VERGİ DAİRESİ’NDE ODA BAŞKANLARINA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Bu haber 29 Haziran 2022 saat 10:46 'de eklendi.

Genç Girişimcilere Vergi Teşviki ve Basit Usule Tabi Mükellefler Hakkındaki Yapılan Değişiklikler Hakkında Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Polatlı Vergi Dairesi Müdürlüğünde Polatlı’da bulunan Oda başkanlarına yönelik yapılan toplantıda genç girişimci mükellefiyetin vergi teşvikinden faydalanması için hangi şartları taşıması gerektiği,vergiye uyumlu mükelleflere uygulanan yüzde 5 vergi indirimi ve basit usule tabi mükelleflerin O taşıması gereken şartlar,gerçek usulde vergilendirilmeyi gerektiren durumlar, konu başlıkları adı altında bilgilendirme yapıldı.

BELİRLİ ARALIKLARLA TOPLANTI YAPILACAK

Meslek kuruluşlarımızın Vergi Dairesi ve mükellefler arasında köprü görevinde bulunduğu,kayıtdışı ile mücadele, Vergi Dairesinin İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sunulan hizmetler anlatıldı. Oda Başkanları da kendi üyeleri nezdinde talepleri ve görüşleri gündeme getirdi. Vergi Dairesi Müdürlüğü ve Oda Başkanlarının katılımıyla birlikte mükellef odaklı iletişim,üye talepleri ve sorumlulukları gündeme getirilerek; bilgilendirme ve istişare toplantısı tamamlandı. Belirli aralıklarla toplantılara devam edileceği hususunda karar alındı.

SANDIKÇI: MÜKELLEF ODAKLI OLARAK HİZMET VERMEKTEYİZ

Toplantıda konuşan Polatlı Vergi Dairesi Müdürü Hakan Sandıkçı, şunları söyledi; “Sizler meslek kuruluşları olarak Vergi Dairesi ve mükellefler arasında köprü görevi görmektesiniz.Kayıt dışı ile mücadelede etkin rol oynamaktasınız.Son yılarda vergi kanunlarında sürekli yenilikler ve değişiklikler olmaktadır. Vergi İdaresi olarak biz de mükelleflerimizin işlerinin daha hızlı ve sorunsuz olarak tamamlanabilmesi için mükelleflere bazı kolaylıklar sunmakta ve mükellef odaklı olarak hizmet vermekteyiz. Bu hizmetlerimiz;Borç ödeme, bazı başvurular ve dilekçe gönderme işlemlerinin interaktif Vergi Dairesi aracılığıyla yapılabilmesi,Dairemiz veznelerinden Ziraat Bankası kredi kartıyla ödeme yapılabilmesi,  (İlerleyen zamanda diğer bankaların kartları ile ödeme yapılabilmesi için çalışmalar devam ediyor.)Hazır beyan sistemi ile internet üzerinde kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar beyannamelerinin verilebilmesi,Bankalar, tapu müdürlüğü ve emniyet müdürlüğü ile oluşturulan sistem sayesinde haciz kaldırma işlemlerinin sistem üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmesi,Mükelleflerimizin danışmanlık, bilgi edinme, talep ve önerileri için VİMER biriminin aktif olarak kullanılması, (Vergi İletişimi Merkezi -189)Mevzuata ilişkin sorunların çözümümde GİB internet sayfası üzerinden Özelge Sistemi ile hem önceki verilmiş özelgelere ulaşılabilmesi imkanı hem deözelge talebinde bulunabilmesi. Bugün ise, Genç Girişimcilere Vergi Teşviki ve Basit Usul Mükellefleri hakkında Gelir Uzmanı Halil İbrahim Akyüz sizlere bir sunum yapacaktır. Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.