Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri, İstanbul merkezli Çağdaş Polis Emeklileri Dayanışma Derneği’nin gazetesi olan Kriminal Polis Haberleri Gazetesi adı altında sahte basın kartı düzenleyerek dolandırıcılık yapan bir şebekeyi çökertti. Sosyal medya üzerinden haber yayını yapan şüphelilerin, 5187 Sayılı Basın Kanunu’na göre basın kartının resmi bir belge olduğunu ve bu kartı verme yetkisinin yalnızca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda olduğunu bilmelerine rağmen, usulsüz olarak basın kartı ve basın araç kartı verdikleri belirlendi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuna istinaden yapılan çalışmalarda, şüphelilerin dernek ismini kullanarak vatandaşları sahte basın kartı ve basın araç kartı vererek yaklaşık 600 bin Türk lirası dolandırdığı tespit edildi. Düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla Ali C., Enes B., Kadir B., Ali., Uğur K. ve Hakan T. gözaltına alındı. 6 şüpheli hakkında "Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik" suçlarından adli tahkikat başlatıldı.

Basin Karti Operasyon Antalya

Şüphelilerin ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda 6 adet basın kartı, 5 adet basın araç kartı, 4 adet telsiz belgesi, 4 adet telsiz, 11 adet basın yeleği, 6 adet dernek üyelik kartı, 1 adet dernek gazeteci belgesi, 23 adet evrak fotokopisi, 1 adet not kağıdı, 1 adet Polis Gazetesi yetki görev belgesi, 1 adet tabanca, 12 adet 9mm fişek ele geçirildi.

Ankara'da feci kaza! Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti Ankara'da feci kaza! Otomobil takla attı, sürücü hayatını kaybetti

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, sahte basın kartı ve araç kartı ile haksız menfaat sağlayan şüphelilere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Editör: Öykü Karabacak