VEYSEL KARANİ CAMİİ VE KUR’AN KURSU AÇILDI

Bu haber 16 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Mehmet Akif ve Basri Mahallesi arasında bulunan Veysel Karani Cami ve camide bulunan 4-6 yaş Kur’an kursu açılışı gerçekleştirildi. Açılışa AK Parti Milletvekili Orhan Yiğin, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak,  Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Ankara İL müftüsü Yusuf Doğan, Ankara İl Müftü Yardımcıları, Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri kamu kurum ve kuruluşları daire amirleri ve mahalle sakinleri katıldı.

YİĞİN: POLATLIMIZA HAYIRLI OLSUN

 Ak Parti Ankara Milletvekili Orhan Yiğin Veysel Karani Cami açılışında camimin yapımına maddi manevi destek veren herkese teşekkür etti.  Milletvekili camilerin önemi, camide bulunan çocuklara davranış biçimlerinden örnekler vererek babası ile olan anısını anlattı. Yiğin, “Polatlımıza hayırlı olsun mahallemize hayırlı olsun. Allah destek verenlerden razı olsun” dedi.

BULACAK: POLATLIMIZA, MAHALLEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Açılışta konuşan Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak “Bu camimizin ve altında açılmış olan eğitim yuvamızın Polatlımıza mahallemize hayırlı olmasını diliyorum. Yine bu caminin yapılmasında emeği geçen başta Şerafettin ağabey ve dernek yöneticisi ve çalışan arkadaşlar olmak üzere maddi manevi emeği geçen bütün kardeşlerimize ve dostlarımıza da huzurlarınız da şükranlarımı iletiyorum. Bu vesile ile de gelecek mevlid kandilimizi tebrik ediyorum. Tekrar camimizin ilçemize mahallemize hayırlar getirmesine ve yavrularımızın hayırlı güzel hakikaten onları inşaa edecek bir eğitim almasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum .”dedi.

DOĞAN: ALLAH BU KAPIYI DAİMA AÇIK TUTABİLMEYİ NASİP ETSİN

Konuşma gerçekleştiren Ankara İl Müftüsü Yusuf Doğan ise, “Caminin inşasında emeği geçenler çok muazzam bir iş yapmışlar. Ama ben şunu söyleyeyim cami aynı zamanda kurumsal ve profesyonel eğitimin merkezi olduğu takdirde işlevini tamamlar . Evet yapı olarak bizim topraklarımızın tapu senedidir. Bu topraklar bize aittir . Diyanet işleri başkanımız da Gürcistan Tiflis’e gittik , uçakla Batum’a gelirken kocaman bir dağın tepesine devasa bir haç yapmışlar . Yani demek isteniyor ki bu topraklar bize aittir. Bizim kimliğimize aittir. Batum’da bir tek camimiz var. Bize müftülüğün yaptığı sık sık gidiyorduk dostlarımızı götürüyorduk Batum’a . Bir tek camimiz var yetmiyor ikinci bir cami yapmak için Diyanet İşleri Başkanımız da devreye girdi, izin alamadık. Niye? Diyorlar ki burası bize ait. Değerli kardeşlerim sadece yapısal anlamda bize ait değil, kimliğimizi inşa ettiğimiz iki temel merkezimiz var. Bunun bir tanesi ailedir, öteki de camidir. Tabiki okullarımız komşuluk ilişkilerimiz, sokaklarımız, caddelerimiz çarşılarımız, şehirlerimiz kimlik inşa edici merkezler. Fakat iki temel var bunun bir tanesi ailedir. Her kapı kapanır sevdiğiniz dostunuzun kapısını bile gecenin bir saatinde çalamazsınız , çalmak isteseniz de tereddüt edersiniz. Ama bu kapı her daim açıktır. Dolayısıyla çok muazzam mübarek bir mevlid arifesinde ve Cuma günümüzde çok muazzam bir iş yapıyoruz. Çok muazzam bir açılış yaptık. Cenabı Allah bu kapıyı daima açık tutabilmeyi bizlere nasip etsin. Kırık dökük yanlarımızı burada tamir edebilmeyi birlik dirliğimizi huzurumuzu beraberliğimiz buradan başlayarak bütün toplum katmanlarına yansıtacak şekilde burada inşa edebilmeyi rabbim cümlemize nasip eylesin. Emeği geçenlere tekrar  şükranlarımı arz ediyorum. Mevlid kandilimiz  mübarek olsun . Efendimizin şefaati sizi bizi bulsun.” dedi.

CİHANGERİ: 4 SON 4 YILDA 4 CAMİMİZ AÇILDI

Son 4 yılda 4 camii açılışı gerçekleştirdiklerini belirten Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, “Polatlı’mız da  hayır işlerinde kuran kursu hizmetlerinde  son büyük bir ivme  kazandığını  Polatlı halkının bu konuda büyük bir kadirşinaslık gösterdiğini söylemek isterim. Son 4 yılda 4 camimizi ibadete açtık, bir iki ay içinde de hizmete açılmayı bekleyen 4 camimiz var bahar ayında bir camimizin daha açılmasını planlıyoruz. Hz. Ebubekir camimizin işi biraz uzun sürecek inşallah Polatlı halkı da o camimizi de en kısa zamanda tamamlayacaktır. Polatlı halkımızdan Allah razı olsun.   Veysel Karani Cami ve kuran kursu yaptırma ve yaşatma derneği Başkanımız Şerafettin Ertuğ  beye çok teşekkür ediyorum işin büyük kısmını kendisi omuzladı  bunun yanında Polatlı halkı ve ilçemiz kurumları mahalle sakinlerimizde destek verdi.  Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

ERTUĞ: EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Emeği geçenlere teşekkür eden Veysel Karani Cami Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı Şerafettin Ertuğ “Geçtiğimiz ekim ayında ibadete açtığımız, ancak pandemi kuralları nedeniyle açılışını bugüne ertelediğimiz Veysel Karani Camimiz 5 bin 592 metrekare arsa üzerine yapıldı. 1994 metrekare inşaat alanına sahip camimiz oturum alanı ise 600 metrekaredir. Bin 500 kişi kapasiteli cami altında 4-6 yaş Kur’an Kursu bulunmaktadır. Kur’an Kursu 2 sınıf, bir çocuk oyun salonu, görevli odası ve yemekhane mevcuttur.Ayrıca cami inşaatı altında 550 metrekare büyüklüğünde ticari alan , mahalle halkına hizmet veren bir market açılmıştır. Aynı arsa üzerine 145 metrekare büyüklüğünde camii imam hatip için bir adet lojman yaptık. Böylece cami ve din hizmetlerinin daha iyi bir ortamda sunulmasını sağlamış olduk. Veysel Karani camimizin yapımına 2018 yılının Ekim ayında başladık. 2019 yılının mübarek ramazan günü olan 6 mayıs tarihinde ibadete açtık. 2 yıl içerisinde camiyi tamamladık ve hizmete açmış olduk. Veysel Karani camimizin yapımında bizlere destek veren Polatlı Kaymakamlığına, Ankara Büyükşehir  Belediyesine, Polatlı Belediyesine, İlçe Müftülüğümüze, mahalli sakinlerine ve hayırsever vatandaşlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum .Cenab-ı Allah emeği geçen herkesten razı olsun . Böyle anlamlı bir günde teşriflerinizden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ediyorum .”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.