Güney Kore'deki bilim insanları, yapay Güneş olarak adlandırılan nükleer füzyon deneyi sırasında 100 milyon santigrat derece (güneşin çekirdeğinden yedi kat daha sıcak) sıcaklıkta rekor sürede kalındığını duyurdu.

Nükleer füzyon, iki atomu bir araya getirerek büyük miktarlarda enerji açığa çıkararak, güneşi ve diğer yıldızları parlatan reaksiyonu kopyalamayı hedefliyor.

Çoğunlukla iklim çözümlerinin kutsal kasesi olarak anılan temiz enerji, gezegeni ısıtan karbon kirliliği olmadan sınırsız enerji aktarma potansiyeline sahip.

Ancak Dünya'da bu ısıya yeterince sürede ulaşmak çok zor.

'Yapay Güneş'te 100 Milyon Derecelik Rekor Kırıldı

Füzyon enerjisine ulaşmanın en yaygın yolu, hidrojen varyantlarının bir plazma oluşturmak için ‘tokamak’ adı verilen halka şeklinde bir reaktörde olağanüstü yüksek sıcaklıklara yükselmesinden geçiyor.

Tesla, iş gücünün yüzde 10'undan fazlasının işine son veriyor! Tesla, iş gücünün yüzde 10'undan fazlasının işine son veriyor!

Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü'ndeki "yapay güneş" olarak bilinen füzyon araştırma cihazı KSTAR, Aralık 2023 ile Şubat 2024 arasındaki testler sırasında plazmayı 100 milyon derece sıcaklıkta 48 saniye tutmayı başardı ve 2021'de kırılan 30 saniyelik önceki rekoru egale etti.

2024’ün şubat ayında, İngiltere'nin Oxford şehri yakınlarındaki bilim insanları, bir füzyon reaksiyonunda her zamankinden daha fazla enerji üretme rekorunu kırdıklarını açıkladılar. Beş saniyede 69 megajoule füzyon enerjisi ürettiler; bu da kabaca aynı süre içinde 12.000 eve enerji aktarmaya kadar yetiyordu.