VİRÜSE KARŞI TEDBİRLER BAŞLIYOR ŞEHİTLİK İLKOKULU EĞİTİME HAZIR

Bu haber 24 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Yaşadığımız pandemi süreci nedeni ile eğitimde yeni dönem en çok konuşulan konular arasında olmaya devam ediyor. Öğrenciler ve veliler örgün eğitim ile ilgili ikiye ayrılmış durumda bir kısım okullar açılsın ve artık yüzyüze eğitime geri dönülsün derken bir kısım velide duydukları endişe sebebi ile uzaktan eğitime devam edilmesi gerektiği yönünde düşüncelere sahip. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların açılmasının hangi şartlarda gerçekleşeceğine ilişkin yaptığı açıklamalar doğrultusunda yeni eğitim dönemi için hazırlanan okullar bakanlıkların istediği koşulları bir bir sağlamak için yoğun bir mesai harcayarak pandemi sürecine yönelik olarak okulları hazır hale getirmeye başladı. Şehitlik İlkokulu yeni eğitim öğretim dönemi için okulu tam anlamıyla öğrencilerin kendilerini muhafaza edeceği pandemi ile mücadele eden bir okul haline getirerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın istediği koşullarda hazırlamaya devam ediyor. Öğrenci sağlığını korumaya yönelik tedbirler alan Şehitlik İlkokulu Müdür yardımcısı ve çalışanları COVID-19`dan sorumlu olarak birlikte hijyen ve sanitasyon koşullarını sağlamak ve sürdürmek için görevlendirildi.

ŞEHİTLİK İLKOKULU BÜTÜN ÖNLEMLERİ ALDI

Resmi internet sitesi üzerinden alınan tedbirlerin listesini veliler ve öğrenciler ile paylaşan Şehitlik İlkokulu’nun aldığı tedbirlerden bazıları şu şekilde; Okullar yaz dönemi içerisinde sürekli olarak su ve deterjan ile dezenfekte edilmiş olup eğitime başlanılmadan öncede aynı şekilde bütün okulun dezenfekte edileceği, eğitim dönemi içerisinde öğrencilerin sıklıkla kullandığı yerler, kapı kolları, elektrik düğmeleri, merdiven korkulukları gibi yerler temizlik personeli tarafından dezenfekte edilecek.

VELİLERE OKULA GİRİŞ İZNİ YOK

Okulda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği sürekli olarak hazır halde olacak ve kullanılmış maskelerin imhası için kapaklı çöp kutuları sağlanacak. COVID19 şüpheli kişi bulunduğunda kişiye ait atıklar çift poşet ile atılacak. Okul en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde öğrenci ve personel planlaması yapılmış halde eğitime başlayacak. Öğrenciler okuldan alınıp bırakılırken gerekli önlemler alınacak ve tercihen risk grubunda olmayan kişiler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi sağlanacak. Okul içerisine veli giriş ve çıkışları yasak olacak. Öğrenciler yanlarında en az iki maske bulunduracak ve bu maskeler nemlendikçe değiştirilecek değişim sonrasında eller dezenfekte edilecek. Okulda ziyaretçi kabulü olmayacak olduğu takdirde de okul girişinde bulunan güvenlik görevlisi kulübesi kullanılacak.

AFİŞLER İLE BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Öğrencilerin sıklıkla kullandığı tuvaletlerde içeri kabin sayısı kadar öğrenci girebilecek içerde sıra oluşturulmasına izin verilmeyecek ve öğrenciler tuvalet dışında sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde sıra bekleyecekler tuvaletlerde el yıkama aşamalarını açıklayan afişler bulunacak ve sürekli tuvaletler havalandırılacak dezenfekte edilecek.

SINIF VE ETKİNLİKLERDE SIKI DENETİM SAĞLANACAK

Eğitim dönemi başladıktan sonra beden eğitimi dersi için spor salonu kullanılmayacak sınıflar ve okul Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü şekilde dezenfekte edilecek, toplu etkinlikler pandemi süreci boyunca yapılmayacak okul idaresi tarafından yapılması gerekli görülen etkinlikler, okul bahçesinde yapılacaktır. Etkinliklerde maske takılacak ve sosyal mesafe kuralına uyulacaktır. Sınıflar sosyal mesafeye uygun şekilde tasarlanacak ve sürekli havalandırılacak. Birden fazla kişinin bulunduğu odalarda klima çalıştırılmayacaktır. Bu uygulamalar okul idaresi tarafından Bakanlığın emir ve görüşleri doğrultusunda değişiklik gösterecek ve güncellenecek.

ÖĞRENCİ OKULDAN İÇERİ ALIRKEN VE OKUL İÇİNDE ÖNLEMLER HAD SAFHADA OLACAK

Öğrenciler öğretim görevlileri, personel okuldan içeri alırken kontroller yapılarak alınacak eğitim öğretim başladığında öğrencilere ve personele tedbirler ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Okula yalnız veya velisi ile gelen öğrencinin ateşi ölçüldüğünde yüksek çıkarsa veli bilgilendirilerek okula alınmadan eve gönderilecek. COVID-19 tanısı alan veya temaslı olan öğretmen, öğrenci yada çalışanlar tıbbi maske takılarak, COVID-19 yönünden değerlendirilmesi üzere sağlık kurumunayönlendirilecektir.

OKUL İÇİNDE SEMPTOM GÖRÜLÜRSE

Okulda hastalık semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci izolasyon odasında ailesi gelip alıncaya kadar karantinada tutulacaktır. Hasta öğrenciyle yakın temasta olan öğrenci, öğretmen ve çalışanlar eve gönderilecek ve İl / İlçe sağlık müdürlüğüne haber verilecek, hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda / alan / sınıf havalandırılacak, tüm yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecektir. Haber/İLKNUR KILINÇ  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.