USTALIK TELAFİ PROGRAMINDA DETAYLAR BELLİ OLDU

Bu haber 29 Ağustos 2022 saat 9:15 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası üyelerine yönelik yapmış olduğu  bilgilendirme toplantıları kapsamında işletmelere yönelik devlet desteği sağlanacak ustalık telafi programının detaylarını anlattı.

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin ara elaman bulmada yaşadıkları sıkıntıları çözme konusunda  destek olacak ustalık telafi programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Koordinatörü Hüsna Sügün tarafında yapılan bilgilendirmede programdan yararlanmanın şartları, programın işletmelere sağlayacağı faydalar, program sonrasında katılımcıların belgelendirme süreçleri hakkında detaylar anlatıldı, katılımcıların program hakkında soruları yanıtlandı.

USTALIK TELAFİ PROGRAMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Tüm lise, ön lisans ve lisans mezunları yararlanabileceklerdir.  24 alan ve 97 farklı dalda mesleki eğitim uygulanmaktadır. İşletmede usta öğreticilik belgesine sahip bir usta bulunması gerekir. Ustalık veya işyeri açma belgesine sahip olanlar ile en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim almış olanlar Usta Öğreticilik belgesi alabilir. Usta öğreticilik sınavı e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Usta öğreticilik sınavında ise 50 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır.

USTALIK TELAFİ PROGRAMININ SÜRESİ NE KADAR?

Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanacaktır.

USTALIK TELAFİ PROGRAMI NEREDE YAPILACAKTIR?

Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılacaktır. Eğitime bir işletme ile sözleşme yapılması akabinde başlanacaktır.

USTALIK TELAFİ PROGRAMI İÇİN HANGİ KURUMA BAŞVURMALIYIZ?

Polatlı Mesleki Eğitim Merkezi (Çıraklık Okulu)

USTALIK TELAFİ PROGRAMINA BAŞVURUDA HANGİ BELGELER İSTENMEKTEDİR?

Mezuniyet Belgesi. Kimlik Fotokopisi. Çalıştığı/çalışacağı iş yerine ait ustalık ve usta öğreticilik belgesi. Sağlık Raporu

DEVLET KATKISI NE KADAR?

Asgari ücretin %50’si işletmelere devlet katkısı olarak ödenmektedir. Eğitim süresince öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık sigortası Devlet tarafından yapılmaktadır.

USTALIK TELAFİ PROGRAMI SONUNDA SINAV VAR MIDIR?

Öğrenciler, ustalık beceri sınavına, eğitimlerini tamamladıkları tarih itibariyle açılacak ilk sınav döneminde alınabileceklerdir.  Hem beceri hem de teorik sınav yapılmaktadır. 50 puan ve üzeri başarılı sayılmaktadır.   Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenecektir.

HER İŞLETME PROTOKOL İMZALAYACAK MI?

Çalışan sayısı 50 ve üzerinde olan işletmeler; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalamaları halinde sürekli;  50 den az çalışanı olan işletmeler ise protokol imzalamaksızın 30 Aralık 2022 tarihine kadar öğrenci kaydı yapılabilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.