ÜNVER: ÇOK BÜYÜK KAR ORANIYLA ÇALIŞAN MÜTEAHHİTLER DEĞİLİZ

Bu haber 01 Mart 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Dernek başkanı Cengiz Ünver,  Polatlı’da inşaat sektörüyle ilgili olarak önemli açıklamalar değindi. Ünver  son dönemde dolar, Euro gibi yabancı piyasayı etkileyen paralardaki değerlerin düşmesine rağmen ana girdilerin  ve faiz oranlarının yüksek olmasıyla daire satışı yapamadıklarını söyledi.

Ünver açıklamasının devamında, “Son dönemde bildiğiniz gibi dolar, Euro gibi yabancı paralar piyasayı etkileyen paralardaki değerlerin düşmesi gibi dolar aşağılara inmesine rağmen ne hikmetse bizim ana girdilerimiz demir, çimento gibi ürünler  bizim zaten  baş ürünlerimiz ve inşaatı birebir  etkileyen ürünlerimiz, dolarla ilgili olması lazım gelen ürünlerimizin ama  bunlara rağmen dolar oldukça yüksek.  Beton ve demir ile alakalı değil bütün girdiler bununla alakalı.  Birde üstüne banka faizleri oldukça yüksek.  Konut faizleri yüksek bu durum böyle olunca bizim daire satışlarımızda olmuyor” dedi.

BİR İŞSİZLİK FURYASI DA ALIP BAŞINI GİDİYOR

Ünver, “ Bu vesile ile de müteahhitlerimiz böyle bir durağanlığa girmiş durumda.  Biz durağanlığa girdiğimiz anda binlerce kişi çalıştırıyoruz.  Bu kadar insanda boşta kalıyor. Biz işçileri boşa çıkarmak durumunda kalıyoruz.  Bir işsizlik furyası da alıp başını gidiyor.  Vatandaşımızın şikâyeti de şu: Daire fiyatı çok yüksek.  Mecburen yüksek olmak zorunda bizim daire fiyatlarımızı etkileyen  birkaç başlıkta sıralayabilirim; 1- Vergiler, 2- Girdiler, 3- İşçilik, 4- Arsa maliyetlerimiz. Biz bunlardan sadece arsa maliyetleriniz pazarlık yapıyoruz. Diğer girdilere biz etki edemiyoruz. İşçilik maliyetleri zaten standart onun üzerine çok fazla bir pazarlık yapmamız gerekmiyor.  Ana girdiler ve vergiler bunlar bizi oldukça zorluyor. Bunlarda daire fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Birde Polatlı gibi taşra kesimde çalışan müteahhitler çok büyük kar oranıyla çalışan müteahhitler değiliz.  Çay yolunda satılan bir daire ile bizim buradaki satışlarımız aynı değil.  Orada arsa payı yüksek” dedi.

MALİYETLER ARTTI BİZİM KAR ORANLARIMIZ HALEN AYNI

Ünver, “Kar marjına baktığımızda Polatlı gibi yerdeki müteahhitlerin kar marjinali oldukça küçük.  Birçok arkadaşımız müteahhitliği neredeyse bıraktı iş yapmıyor. Belirli bölgelerde sıkışıp kaldık. O bölgelerde inşaat yapmak zorunda kalıyoruz.  Bu nereye kadar gidecek bilmiyoruz. Bu bütün sektörümüze halkımıza yansıyor.  Dolayısıyla herkese yansıyor bu sonuç nereye gidecek valla bizde bilmiyoruz.  Özellikle bu girdilere devletimizin bir el atması lazım. Son dönemde değişik değişik yönetmelikler çıkıyor. Otopark yönetmeliği deniliyor, şu deniliyor bu deniliyor birçok yönetmelik çıkıyor.  Bunların her biri bize ilave maliyet demek.  Vatandaşımız diyor ki biz 260 bin- 270 bin liraya daire alıyorduk şimdi ne oldu da 350 – 400 oldu.  Maliyetler arttı bizim kar oranlarımız halen aynı.  Dolayısıyla biz devletimizden bu yönde bir girişim bekliyoruz.  Bu malzeme artışlarına bir el atılmasını istiyoruz.  Vergi oranlarımız hakikaten değişik değişik vergi ödüyoruz bunlara bir el atılması lazım. Bizim girdi fiyatlarımız aşağıya düşerse bizde daire fiyatlarını uygun olarak verebiliriz” dedi.

İNSANLAR EV ALMAK ZORUNDA BU BİR İHTİYAÇ

Ünver, “Biz bir bina yaptığımız zaman orada bir çorba kaynatıyoruz, birçok insan o çorbadan içiyor.  Şimdi biz o çorbayı kaynatamazsak bu işlerde olmaz. Ne esnaf bize malzeme satabilir, ne işçi çalışabilir, ne de bizler iş yapıp halkımız evler alabilir.  Bu evi de yapmak zorundayız çünkü insanlarda ev almak zorunda bu bir ihtiyaç.  Şuanda Mehmet Akif sırtları Basri sırtlarına doğru İstiklalde yoğun çok yoğun en yoğun şuanda istiklal. Esentepe de yoğunlaşma var Gülveren de daha düzenleme bitmediği için oralarda çalışma yok. Polatlı’da en yoğun evlerin yapılığı yer İstiklal ve Şehitlik.  Yer olarak ve şehitliğe göre fiyatlar daha uygun olduğu için insanlar İstiklal’e geliyor.  AVM burada diye gelen yüzde 10’u geçmez ben çok duymadım öyle. Şentepe’ye şuan vatandaşımızın ilgisi azaldı.  Bu bir algı vatandaşımızın bir isteğidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.