VATANDAŞLARIN SORULARI YANIT BULDU!

Bu haber 04 Aralık 2020 saat 8:00 'de eklendi.

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağında vatandaşların merak ettiklerini soru cevap niteliğinde açıklandı. Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süreler içerisinde lokanta, restoran tarzı yeme-içme yerleri paket servis hizmetine dair, Bünyesinde yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, sinema ve lunapark gibi yerleri bulunduran tesislerde bu bölümlerin faaliyetlerinin nasıl olacağını, Tatlıcılar/Pastaneler sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde nasıl  faaliyet gösterecekleri, Otel veya konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20  yaş altı vatandaşların  seyahatlerinin nasıl olacağına dair sorular cevaplandırıldı.

PAKET SERVİSİ HİZMETİNİ SAAT 24.00’E KADAR SÜRDÜREBİLECEK

Açıklanan bilgilere göre, “30 Kasım tarih ve 20076 sayılı Genelge ile hafta içi günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre içerisinde; 18 Kasım tarih ve 19161 sayılı Genelge 2. maddesinde belirtildiği üzere, lokanta, restoran, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları saat 20.00’den sonra telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi hizmetini saat 24.00’e kadar sürdürebileceklerdir.

MASAJ SALONU VE LUNAPARKLARIN FAALİYETLERİ DURDURULMUŞTUR

30 Kasım tarih ve 20077 sayılı Genelgemizin 2. maddesine göre; yeni bir karar alınıncaya kadar yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulmuştur. Bu çerçevede ana faaliyet alanına herhangi bir kısıtlama getirilmeyen tesisler/işletmeler içerisinde bulunan yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, cep sineması ve lunaparkların da yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı olması/hizmet vermemesi gerekmektedir.

SİPARİŞ YOLUYLA PAKET SERVİSİ ŞEKLİNDE HİZMET VEREBİLMEKTEDİRLER

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri;   Hafta sonları (Cumartesi ve Pazar), 30 Kasım tarih ve 20076 sayılı Genelge 1.4 maddesine göre 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde,   Hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma), 18 Kasım tarih ve 19161 sayılı Genelgemizin 2. maddesinde göre; 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi şeklinde hizmet verebilmektedirler.  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde; tatlıcılar (sadece tatlı satışı yapılan yerler) ve pastaneler de lokanta ve restoranlara dair Genelge hükümlerine tabidirler.

ÖZEL VE TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA SEYAHAT EDEBİLECEKLERDİR

Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 24 Haziran 2020 tarih ve 10134 sayılı Genelgemiz kapsamında Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat izin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.  Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız ise yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek libraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.