YANMAZ: MUHTARLARIMIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Bu haber 17 Haziran 2022 saat 8:01 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve geldiği günden beri muhtarlara ayrı bir önem veriyor. Muhtarlar istedikleri zaman büyükşehir yetkilileriyle iletişime geçerek talep ve sorunlarını iletebiliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Önder Yanmaz’da sık sık 25 ilçenin tamamında muhtarları yerinde ziyaret ederek talep ve sorunlarını dinleyerek daha hızlı hizmet sağlanmasını sağlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Önder Yanmaz, Polatlı Postası Gazetesine verdiği röportajda Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığının çalışmalar ve muhtarların neden kendileri için önem arz ettiği konunda açıklamalarda bulundu.

25 İLÇENİN TAMAMI MAHALLE MAHALLE TAKİP EDİLİYOR

Yaptıkları sistem ile 25 ilçenin tamamının kurumun internet sitesinden Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dahil mahalle mahalle takip edilebildiğini ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Önder Yanmaz, “Bize gelen muhtar taleplerini ilgili yerlere yazıyoruz. Değerlendirme sonuçlarını artık Ocak ayından itibaren SMS ile bilgilendiriyoruz. Bu şekilde daha hızlı oluyor. Örnek olarak bank talebi oldu. Çevre Koruma programa aldığında burada görevli arkadaşımız SMS atıyor. Dairede postayı kaldırdık. Posta masraflarını bitirdik. Kurum içerisinde muhtarlıksürec.ankara.bel.tr adında internet adresi kurduk. Ondan önce arkadaşlar bunu excel’de tutuyordu. Bunu daha resmi hale alalım dedik. Ben akşam şifremle evimden girip bu sistemi görebiliyorum. Arkadaşlar burada her şeyi işliyor. Ankara’nın 25 ilçesini Başkanımız Mansur Yavaş dahil herkes mahalle mahalle takip edebiliyor.” dedi.

450’DEN FAZLA MUHTARI BİREBİR ZİYARET ETTİK

Göreve geldiği günden beri 450’den fazla muhtarı birebir ziyaret ettiğini ifade eden Yanmaz, “Dairenin görev ve sorumlulukları arasında muhtarlara eğitim eğitim vermek, sempozyum, seminer düzenlemek, özel günlerini hatırlamak, ziyaret etmek gibi görevlerimiz de var. Ben Daire Başkanı olduktan sonra sonra 1 Ağustos-31 Aralık arası geneli kırsal mahalle olan 213 muhtarı birebir ziyaret ettim. Şu an 450 civarını aştı. Bunların faydalı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar çok mutlu oluyor. 19 Ekim Muhtarlar Gününde Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın da katılımıyla yaklaşık 400 muhtarımızın katıldığı etkinlik düzenledik. Gelenlerin çoğu kırsaldandı. Polatlı’dan 50’ye yakın muhtar geldi.” dedi.

DİĞER DAİRE BAŞKANLIKLARIYLA İŞ BİRLİĞİ YAPTIK

ABB’nin diğer Daire Başkanlıklarıyla iş birliği içerisinde çalıştıklarını aktaran Önder Yanmaz, “Diğer Daire Başkanlıklarıyla iş birliği yaptık. Kadın Aile Daire Başkanlığımızla birlikte 3 tane muhtarlık belirledik. Buradaki hiç evinden çıkmamış doktor görmemiş veya utanan kadınlarımıza kadın sağlığıyla ilgili kadın doktorlarımızı götürerek bilgilendirdik. Onlara hediye sağlık kiti verdik. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında farkındalık yaratmak için 70’e yakın kadın muhtarımızla ODTÜ’de doğa yürüyüşü yaptık. Polatlı’da başlattığımız Muhtarlara Bilgisayar Eğitimi Veriyoruz adıyla başlattığımız ardından diğer ilçelerde devam eden bilgisayar eğitimlerimiz var. Yılbaşında isimlerine özel ajanda, kalem ve başkanımızın mektubunu verdik. Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımızla birlikte afet eğitimi verdik. Elektromanyetik alanların zararlarını anlattık. Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığımız ile birlikte Kurtboğazı Barajında, bu sefer muhtarlar değil 3 mahalle belirledik 3 otobüs yolladık yaklaşık 200 kişiyle doğa yürüyüşü yaptık bu sefer vatandaşlarımızı da götürdük. Muhtarlar aracılığıyla daha fazla kitleye hitap ettik. Çok güzel dönüşler aldık. 2022 yılında Muhtarlar Müzakere Ediyor Programına başlayacağımızı söylemiştik. Bu bir yıllık bir program. Bu hafta Sincan Muhtarlarıyla beşinci programımızı yapacağız. Talep geldikçe kendi Şifa Termal Otelimizde gerçekleştiriyoruz. Cumartesi Günleri de birim yetkililerimizle gidiyoruz sohbet havasında herkes tek tek sorularını soruyor. Belediye yetkililerimizle muhtarlarımızı bir araya getirdik. Aldığımız talepleri tablolayıp takip ediyoruz. Polatlı gibi harman sezonuna girdiği için Aralık ayında biteceği için ekişleri de bittiğinde rahat bir dönemde götüreceğiz. Türkiye’nin başkentinin belediyesiyiz. Örnek olmamız gerekiyor. İnternet sitemizde daha öncesinde bir şey yoktu. Artık iletişim kısmında muhtarlarımızın ismini koyduk. Kişisel Verilerin Korunma Kanunu nedeniyle fotoğraf, iletişim bilgilerini koyamıyoruz. Başkanımız Muhtarları gerçekten çok önemsiyor.” ifadelerini kullandı.

YENİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Muhtarlar konusunda yeni çalışmalar planladıklarını söyleyen Yanmaz, “Her gittiğimiz toplantıda muhtarlarımız benim mahallemde çalışma oluyor benim haberim yok diyor. Arkadaşlarımızı da uyarıyoruz muhtarla görüşün çalışma yapacağız diye ama bazı arkadaşlarımız söylüyor, bazı arkadaşlarımız da hiç muhtarlığa uğramıyor işini bitiriyor başka yere gidiyor. Bazı arkadaşlarımızda saat 09.00’da gidiyoruz muhtarlık kapalı diyor. Muhtarların çalışma saatleri 08.00-17.00 olmadığı için bazısı hiç açmıyor bazısı da geç açıyor. Bu konuda arkadaşlarımız çalışacak. Belediyemizin sitesinde Büyükşehir Belediyesi şu kadar noktada çalışıyor diye. Onu muhtar telefonlarına entegre edebilirsek o zaman muhtarlara şu anda mahallenizde çalışma yapılıyor diye mesaj atabiliriz. Bunu yapabilirsek büyük bir talebi gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

HERKES ÇALIŞMALARDAN MEMNUN

Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi çalışmalarından muhtarların memnun olduğunu aktaran Yanmaz, “Herkes memnun, daha önce böyle bir hizmet görülmediği ifade ediliyor. Daire Başkanı ayağımıza kadar geliyor, bizi ziyaret ediyor diyor. Biz iş yapılamama nedenlerini de anlattık, ekonomik sıkıntıdan firmalar ihaleleri feshi etti. Yaparken Cumhurbaşkanlığının çıkarttığı bir genelge gereği yüzde 15 zarar ettiğini kanıtlayanlar bırakıp gidiyor. Saha çıkıyoruz muhtarlara bunu anlatıyoruz. Bunu vatandaşa anlatın biz işi bırakmak istemiyoruz, çalışmak istiyoruz. Bizde yapma gayreti var biz hep veren tarafız. Mansur Yavaş Başkanımız da gece gündüz sokaklarda. 3 müdürümüz var, sistemi de oturttuk gayet güzel gidiyor. İçerideki evrak akışı da çok düzene girdi. Belediyemizin araç filosu var. Gün içerisinde araç talep edebiliyoruz. Bir ekip kurduk. Haftada 2 arkadaşımda merkez ilçeleri turlayacak. Ben genelde kırsal mahallelerdeyim merkezi de unutmak istemiyoruz. Biz onların yanına gidip dertlerini soracağız. Bazen muhtarlarımız da buraya geliyor Özel Kalem Müdürümüz Yüksel Arslan Beyde bizzat kendi ilgileniyor, hiç ayrım yapmadan. Bir toplantıda muhtarlarla görüşürken bir mesaj yazdı muhtar daha köyüne gitmeden söylediği bir olumsuzluk giderildi. Bu da memnuniyet oranını yüksekte tutuyor.”

BİZ VATANDAŞA DOKUNMAK İSTİYORUZ

Çalışmalarla vatandaşa dokunmak istediklerini söyleyen Yanmaz, güzel geri dönüşler aldıklarını belirtti. Önder Yanmaz, “Sel afet durumunda bu durumun güzelliğini yaşadık. Aynı anda Haymana’nın, Polatlı’nın, Akyurt’un bir köyünde görüşebildik. Bu anlamda bizim için çok önemliler. Zaten demokrasinin temel yapısı muhtarlarımız. İlk seçilen kişi muhtarlar seçimle iş başına geliyorlar. Biz belediye olarak onların fikirlerini de önemsiyoruz. Mesele internet sitesinde bizim ismimizi yayınlayın diyenler muhtarlardı. Görüş ve önerilerini de alıyoruz. Olumsuzsa da gidip beraber açıklıyoruz. Muhtarlar artık burada tüm dairelere girebiliyor. Başkanımız da kendisi arıyor. Muhtarlar eksikleri de biliyor. Bir proje yaparken fikirlerini alıyoruz. Muhtarlar Dernek Başkanlarımızla da iletişim halindeyiz. Şu anda da 25 ilçenin tamamında yapmak istediğim bir duyuruyu yayınlayabilirim. Ayrı ayrı whatsapp guruplarımız var. 128 kadın muhtarımızla ayrı grubumuz var. Kadınlara özel duyuruları oradan yapıyoruz. Dairemizin yaptığı hizmetlerden de çok güzel dönüşler alıyoruz. Her hizmet beton değildir, biz vatandaşa dokunmak istiyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.