ÜNVER: İNŞAAT MALİYETLERİ ARTTI

Bu haber 29 Haziran 2021 saat 9:21 'de eklendi.

Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver, artan inşaat maliyetleri ve müteahhitlerin durumu hakkında açıklama yaptı. Müteahhitlerin çok kazandığı algısının yanlış olduğunu ifade eden Ünver, maliyetlerin ev fiyatlarına yansıtılmadan önce ev almak isteyen vatandaşlara çağrıda bulunarak, “şu anda ev almanın tam zamanı” dedi.

DEVLETİN BİR TAKIM ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR

“İnşaatlarda son günlerde bir maliyet artışı söz konusu. Bunun en büyük sebebi inşaat malzemelerinin yüzde 90’ının yurtdışından gelmesinden dolayı dolara endeksli olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden doların yükselmesiyle maliyetlerde yükseldi. Demir, ahşap, çimento gibi ana ürünler faiş bir şekilde yükseldi. Polatlı’da etki daha da fazla. Bundan altı ay önce 3 bin 500 lira olan demir bugün 7 bin 500 liraya geldi, 10 lira olan çimento 24 lira oldu, yedi yüz lira olan kereste bugün 2 bin 500 liraya geldi. Çok büyük fiyat artışları var. Bu artışlar devam edecek gibi görünüyor. Devletin bir takım önlemler alınması gerekiyor. Bütün bu fiyat artışlarının gideceği yer vatandaşımızdır. Çünkü son kullanıcı vatandaş.”

MÜTEAHHİT ÇOK KAZANIR ALGISI DOĞRU DEĞİL

“Bizler taşra kesim olduğumuz için müteahhitlerimizin kar oranı o kadar yüksek değil. Toplumumuzda müteahhit çok kazanır algısı var ama bu böyle değil. Tabi ki yaptığı işten kazanç elde edecek ama sermayesini kullanıyor, risk alıyor, imalat yapıyor, personel çalıştırıyor. Nihayetinde büyük bir hizmet veriyoruz, Polatlı’yı inşa ediyoruz. Hizmet götürürken de vatandaşı da düşünerek yapıyoruz, satışları ona göre ayarlıyoruz. Anca fiyat artışları bu işi çığırından çıkarmış durumda. Pahalı alınan bir şey ucuza satılamaz. Satış, yok, kendi paramızı harcıyoruz, faiş fiyatlarla işlem yapıyoruz. Birde bu yüksek fiyatları vatandaşa anlatabilmek önemli.”

ŞU AN EV ALMANIN TAM ZAMANI

“Biz Polatlı müteahhitleri olarak şu anda öz sermayelerimizle inşaatları devam ettiriyoruz. Pandemi döneminde de durmadık çünkü bizimle çalışan arkadaşlarımız, işçilerimiz var. Biz durduğumuz zaman onlarda durur. Mecburen çalışmak zorundayız. Kendi sermayelerimizden harcadığımız için fiyat artışları henüz yansımadı. Şu an ev almanın tam zamanı. Temmuz ayından sonra fiyatlar çok artacak. Artmak zorunda çünkü maliyetler yansıtılmak zorunda. Alt sınırı daha da yukarılara çıkacak. Alt sınır zaten zararına denilebilecek rakamlar. Şu anda 3+1 dairenin maliyeti 400 bin lirayı bulmuş durumda. Krediler düştüğünde ev alınması düşünülüyor. Faizler düşse bile maliyetler orada durduğu sürece bu fiyatların gelmesi mümkün değil. Krediler yüksekse düşecek yeni kredilerle yapılandırma yapılarak dönüştürebilirler. Ya da ellerinde peşinat varsa müteahhitlerle bağlantı kurarlar. İnşaattan ev alındığında başlangıçtan tamamlanana kadar olan süreçte müteahhitler olarak fiyat farkı yapmıyoruz. Peşinatları alıp ödeme koşullarını söylüyoruz bitiminde de borcun tamamı tahsil edilmiş oluyor.”

MÜTEAHHİT SINIFLANDIRILMASINDA YANLIŞLIKLAR VAR

“Geçtiğimiz hafta Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Kuruluna üst yönetim kurulu üyesi ve delege olarak Polatlı’yı temsil ederek katıldım. Burada da bahsedilen ana konu fiyatların çok yükseldiği, maliyetlerin çok arttığı, bu maliyetleri vatandaşın nasıl taşıyacağı, bu sistemin müteahhitleri bitirmeye yönelik olduğu ve sistemin daha da zora girdiği oldu. Bunun yanında müteahhitlik sistemi, müteahhitlerin sınıflandırılması konusu var. Her önüne gelen müteahhit olmasın diye sınıflandırmayı biz istedik. Ancak yapılan yanlış düzenlemeler var. Liyakat çok ön plana alınmadı. Bir müteahhidin 15 yıl içerisindeki yaptığı iş göz önüne alınarak sınıflandırma yapılıyor. Halbuki bir adam 30 yıllık müteahhitse 30 yıldır yaptığı iş göz önüne alınmalıdır. 5 yıllık bir müteahhitle 40 yıllık bir müteahhidin liyakatı, tecrübesi bir olmaz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.