Yağlıkara: Denizler halkın yüreğinde parlayan yıldıza dönüşmüşlerdir

Bu haber 07 Mayıs 2020 saat 9:11 'de eklendi.

Yağlıkara: Denizler halkın yüreğinde parlayan yıldıza dönüşmüşlerdir

CHP Polatlı Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Yağlıkara 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın idam edilişlerinin 48. Yıldönümünde anarak şu açıklamalarda bulundu.

Yağlıkara, ”68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972 günü Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararı meclisin onaylamasıyla idam edilmiştir. Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlarken, Denizler halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüşmüşlerdir. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken son sözleri bağımsızlık ve kardeşlik olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 47 yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Bu üç delikanlının idama götürülürken gecenin sessizliğini yırtan yaşasın tam bağımsız Türkiye haykırışı dün olduğu gibi bugün de emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin korkulu rüyası olmuştur” dedi.

ÜÇ FİSAN SAVUNDUKLARI DÜŞÜNCE İLE SINIFSIZ

Yağlıkara, “ O cinayeti işleyenler tarihin karanlığına gömüldüler ama üç fidanımız ve savundukları düşünceler sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir toplum için tam bağımsız bir Türkiye sevdası yaşıyor, yaşamaya da devam edecek. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ‘Tam Bağımsız Türkiye’ inancını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. ‘Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır. ‘Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlarda bizleriz 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim bozmakla suçlanmamız gülünçtür” dedi.

ONURLU BİR KUŞAĞIN GURUR İSİMLERİ HALİNE GELDİLER

Yağlıkara, “ Türkiye bugün Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının önemini daha iyi anlamaktadır. O günden bugüne kadar geçen sure içinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler. Çünkü Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bu surece daha en başında direnen devrimci gençlik hareketini ve onun önderlerini daha da değerli kılmaktadır ” dedi.

HALKIN İRADESİYLE YÖNETİLEN BİR TÜRKİYE’DİR

Yağlıkara, “ Devrimci gençlik hareketinin o dönemde istediği Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye’dir. Yani Denizlerin idam kararıyla aslında idam fetvası verilen ‘Bağımsız Türkiye Özlemidir. Cumhuriyet Halk Partisi, üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Onların sevdası bizim sevdamızdır. Denizleri unutmayacağız. Denizler ve onların temsil ettiği değerler daima bizlere yol gösterecek YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TURKIYE !” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.