UNUTULMUŞ ZANAAT “KUNDURACILIK”

Bu haber 24 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Hayatın günden güne fabrikasyon ürünlere dönüştüğü çağımızda, el sanatları ve eski zanaatkarlar yok olmaya yüz tutuyor. Ucuz ve sağlıksız ayakkabıların piyasada günden güne yayılması nedeniyle, kundura tamircileri yok olma aşamasına geldi .Günümüzde mesleğin geldiği durumu ve devamlılığını anlatan Dilek Ayakkabı Tamir Salonu sahibi Cumhur Dilek ,mesleğinde en önemli prensibinin kaliteli iş olduğunu vurguladı.

Polatlı Postası: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Cumhur Dilek kimdir?

Cumhur Dilek: 1958 yılında Polatlı’da doğdum. Asıl mesleğim Matematik Öğretmenliği. Yaklaşık 4 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra baba mesleği olan ayakkabı imalatı ve tamir işleriyle uğraşmaya başladım. Şu an 63 yaşındayım. Babam Polatlı’nın ayakkabı konusunda en eski ayakkabıcılarından biriydi. Bizleri hiçbir şekilde çarşıda sokakta gezdirmezdi.   Bizi tezgahında mesleği ve sanatı öğreterek büyüttü. Çocukluğumda ve gençliğimde babamı hiç anlamamıştım. Ama şimdi babama karşı büyük bir minnet duygusu içerisindeyim. İyi ki bizi sanatkar yetiştirmiş.

Polatlı Postası: Günümüzde imitasyon ayakkabıların çoğalmasıyla kunduracılık artık bitme aşamasına mı geldi? İkisi arasındaki en temel fark nedir?

Cumhur Dilek: Sadece ayakkabı alanında değil artık küçük esnafların ayakta kalma şansı kalmadı. Büyük imalatlar, fabrikasyon üretimler, seri üretimler ve maliyet düşüklüğü sebebiyle küçük sanatkâr ve esnafların bir değeri kalmadı. Sanatımız bitmek üzere, ölmek üzere. Çırak bulamıyoruz. Yaşın da önemi yok, yeter ki ben bu mesleği seviyorum, öğrenmek istiyorum diyecek birini altı ayda kalfa yaparım. Birinci yılda da kendimiz gibi usta olsun. Bırakın küçük çocuğu yetişkin de bile çırak bulamıyoruz.

Polatlı Postası: Biraz nostalji yapalım, sizin döneminizde ne tür kunduralar vardı, günümüzde ayakkabının değişimi nasıl gelişti?

Cumhur Dilek: Köroğlu “Tüfek icat oldu mertlik bozuldu” dedi.  Ayakkabı imalatları hakiki deri ve kösele ile yapılırken günümüzde imitasyon dediğimiz suni malzemeler çıkalı mertlik bozuldu. Deri ayakkabıların maliyeti çok yüksek iken imitasyon ayakkabıları çok ucuza almanız mümkün. Bu yüzden hakiki deri ayakkabıyla imitasyon ayakkabının rekabet etmesi mümkün değildir.

Polatlı Postası: Mesleğin yok olmaması için, gelecek nesillere aktarılması için sizce neler yapılabilir?

Cumhur Dilek: Aslında idarecilerin her konuda olduğu gibi bitmek üzere olan bu mesleklerde de bir şeyler yapması gerek. Ama yapılmadığı kanaatini taşıyorum. Artık Çıraklık Eğitim Okulları’nda bile ayakkabıcılığın bahsi geçmiyor. Bizim sanatımız ölecek. Bizim kendi kişisel gayretlerimizle bu sanatın ayakta kalması çok mümkün gözükmüyor.

Polatlı Postası: Müşterilerinize burada hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Cumhur Dilek: Babamdan öğrendiğim sanatım çerçevesinde kişiye özel ayak ölçüsüne göre ayakkabı, bot, çizme, terlik imalatları yapıyorum. Bunun yanında da çanta, ayakkabı her tür deri tamirini gerçekleştiriyorum. Fakat artık at ve yenisini al mantığı devreye girdiği için tamir kısmında çok zayıfladı. Doğal yaşamı sevdiğim için dükkanımda yetiştirdiğim çiçeklerimi de müşterilerimin satışına sunuyorum.

Polatlı Postası: Bu tür sanat meslekleri “emeği çok karşılığı az “olarak tanımlanıyor, buna katılıyor musunuz?

Cumhur Dilek: Emeğin karşılığı eski dönemlerde vardı. Fakat şimdi sorunuzda belirttiğiniz üzere emeğimiz çok, karşılığı yok. Ama ben insanlara kızmıyorum. Hayat şartları herkesi zor yaşantı konumuna getirdi. O yüzden haklı olarak her şeyi daha hesaplı alma mücadelesi içine giriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.