Usta – çırak ilişkisinde altın şifre; güven, sadakat, saygı ve sabırdır

Bu haber 17 Haziran 2021 saat 11:20 'de eklendi.

Toplumun birçok kesimi gümüş takılardan vazgeçemiyor . Gümüşün doğada az bulunması da onu daha değerli kılıyor. İlçenin sayılı gümüşçülerinden olan Şark Kuyumcu Tamircisi Burak Tekindor ,gazetemize çıraklıktan ustalığa kadar uzanan meslek öyküsünü anlattı.

Polatlı Postası: Bu mesleği kaç yıldır devam ettiriyorsunuz? Nasıl ve kimden öğrendiniz?

Burak Tekindor: Bu dükkanın tarihi üç nesilden beri devam etmekte. Yaklaşık 60 senedir işliyor. Bizde meslek büyük dedelerimizden kalma. Aile mesleği olarak yıllardır devam ettiriyoruz. Ben de bu mesleğe çırak olarak başladım. 17 yıldır da bu mesleğin içerisindeyim. Usta çırak ilişkisinde güven, sadakat, saygı ve sabır çok önemlidir Bu vesileyle canım ustam, rahmetli Süleyman Zafer Alp’i özlemle anıyorum , bize bildiği her şeyi en ince ayrıntısıyla öğretti.

Polatlı Postası: Bu sanat mesleğini ilçemizde sizinle birlikte kaç kişi devam ettiriyor ?

Burak Tekindor: Polatlı halkı 60 yıldız bizi tanıyor, biliyor. Bu mesleği yapan başka esnaflar da var ama bizim eskiden beri devam ettirmemiz tanınmamızı sağlıyor. Bu işi bir sonradan öğrenmek var bir de bu işin içinde yetişmek var. İlçede iki kişi daha bu işi yapıyor.

Polatlı Postası: Gümüşçülük mesleğinde nasıl bir gelecek görüyorsunuz?

Burak Tekindor: Bizim mesleğimiz takı kapsamında olduğu için kadınlar var olduğu sürece bitmez. Bizim mesleğin sanayileşme şansı yok. Hiçbir şey olmasa bile üretilen takıların tamiratı olması gerekiyor. Sadece üretimle bitmiyor bu iş. Bizim mesleğimizde güven vermek çok önemlidir.

Polatlı Postası: Bir gümüşün üretimi veya tamiri ne kadar sürenizi alıyor?

Burak Tekindor: Kırığın şekline göre tamirat süreleri değişiyor. Tamirat süresi biraz da ustalığa bağlıdır. Usta vardır aynı işi dakikalar içerisinde yapar ,bir başka usta aynı işin içinden saatlerce çıkamaz .Bu öğrenme ve yetenekle alakalıdır. Ustanız size bir işi güzel öğrettiyse o işi güzel yaparsınız.

Polatlı Postası: Mesleğin öğrenme ve eğitim sürecinden de bahseder misiniz?

Burak Tekindor: Bizim mesleğimizde küçük tamiratlar yapabilmek için bile en az 4-5 yılınızı vermeniz gerekiyor.  Her işte olduğu gibi çıraklık-kalfalık ve ustalık dönemi olur. Her gün farklı bir iş gelir, yapa yapa öğrenirsiniz. Yüzük büyültme küçültme işleri bizim için oldukça kolay artık. Kıymetli madenlerle uğraşıyoruz, bu yüzden de riskli bir iş. Çok dikkatli yapmamız gerekiyor.

Polatlı Postası: Günümüzde bu mesleğin değeri biliniyor mu?

Burak Tekindor: Bir meslek severek yapılmadığı sürece meslek olmaz. Yaptığınız iş düzgün olmaz. Zevk almadığınız için zaman geçmez. Yaptığımız işin kıymetini çok iyi bilen insanlar da var, bilmeyen insanlar da var. Kaprisli müşterilerimiz oluyor. İşçilik aşamasında elle çalışıyoruz. Biz elle yapılabilecek işleri müşteriye zaten söyleriz.

Polatlı Postası: Hazır üretimin yaygınlaşmasıyla el emeği gümüşçülüğe bir gölge düştü mü?

Burak Tekindor: El emeği ürünlerin maneviyatı her zaman farklıdır. Makine işi herkeste olan bir ürün. El işinin farkı özel olmasıyla ortaya çıkıyor. Biz burada sadece gümüş yapmıyoruz, tesbih üretimi de yapıyoruz. Benim bir tesbihi yapmam bir günümü alıyor.

Polatlı postası: Gümüş bakım isteyen bir ürün, bu kapsamda bir gümüş ne sıklıkla bakıma ihtiyaç duymaktadır?

Burak Tekindor: Gümüş ürünlerin satışı da kullanışı da biraz zahmetlidir. Gümüş ilk yaptığınız günkü gibi durmaz. Kimyasallar dolayısıyla kararır . Bu yüzden devamlı temizlenmesi ve yıkanması gerekir. Bunu sık sık yaparsanız kararması zorlaşır. Bu yönden gümüş asil bir takıdır ve kullanımına çok özen gösterilmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.