VERİM YÜZDE 35 ARTTI

Bu haber 29 Temmuz 2022 saat 10:45 'de eklendi.

Geçtiğimiz yıl tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi özellikle hububatta büyük bir kayıp yaşamış bazı bölgelerde tarlalar biçim yapılmadan sürülmek zorunda kalmıştı. Bu sene bahar aylarında gerçekleşen yağışlar ve Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı süne ve biçerdöver kontrol çalışmalarıyla Polatlı çiftçisinin verimi geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 35 arttı.

Hububatta 2021 yılı harman sezonu Polatlı çiftçisin için iyi geçmemişti. Yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi büyük zarar görmüştü. Polatlı’nın bazı bölgelerinde çiftçiler hasadı yapılamayan tarlalarını biçim yapmadan sürmek zorunda kalmıştı. Bu sene yağışlardan dolayı tarımsal kuraklığın olmaması ve Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı süne ve biçerdöver kontrol çalışmalarıyla Polatlı çiftçisinin veriminde artış yaşandı. Polatlı’da hububatta verim geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 35 oranında artış gösterdi.

SÜNEYLE MÜCADELE SONUÇ VERDİ

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen süneyle mücadele kontrolleri amacına ulaştı ve biçimi yapılan ürünlerde süne zararı yok denilecek kadar az durumda. Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü önderliğinde 5 ekiple Polatlı’nın ekili olan arazilerinde yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla muhtar ve çiftçilere bilgilendirme yapılmıştı. Bu doğrultuda üreticilerin yaptığı ilaçlama çalışması neticesinde süne zararı en düşük seviyeye indirildi.Türkiye’nin en kaliteyi buğdayının üretildiği Polatlı’da hububatın bir numaralı düşmanı süne zararlısının tespiti, en az mücadele kadar önemli. Bu sebeple İlçe Tarım Müdürlüğü her yıl hasat öncesinde hububatın kalitesinin ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun bir çaba sarf etti. Özellikle geçtiğimiz yıl tarımsal kuraklıkla mücadele eden Polatlı çiftçisi için bu yıl zarar yaşanmaması için süneyle mücadele çok önemliydi. Süneyle mücadele çalışmaları amacına ulaştı ve borsaya gelen ürünlerde süne zararı yok denilecek kadar az seviyede.Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçtiğimiz yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi büyük sıkıntı çekmişti. Bunun bilincinde olan Polatlı çiftçisi tarımsal kuraklıktan dolayı yaşanan hektolitre düşüşünün üzerine birde bu yıl süne zararı olmaması için Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından ilaçlamayı gerçekleştirdi ve süne sınavını başarıyla sonuçlandırdı.Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen yıl yaşanan tarımsal kuraklıktan dolayı Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi zarar görmüştü. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek yerinde incelemelerde bulundu. Çalışmaların tamamlandığı yerlerde süne ilaçlama çalışmaları arazi sahipleri tarafından gerçekleştirildi.Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü önderliğinde uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı’da bulunan tüm buğday ekili arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden biri olan saha taraması ve veri araştırması gerçekleştirdi. Bu yıl yağış miktarındaki geçtiğimiz yıllara oranla artışla ümitlenen çiftçiler, hava şartlarının en müsait olduğu zamanlarda süne ve kımılın buğdaya zarar vermemesi için Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgiler aldı.Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı genelinde bulunan 1 milyon 550 bin dekar ekili hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak nezaretinde, mahalle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde bulundu. Ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kımılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdüren Sütçü ve ekibi çalışma yapılan bölgelerde muhtarlar ve çiftçilere bilgi vererek ilaçlama yapılmasını sağladı.

BİÇERDÖVER KONTROLLERİ YAPILDI

Hububatın yanlış biçim sebebiyle heba olabileceği Polatlı’da, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve oluşturulan 2 ekip, hasatın başlaması nedeniyle ekilen buğday ve arpaların biçimlerini yerinde eş zamanlı olarak sahada denetleme gerçekleştiriyor. Dane kaybının önüne geçmek amacıyla büyük titizlikle çalışan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 hasat sezonunda dane kaybının önüne geçmek için yoğun bir mesai harcıyor. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilen teknik personeller tarafından yapılan tarla kontrolleri öncesinde, biçerdöver sahipleri ve üreticilerin uyması gereken kuralları anlatıyor. Kurallara uymayanlara ağır cezalar verilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.