VİRÜS TERBİRLERİ GERİ DÖNDÜ!

Bu haber 19 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Uzun süredir mücadele ettiğimiz koronavirus ile mücadelede kontrollü sosyal hayata geçilmesi ile birlikte vaka sayılarındaki artış tekrar ciddi boyutlara ulaştı. Kış mevsimine geçilmesi ve havaların soğuması ile birlikte vatandaşın kapalı ortamlarda vakit geçirmesi ve yiyecek ve içeceklerin tüketildiği restoran, kafe, kıraathane gibi alanlarda maske kullanımının olmaması da vakalarda ki artışlar bir yükseliş yaşanmasına neden oldu. Artan koronavirüs vakaları sebebi ile alınan yeni tedbirler 3,5 saat süren Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Sokağa çıkma yasağından 31 Aralık tarihine kadar faaliyetine ara verilen sektörlere kadar bir çok konuda alınan kararları açıklayan Erdoğan, “Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz” diyerek vatandaşı koronavirüs ile mücadelede birlik olmaya davet etti.

AMACIMIZ BİR AN ÖNCE ÜLKEMİZİ BU SALGIN İLLETİNDEN KURTARARAK HEDEFLERİMİZE ULAŞMAKTIR

Erdoğan gerçekleşen kabine toplantısı açıklamalarda bulunarak, “sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu. Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir. Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. “ dedi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

65 yaş ve üstü vatandaşa gelen sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşın merakla beklediği genel sokağa çıkma yasağı gerçekleşen kabine toplantısı ardından duyuruldu. Erdoğan yatığı açıklamada “Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.” dedi. Yayınlanan genelgeye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olduğu üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyuruldu.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ, MARKET, BERBER, KUAFÖRLER SAAT KISITLAMASI

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığı yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.. Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. 17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20:00 den itibaren geçerli olacak şekilde; Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşa hizmet sunabilecek.

 RESTORAN KAFE LOKANTA SADECE GEL AL VE PAKET SERVİS HİZMETİ VERECEK

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek. 31 Aralık 2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacak ve daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

EĞİTİME 31 ARALIK’A ARA VERİLDİ

Koronavirüsün neden olduğu eğitim ve öğretime ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda yer aldı. Alınana karar doğrultusunda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında Koronavirüs ile mücadelede alınan ek tedbirleri açıkladı. Buna göre tüm eğitim öğretim faaliyetleri 31 Aralık’a kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecek” bilgisi paylaşıldı.

MAÇLAR SEYİRCİSİZ OLARAK DEVAM EDECEK

 Pandemi nedeniyle toplum sağlığının korunması açısından seyircisiz oynana maçlar aynı sistem ile faaliyetlerine devam edebilecek olup halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

TOPLU TAŞIMADA SEFER SAYILARI ARTIRILACAK

 11 Kasım 2020 tarih ve 18 bin 579 sayılı Genelgede belirtilen vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesi uygulaması İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca genişletilebilecek. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması sağlanacaktır.

NİKAH VE DÜĞÜNLER EN FAZLA BİR SAAT SÜRECEK

 02 Eylül 2020 tarih ve 14 bin 210 sayılı Genelge ile düğünler ve nikah merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde; Nikah törenleri/merasimlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilmesi. Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde gerçekleştirilmesi, Ayrıca 30 Temmuz 2020 tarih ve 12 bin 682 sayılı Genelge çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümlerin eksiksiz uygulanması, sürdürülecektir.

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

 Vatandaşın mağdur olmaması için açık olacak işletme ve kurumlar; İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi), Yurt içi ve dışı taşımacılık ve lojistiğini yapan firmalar. Oteller ve konaklama yerleri, Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar, Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, Üretim ve imalat tesisleri, Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi. Sebze/meyve toptancı halleri.

 SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA İZİNLİ SEYAHAT YAPILACAK

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır Ancak gerekli izinlere sahip olan kişiler yasak sürecinde şehirlerarası ve şehir içi seyahat yapabilecekler. “Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen.” Vatandaş bu durumlarda İçişleri Bakanlığına ait “e-Başvuru” ve “Alo 199” sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla izin alarak seyahat edebilecek. Yukarıda biletilen kurallara vatandaşın uymaması halinde ilgili makamlar tarafından cezai işlem uygulanacağı duyuruldu.Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.