile Mamak Su Borularının Yenilenmesi’ projelerinin yapımı için gerekli olan yatırım bedelinin ASKİ öz kaynaklarında olmadığı, ASKİ’nin faaliyetlerinin halk sağlığını etkilediği için projelerin bir an önce yapılması gerektiği ifade edilen başvuruda meclis kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talep edildi.

MAHKEME İTİRAZI KABUL ETTİ

Mahkeme, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başvurusunu kabul ederken AK Parti ve MHP’nin itirazını reddetti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ASKİ çalışmaları için kredi kullanılması önergesinin AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin kararıyla ertelenmesinin ardından yargıya başvurdu, mahkeme itirazı kabul etti. SÜREÇ YARGIYA TAŞINDI Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün altyapı yatırımları için kredi talebini içeren önergenin AK Parti ve MHP’li belediye meclis üyeleri tarafından görüşülmesinin ertelenmesinin ardından süreci yargıya taşıdı.

AKADEMİSYEN RAPORU

Mahkemeye, ODTÜ ve Hacettepe Çevre Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinin hazırlayıp sunduğu değerlendirme raporunda Tatlar Arıtma Tesisi ile ilgili, hali hazırda tesise gelen atık su debisinin tesis kapasitesinin iki katı düzeyinde olduğunu ve bu durumun gerek sulama gerekse içme suyu açısından ciddi riskler doğurduğu belirtildi. Mahkeme kayıtlarında, diğer altyapı projeleri ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne önceliği çok yüksek 14 tedbirin alınması gerektiğine dair yazısı da yer aldı. Mahkemeye, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçe gelirleri ile giderleri arasında eksi 277 milyon 890 bin 605 TL fark bulunduğu ve mevcut bütçe imkânlarının projeleri yapmak için yeterli olmadığı sunuldu. KARAR VERİLDİ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başvurusunu değerlendiren Ankara 9. İdare Mahkemesi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda onaylanmasına rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedilen kredi talebi hakkında karar verdi. Mahkeme, öncelikli projelerin mevcut bütçe gelirleri ile karşılanamayacağının açık bir şekilde görüldüğünü belirterek Meclis Kararı’nın kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünde hukuka uygun olmadığını belirtti ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. RET KARARI ÇIKTI, ANKARA’YI SEL ALDI

Toplum sağlığını ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren konu ile ilgili acil kredi talebi ilk başta AKP ve MHP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Ancak komisyonda kabul edilen karar, Yavaş’ın tüm uyarılarına rağmen aynı üyelerin birden fikir değiştirmesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedildi. Yavaş’ın ret kararını veto etmesine rağmen bir sonraki mecliste de yine ret kararı verildi. Bunun üzerine Yavaş konuyu mahkemeye taşıdı. Kaybedilen zamanda Ankara’da yoğun yağış ve altyapı eksikliği nedeniyle birçok su taşkını vakası yaşandı. Yalnızca son 5 günde meydana gelen yağışlarda 1000’den fazla ev ve iş yerini su bastı; yağışın olduğu günlerde Başkent 153 hattına 5000’den fazla talep ve şikâyet geldi. MAHKEME PROJELERİ TEK TEK İNCELEDİ

Yavaş’ın mahkemeye taşıdığı konu Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye ODTÜ ve Hacettepe Çevre Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinin hazırlayıp sunduğu değerlendirme raporunda Tatlar Arıtma Tesisi ile ilgili, hali hazırda tesise gelen atık su debisinin tesis kapasitesinin iki katı düzeyinde olduğunu ve bu durumun gerek sulama gerekse içme suyu açısından ciddi riskler doğurduğu belirtildi. Mahkeme kayıtlarında, diğer altyapı projeleri ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne önceliği çok yüksek 14 tedbirin alınması gerektiğine dair yazısı da yer aldı. Mahkemeye, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçe gelirleri ile giderleri arasında eksi 277 milyon 890 bin 605 TL fark bulunduğu ve mevcut bütçe imkânlarının projeleri yapmak için yeterli olmadığı sunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.