Uyku Bozukluğuna Dikkat! 

Bu haber 16 Temmuz 2022 saat 11:33 'de eklendi.

Psikolog ve Aile Danışmanı Rojin Nazik konu hakkında bilgiler verdi. 

Uyku bozuklukları kişilerin yaşam kalitesini ve sağlıklarını olumsuz etkileyen bazen de yaşamı tehdit edici boyuta ulaşabilen rahatsızlıklardır.

Gün içerisinde yorulup, halsiz düşebiliriz ama yorgun olmasak bile her gün birçok yönden yenilenmemiz açısından önemli olan bir uyku dönemi geçiririz. Bu uyku dönemi boş bir zaman dilimi olmamakla birlikte yaşam kalitemiz ve sağlığımız açısından önemlidir. Bununla birlikte sıklıkla görülen birçok uyku rahatsızlıkları bulunmaktadır ve bu rahatsızlıklar kişilerin yaşam kalitesini ve sağlıklarını olumsuz etkiler. Hatta bazı uyku rahatsızlıkları yaşamı tehdit edici boyuta ulaşabilmektedir.

Uyku bozuklukları sebepleri olabilir? 

Psikolojik Faktörler (özellikle stres) Yaşam Tarzı (kafein/alkol kullanımı, ilaçlar, çalışma saatleri) Çevresel Faktörler (ışık, ses)Ne zaman profesyonel yardım arama gereksinimi duyulmalı?

Öncelikle yaşam kaliteniz azalmış, günlük ve sosyal işlevsellikte problemler ortaya çıkmaya başlamış ise yardım aramak için durmamak gerekir. Muayene süreci ile birlikte uyku problemine ilişkin nedenler ortaya konulur ve bununla birlikte ilgili bilgiler sizden talep edilir. Gerek duyulduğu taktirde ise uyku merkezlerinde tedaviye yönlendirilebilir. Bunun yanı sıra uyku ilaçları kullanımında dikkatli olmak gereklidir, kesinlikle uzman bir kişinin onayı olmadan uyku ilacı temin edilmemelidir.

İyi ve kaliteli uykuyu nasıl sağlarız? 

Eğer uyku bozuklukları sizin de sorununuzsa uzman bir kişiden bu konuda destek alın ve muayene olun. Bunun yanı sıra yürütülen tedavi süreci ile birlikte sizin de yapacağınız birtakım yaşamsal davranış değişiklikleri bu süreci hızlandırmak için yardımcı olabilmektedir. Bu davranış değişikliklerini ise aşağıda anlatılacağı şekilde ele alabiliriz.

İlk olarak uykunuz olmadığı halde yatağa gidip uyumaya çalışmayın. Bu sırada yine uyuyamadığınızı düşünüp kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Uyku için yatağa gitmeden önce kendinizi rahatlatacak şeylerle meşgul olabilirsiniz. Yatağa aç veya dolu bir karınla girmeyin bu size rahatsızlık verecektir. Kafein ve alkol kullanımına dikkat edin. Oda ışık ve sıcaklığına dikkat edin. Uyku hapları konusunda dikkatli olun. Uyku ve günlük aktivite konusunda bir düzen içinde olmaya özen gösterin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

TİCARET ODASI’NDA USTALIK TELAFİ PROGRAMI ANLATILACAK Polatlı Ticaret Odası devlet tarafından yapılan değişiklikler, düzenlemeler, destekler, hibe programları gibi konular başta olmak üzere üyelerini ilgilendiren her türlü konular ile alakalı bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam ediyor. Polatlı Ticaret Odası üyeleri için düzenlediği bilgilendirme toplantıları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca mesleki eğitim merkezleri programı dahilinde uygulamaya konulan ustalık telafi programının ayrıntılarını anlatacak. Bilgilendirme toplantısı 25 Ağustos Perşembe günü saat 14:00 da Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde düzenlenecek. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Koordinatörü Hüsna Sügün tarafından gerçekleştirilecek bilgilendirme sunumunda 27 hafta sürecek eğitim süreci sonunda katılımcılara verilecek belgenin detayları ve program kapsamında firmalara sağlanacak mali destek konusunda detaylar anlatılacak. Bilgilendirme toplantısına katılmak ve bilgi almak isteyen Ticaret Odası üyeleri 03126231084-113’ü arayabilir. SAKARYA: BU DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ Gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına tüm üyelerini davet eden Polatlı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya program hakkında yapmış olduğu kısa bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi, “Odamızın girişimleri ile üye firmalarımızın faydalanacağı proje dahilinde iş yerlerimiz lise, ön lisans ve lisans mezunu mevcut çalışanları ve işe yeni başlayacak çalışanları için 97 farklı alanda programa katılabilecek. Eğitim sürecinde öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık sigortası devlet tarafından yapılmaktadır. 27 haftalık süre boyunca asgari ücretin %50’si işletmelerimize devlet tarafından sağlanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar ustalık belgesi sahibi olacak. Üyelerimize ve yanında istihdam ettikleri çalışanlarına hem belgelendirme hem de ücret konusunda sağlanacak desteği önemli buluyoruz. Programın en güzel yanı meslek edindirmeyi cazip hale getirmek olacaktır. Böylece daralmaya giden üretici üyelerimize maddi yönden destek olmuş olacağız.”