Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Balıkesir Dönüşüm Kongresi’ne katılan Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan önemli açıklamalarda bulundu.

Ercan, Balıkesir özelinde çalışmalar yaptığını söyleyerek, yıkıcı bir depremin kentin yakınında olduğunu söyledi. Ahmet Ercan, “Balıkesir’de yıkıcı deprem için eşit değer 6.2. Yani 6.2 ve daha büyük her deprem Balıkesir’in yapı biçimine bakarak yapılarda yıkım yapar. En sık deprem Erdek Bandırma arasında Kapıdağı Yarımadası’nı bölücü şekilde olan kırıkta çok büyük bir hareket var. Erdek, Biga, Çan’da burada 7.2 deprem beklenir. Bursa Ulubat, Manyas, Gönen, Yenice, Edremit Koyu, Altınoluk’ta 6.2 ile 7.3 arasında bir deprem üretir. Balıkesir, Burhaniye, Edremit’te 6.2 ile 6.7 arasında deprem üretir. Burada inşaat yaptığın zaman en az 7.3’lük depreme dayanıklı şekilde statik projeyi tasarla dememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"BENİM İÇİN ŞAŞIRTICI OLMAZ"

Ercan, önümüzdeki 10 yıla dikkatleri çekerek, “10 yıl içinde Balıkesir ili yıkıcı bir deprem görürse benim için şaşırtıcı olmaz. Balıkesir ilinde, 35 yılda bir depremin yenileme zamanıdır. Bu her 35 yılda bir olacak anlamı çıkmaz. Bazen depremlerin durgunluk yılları vardır. Elli yıl, yüz yıl olmaz deprem. Çünkü gerginlik birikmediyse kırılma olmaz. Kırılma olmazsa deprem olmaz. 7.5 büyüklüğündeki bir depremde 72 yılda bir olur” dedi.

127 yıldır Balıkesir’in suskun olduğunu söyleyen Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sorunlu yerleri ise şöyle açıkladı:

“Plevne Mahallesi, Bahçelievler, Gümüşçeşme, Paşaalanı, Çayırhisar, Ayşebacı, Köseler, Bosnacı, Cengiz Topel, buraların çekincesi çok yüksek. Burada yeraltı suları oldukça sığ, yerin taşıma gücü çok düşük. Deprem dalgalarını çok büyütür.”

AFAD duyurdu: Çanakkale'de korkutan deprem! AFAD duyurdu: Çanakkale'de korkutan deprem!

İHA

Editör: Gizem Tuğçe Bayhan