Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, kurbanlık hayvan alım satımı yoğunlaşırken, uzmanlardan "kapak atma" olarak bilinen diş değişimi konusunda uyarılar geldi.

Yakacik Kurban 3

Kurbanlık olarak kabul edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın ise iki yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Büyükbaş hayvanlarda, öndeki alt iki dişin düşüp yerine yeni dişlerin gelmesi, yani "kapak atması", hayvanın kurbanlık olabilmesi için önemli bir kriter olarak görülüyor.

Deprem uzmanından bayramda Akdeniz ve Ege'ye gideceklere korkutan uyarı! Deprem uzmanından bayramda Akdeniz ve Ege'ye gideceklere korkutan uyarı!

Yakacik Kurban 4

Üretici Eşref Şekerli, büyükbaş hayvanların kurbanlık olabilmesi için dini açıdan iki kameri yılını tamamlamış olması gerektiğini belirterek, bu süreyi tamamlayan hayvanın alttaki iki süt dişinin düşüp yerine kazma dişlerin çıkmasıyla iki yaşını doldurduğunun anlaşılabileceğini ifade etti.

Kurbanlik Fiyatlari 2024

Şekerli, kurbanlık hayvan seçerken, hayvanın yaşını doğrulamak için sadece satıcının sözüne güvenmek yerine, bu konuda bilgili bir kişiyle gidip hayvanın çenesini açarak alttaki iki kazma dişin çıktığını görmenin önemli olduğunu vurguladı.

En Ucuz Kurbanlik 2024

Bazı durumlarda, hayvanlar serbest yemleme sistemiyle beslenmiyorsa, diş değişim süresi 2 ila 4 ay arasında uzayabileceği, merada otlayan hayvanların ise bazen 24 aylık olmadan, 22 aylıkken bile öndeki iki kazma dişini çıkarabileceği belirtildi.

Bu nedenle, kurbanlık hayvan alırken, hayvanın yaşını ve diş durumunu dikkatlice gözlemlemek büyük önem taşıyor

Editör: ÖMER YILDIZCI