VATANDAŞ DOĞALGAZ VE KANALİZASYON BEKLİYOR

Bu haber 09 Ağustos 2022 saat 10:20 'de eklendi.

Polatlı merkezine çok yakında bulunan ve yaklaşık 250 vatandaşın yaşadığı Yeşilvadi ve Yeşilkent sitelerinde vatandaşlar sitelerin yapıldığı 2004 yılından beri kanalizasyon ve doğalgaz hattının yapılmaması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. Kanalizasyon bulunmadığı için yapılan fosseptik çukurlarının yetersiz olması nedeniyle taşan lağım suları etrafa akıyor. Boşa akan lağım suları kötü görüntünün yanı sıra çevreye koku yayıyor ve sitelerde oturan vatandaşların sağlığını tehlikeye atıyor. Seslerini duyurmak isteyen vatandaşlar Şentepe Mahalle Muhtarı Mehmet Şeker ile birlikte Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Vatandaş şimdi ASKİ ve POLGAZ’dan çözüm bekliyor.

ÇALMADIĞIMIZ KAPI KALMADI”

Yeşilvadi ve Yeşilkent site sakinlerinin ortak açıklamalarında şu ifadeler yer aldı; “Biz Yeşilkent ve Yeşilvadi sakinleri olarak 10 senedir doğalgazımız olmadığı için üşüyoruz.Kanalizasyonumuz olmadığı için pis kokular içinde, sinek sivrisinek istilası altında sağlıksız şartlarda yaşıyoruz.  Çalmadığımız kapı kalmadı. Polatlı Belediyesi, ASKİ, Büyükşehir Belediyesi, TBMM, Bimer, Cimer, yerel ve ulusal basına defalarca başvurduk. 10 senedir bir Allah’ın kulu kapımızı çalmadı. Hep gerekçeleri sitelerinizin Polatlı Şehir merkeziyle imar yolu bağlantınız yok, öncelikle imar planlarının hazırlanması gerekiyor denildi.”

“KÖYLERE BİLE KANALİZASYON BAĞLANIYOR”

“Yıllar birbirini kovaladı, nihayet imar planları hazırlanıp tüm partilerin oy birliği ile onaylandı. Ancak bazı tarla sahiplerinin emsal yani inşaat yüzdesine itirazları ve bu itirazların AK Parti ve CHP üyelerince kabul edilmesi sonucu yıllar süren bu çalışmalar KADÜK olmuş bulunmaktadır. 200 bin belki de 300 bin nüfuslu Polatlı’mızda daracık yollar ve beton yığınları arasında nefes alacak bir yer kalmamışken ve çarşıya indiğimiz de arabamızı çarşının bir ucuna park edip elimizde torbalarla kilometrelerce yürüdüğümüz herkesçe malum iken hazırlanan bu güzelim imar planını baltalamanın kime ne yararı var Allah aşkına. Geniş ferah yollar, parklar, eğitim, sosyal ve kültürel tesisler her şey güzelce planlanmış. Ha birkaç tarla sahibinin imar beklentisi umdukları gibi olmamışsa o zaman bu planlar onaylanıp bilahare geniş yol cephelerine 1.00 veya 1.20 emsal konusunda bir mutabakat protokolü hazırlanır sonra da imar tadilatı yapılabilir pek ala. Köylere bile kanalizasyon bağlanırken bizim siyasilerimiz neden hala bir çözüm üretemezler. Anlaşır gibi değil. Bu saatten sonra imar planlarının yeniden hazırlanması, Büyükşehir’in ve meclislerin onaylarının alınması, tekrar askıya çıkarılması ve tekrar itirazlar vs. sonucu bu işler ve dolayısıyla bizim doğalgaz ve kanalizasyon işi bir dahaki seçime kalacaktır.”

“DOĞALGAZ BAĞLANTISI YAPILDI AMA GAZ YOK”

“Öte yandan POLGAZ firması da tüm yollarımızı kazıp doğalgaz bağlantımızı yapmış ama gazı verememekte, bizler de kat kaloriferlerimizi söküp hurdacıya satmış, POLGAZ’a5 biner TL katılım bedeli verip ayrıca 20-25 bin TL kombi ve bağlantılarınakredi kartıyla para harcamışken şimdi herşey sil baştan başlatılırsa; son 6 ayda zaten hayat pahalılığı 3-4 kat artığı bu şartlarda herhalde birkaç arkadaşımız kalp krizinden öbür dünyaya yolcu olacaktır.”

“YETER ARTIK DİYORUZ”

“Bizim yıllardır tek bir talebimiz olmuştur. O da doğalgaz ve kanalizasyonumuz bağlansın. O kadar. Siyasilerimiz kendi partilerinin ikbali ve belki de kişisel rant hesapları yüzünden bizleri mağdur etmesinler. Yeter artık diyoruz. Bu işkence bir an önce son bulsun artık. Bizim doğalgazımızı, kanalizasyonumuzu bağlasınlar da sonra 6 kat mı 8 kat mı imar vereceklerse versinler.”

“OY İÇİN GELMESİNLER”

“Onların oturduğu yerde biz oturalım, bizim oturduğumuz yerde onlar otursun. Bakalım ne kadar durabilecekler. Bu kadar merhametsizlik olmaz. Polatlı’dan dışarı bizi atmışlar. Seçim yaklaşıyor. Eğer oy için bizim oraya gelirlerse yemin ederim ben taşlayacağım, gelmesinler. Yaparız, ederiz hepsi yalan.”

“İMAR İLE İŞİMİZ YOK, BİZİM TEK DERDİMİZ KANALİZASYON VE DOĞALGAZIN YAPILMASI”

Şentepe Mahalle Muhtarı Mehmet Şeker ise şunları söyledi; “Göreve gelmeden önce burada bu şekilde sıkıntılar vardı. Hala bu sıkıntılar devam ediyor. Bir an önce buradaki vatandaşların feraha kavuşmasını istiyoruz. 17 bin nüfuslu Şentepe Mahallesinde hala doğalgaz ve kanalizasyon sıkıntımız var. Hak sahiplerine bir şey demiyorum ama buradaki vatandaşların artık birinin sesinin duymasını istiyoruz. Kanalizasyon olduğu gibi yerüstünden akıp gidiyor. Oradaki vatandaşların kalk sağlığı çok büyük tehlikede. 21. Yüzyılda yaşadığımız şu zamanda bunun bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz. Köylerde kanalizasyon çalışması yapılırken merkez mahallede bu şekilde olması bize acı veriyor. Bizim mahallemizin en büyük kanayan yarası budur. Biz yetkililerin kanalizasyon ve doğalgaz sıkıntısını çözmesini istiyoruz. 100 haneye yakın orada yaşayan kesim gerçekten büyük mağduriyet yaşıyor. Orada siyasi birileri olmuş olsa belki de yapılırdı ama neden yapılmadı bilemiyoruz. Bu olay benden önce de vardı. Şimdi bizde vatandaşımıza destek çıkıyoruz. Bu vatandaş bedava yolculuk, yemek istemiyor. Sadece doğalgaz ve kanalizasyon sorununun bir an önce çözüme kavuşup rahat bir şekilde hayatlarını geçirmelerini istiyoruz. Buradaki insanların orada tarlası yok. Bizim imarla derdimiz yok. Bizim tek derdimiz Şentepe Mahallesindeki kanalizasyon ve doğalgazın yapılması. Başka bir şey istemiyoruz. Toprağın bir metre altı devletindir. Buradan 2 kilometre öteye kanalizasyon döşeyemiyorlar mı?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.