Bakan Koca açıkladı: ''Tatil boyunca hastanelerde 5 milyon 148 bin 676 acil servis hizmeti verildi'' Bakan Koca açıkladı: ''Tatil boyunca hastanelerde 5 milyon 148 bin 676 acil servis hizmeti verildi''

Gündelik yaşamda sık sık karşılaşılan bir sorun olan aşırı terleme, tıp literatüründe "hiperhidroz" olarak adlandırılıyor.

Ancak, bu durum sadece gündüz değil, gece de ataklar halinde ortaya çıkabilir. Aşırı sıcak hava, aşırı ısıtılmış bir oda veya kalın bir yorganla örtünme gibi faktörler gece terlemesine sebep olabilir.

Genellikle basit nedenlerden kaynaklanırken, bazen ateşle birlikte ortaya çıkabilir ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Birçok kişinin yaşadığı ancak genellikle ciddiye almadığı bir sorun olarak karşımıza çıkan gece terlemesi konusunda önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Yıldız Okuturlar, bu duruma sebep olabilen bazı hastalıkları anlattı.

Prof. Dr. Okuturlar'ın verdiği bilgilere göre, gece terlemelerine ateş eşlik ediyorsa, bu durumun nedeni bakteriyel ve virüs kaynaklı enfeksiyonlar olabilir.

Bu nedenle, gece terlemesi yaşayan bireylerin bu belirtileri ciddiye alması ve bir doktora başvurması önemlidir.