ÜZERİNDE İLK KEZ FRİGCE “GORDİON” YAZAN YAZIT BULUNDU

Bu haber 10 Ağustos 2022 saat 10:08 'de eklendi.

Frig Krallığı’nın politik ve kültürel başkenti Gordion’daki kazı çalışmalarında, ilk defa kentin adının geçtiği yazıt bulundu.

Gordion’da üzerinde Frigce bir yazıt olan bir taş bulundu. Helenistik Dönemde I. Antiokhosun (MÖ 281-261) hüküm sürdüğü yıllara tarihlendirilen yazıt, Gordion isminin geçtiği ilk ve tek yazıt oldu.Bir tümülüs mezarla bağlantılı olduğu düşünülen yazıt, aynı zamanda Gordion’da bulunmuş en uzun yazıt olma özelliğini taşıyor.

AYNI ZAMANDA EN UZUN YAZIT

Polatlı’da 1893 yılında başlayan Berlin-İstanbul-Bağdat demir yolu hattı inşası sırasında Alfred ve GustavKörte kardeşlerce keşfedilen Gordion’da, 1900 yılında üç aylık kazı yapıldı. Körte kardeşler, buranın Friglerin başkenti Gordion olduğunu belirlese de, bugüne kadar bunu kanıtlayacak bir bilgiye rastlanamadı.Uzun bir aranın ardından 1950 yılında yeniden başlatılan kazı çalışmaları günümüzde Pensilvanya Üniversitesi Müzesi’nden Prof. Dr. C. BrianRose’un kazı başkanlığındaki ekip tarafından yürütülüyor.Bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarında, antik kentin dış şehir olarak adlandırılan bölgesinde, üzerinde Frigce bir yazıt olan bir taş bulundu. Helenistik Dönemde I. Antiokhosun (MÖ 281-261) hüküm sürdüğü yıllara tarihlendirilen yazıt, Gordion isminin geçtiği ilk ve tek yazıt oldu. Bir tümülüs mezarla bağlantılı olduğu düşünülen yazıt, aynı zamanda Gordion’da bulunmuş en uzun yazıt olma özelliğini taşıyor.MÖ 540-333 tarihleri arasında Pers İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan kentte ulaşılan bu yazıtta Persli bir erkek ismi de yer alıyor.Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı arkeolog Umut Alagöz ile filolog RostyslavOreshko, yazıt hakkında detaylı çalışma yayımlamayı planlıyor.

GORDİON

Frig Krallığı’nın politik ve kültürel başkenti Gordion, Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Yassıhöyük’te bulunuyor. İlk yerleşim izleri Erken Tunç Çağı’na (MÖ 3000) kadar uzanan kent, dönemin başlıca merkezlerinden biriydi. Adını Frigler’in kralı Gordias’dan alan kentin, en güçlü zamanını efsanevi Kral Midas zamanında yaşadığı düşünülüyor.Höyüğün hemen doğusunda yer alan Gordion Tümülüsleri ise dönemin en önemli nekropollerinden birisi. 53 metre yüksekliğiyle Anadolu’nun en büyük ikinci tümülüsü olan Midas Tümülüsü burada yer alıyor. Midas Tümülüsü olarak bilinmesine rağmen, bu yapının Gordion kentinin kurucusu ve Midas’ın babası Gordias’a ait olduğu düşünülüyor. Mezar odası neredeyse üç bin yıllık ağaç gövdelerinden oluşuyor.Aynı zamanda Büyük İskenderin, Pers ordusunun üzerine gitmeden önce büyük ihtimalle Gordion’da konakladığı düşünülüyor. Meşhur Gordion düğümünün de bu ziyaret esnasında kesildiği söyleniyor.

GORDİON UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ADAY

Gordion’un UNESCO Kültür Mirası asıl listesine girmesi için çalışmalar bulunuyor. GordionAntikKenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmesi için 2014 yılında kurulan Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi uzun zamandıryürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Hazırlanacak nihai rapordoğrultusunda Antik Gordion Kenti’ninUNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınıp alınmayacağı karara bağlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.