31 Mart Yerel Seçimlerinde yüzde 37.7 oy oranı ile birinci partinin CHP çıkmasının ardından AK Parti’de oylarının düşüşünün sebebinin araştırılması için ekipler kuruldu. Sahaya inen ekipler vatandaşlara ‘AK Parti’ye oy vermeme sebeplerini’ sorarken, alınan cevaplar ise ortaya çıkmaya başladı.

MHP lideri Bahçeli'den kamp öncesi Ülkücü Şehitler Anıtı’na ziyaret MHP lideri Bahçeli'den kamp öncesi Ülkücü Şehitler Anıtı’na ziyaret

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; AK Partili kaynaklar, vatandaşların oy vermemesi sebebi olarak ekonomik sorunları neden olarak gösterdi. İkinci sebep olarak ise AK Parti’nin halktan koptuğu şeklinde oldu.

Ak Partinin Aci Gunu

Parti kurmaylarından gelen değerlendirme ise şu şekilde oldu: “Seçim sonuçlarıyla ilgili veriler toplanmaya devam ediyor. Bir anlamda vatandaşın bizden beklentilerini net olarak ortaya çıkarmak istiyoruz. SETA bir çalışma yapıyor, teşkilatlardan ve milletvekillerinden gelen rapor ve öneriler de alınıyor. Vatandaş bizden ne bekliyor? Her yönüyle bakıyoruz. Bu tespitler partinin bundan sonraki yol haritasına etkili olacak. Yeni bir program, yeni bir hikâye ortaya çıkarılacak.”

Anket çalışmaları devam ederken, Ak Parti’de ise bir değişiklik olması beklendiği bilgileri de kulislerde konuşulmaya başlandı. Parti kurmayları, yapılacak bir kongre ile yönetimde büyük bir değişime gidileceği ve partinin politikalarında da ciddi değişimler olacağını dile getirdi.