YAPILANDIRMA ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

Bu haber 17 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Çiftçilerin merakla beklediği Nisan ayında Meclis’te yasalaşarak yürürlüğe giren Tarım Kredi borç yapılandırmasının detayları belli oldu. Tarım Kredi ortaklarının idari ve kanunu takibe düşmüş borçları yüzde on sekiz faizle hesap edilerek yapılandırmaya esas tutar belirlenecek. Borçlar, yapılandırmaya esas tutar üzerinden üç eşit taksitte ödenecek. Yüzde on sekiz faizin yüzde altısı Hazine tarafından yüzde on ikisi çiftçi tarafından karşılanacak. Borç yapılandırmasında peşinat olarak borcun yüzde otuzunun peşinat olarak ödeme zorunluluğu bulunuyor. Yapılandırma detayları, elinde birikmiş sermaye olmadığı için borç yapılandırma yolunu tercih etmek isteyen çiftçileri memnun etmedi.

BORCUN YÜZDE OTUZU BEŞİN ÖDENECEK

Tarım Kredi borç yapılandırmasında peşinat olarak borcun yüzde otuzunun peşinat olarak ödeme zorunluluğu bulunuyor. Zaten elinde birikmiş sermaye olmadığı için borç yapılandırma yolunu tercih etmek isteyen çiftçiler, yapılandırmadaki yüzde otuzluk peşinatı nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Çiftçilerin yapılandırmadan faydalanabilmeleri için 31 Temmuz 2021’e kadar başvuru yapması ve 31 Ekim 2021’e kadar da yüzde otuz peşinatı ödemesi gerekiyor. Başvuru yapmayan çiftçiler için icra işlemleri 31 Temmuz’dan sonra, başvurup yapan ama yüzde otuz peşinatını ödemeyen çiftçiler için 31 Ekim’den sonra icra işlemleri yeniden başlayacak. Genelgede yüzde otuz peşinat ödenmesiyle ilgili olarak bir uyarı yer aldı. Uyarıda, “Ortaklarımızın ve kooperatiflerimizin menfaatleri doğrultusunda takip işlemlerinin biran evvel durdurulması için peşinat tutarlarının mümkün mertebe başvuru sırasında veya başvuru süresi sonuna kadar tahsiline gayret edilecektir” denildi.

YARGILAMA, İCRA TAKİP VE VEKALET ÜCRETLERİNİ ÇİFTÇİ ÖDEYECEK

Borç yapılandırmasında faizlerde iyileştirme yapılsa da yargılama ve icra takip giderleri ile vekâlet ücretleri çiftçiden tahsil edilecek. Kooperatiflere gönderilen genelgede bu konuya vurgu yapılarak, “Ortakların ilgili kanun hükümlerinden faydalanabilmeleri için yargılama ve icra takip giderleri ile vekalet ücretlerini yapılandırma tarihinde ödemeleri yasal zorunluluktur” denildi.

ÇİFTÇİ BORÇ BİTENE KADAR YENİ KREDİ KULLANAMAYACAK

Borcu taksitlendirerek yapılandıran çiftçiler, taksitlerin tamamı ödeyene kadar yeniden kredi kullandırılmayacak. Genelgede bu konuyla ilgili çiftçi ortakların bilgilendirilmesi isteniyor. Taksitli yapılandırmadan yararlanacak çiftçiden iki türlü taahhüt alınacak. Henüz icralık olmamış çiftçiden taksitli ödeme taahhüdü, icralık olmuş çiftçiden ise icra taahhüdü alınacak. İcra taahhüdü ile borçları yapılandırılacak çiftçilerin, kanun çıkmadan önce yani 22 Nisan’dan önce haczedilerek kooperatif hesaplarına ve icra dosyasına giren tahsilatlar çiftçiye iade edilmeyecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan hacizler sonucu yapılan tahsilatlar ise çiftçinin talebi halinde kendisine iade edilecek. Yine çiftçinin haczedilen araç ve taşınmazları bulunması halinde bu hacizler son taksit tutarının ödenmesine kadar yani 31 Ekim 2024’e kadar aynen korunacak. Kooperatif müdürleri, uygun görürse çiftçinin verdiği teminat durumuna göre bu hacizleri kaldırabilecek.

ÇİFTÇİLER VE KEFİLLER MEKTUPLA BİLGİLENDİRİLECEK

Kooperatifler tarafından borçlu çiftçi ve kefillere birer bilgilendirme mektubu gönderilerek, mektubun gönderildiği tarihte çiftçinin mevcut borcu, yapılandırma sonrasındaki mevcut borcu, indirim tutarı ve son başvuru tarihi ile ilgili bilgiler yer alacak. Borcunu yapılandıran çiftçiye zorunlu kredi hayat sigortası yaptırılacak ve bu konuda çiftçiden taahhütname alınacak. Kefillerin ise kredi hayat sigortası yaptırması kendi isteklerine bırakılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.