Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar'ın seçim öncesi Ak Parti adayına oy istedi iddiası Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar'ın seçim öncesi Ak Parti adayına oy istedi iddiası

Diyabet uzmanı, yemek sonrası kan şekerini düşürmenin kolay bir yolunu keşfettiğini açıkladı. Uzman, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Yemekten sonra sadece iki ila beş dakika içinde kan şekerinizi düşürebileceğinizi biliyor muydunuz?" diye sordu ve şu bilgileri verdi: Karbonhidrat bakımından zengin bir öğün tükettiğinizde, kan şekeriniz hemen yükselmeye başlar. Normalde sağlıklı bireylerde insülin bu süreçte devreye girer ve yemekten sonraki iki saat içinde kan şekerini normal seviyelere çeker. Ancak, tedavi görmeyen diyabet hastalarında kan şekerinin kendi kendine normale dönmesi beklenmez.

BEŞ DAKİKALIK YÜRÜYÜŞLER 

Uzman, hafif bir yürüyüş gibi basit yaşam tarzı değişikliklerinin kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Son araştırmaların, yemekten hemen sonra yapılan kısa süreli bir yürüyüşün kan şekerini önemli derecede düzeltebileceğini gösterdiğini ifade eden uzman, "Çünkü kaslarımız, tükettiğimiz gıdalardaki glukozu enerji olarak kullanmaya başlar ve bu, kanımızdaki şeker seviyesini düşürür" dedi.

Araştırmaların da bu konuda uzmanın söylediklerini desteklediğini belirten uzman, özellikle her yarım saatte bir yapılan beş dakikalık yürüyüşlerin kan şekerini önemli ölçüde düşürebileceğini ve gün boyu oturmaya göre kan şekerindeki artışları %60 oranında azaltabileceğini vurguladı. Ayrıca, bir diğer araştırmada da her 30 dakikada bir beş dakikalık yürüyüş yapmanın en etkili hareket miktarı olduğu sonucuna varıldığını paylaştı.