Ziyaretçiler, Anadolu topraklarındaki medeniyetlere ait birçok tarihi eseri müze içerisinde görebilirken, özellikle Ankara ve çevresine ait çıkarılan dönem eşyaları, paraları, aletleri büyük ilgi görüyor.

19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilen Anadolu Medeniyetler Müzesi, ‘Avrupa'da Yılın Müzesi’ unvanına sahip olma özelliği özellikle yabancı turistler tarafından oldukça dikkat çekiyor.

Birçok yabancı tur grubu, yaz döneminde Ankara’ya yaptıkları gezide Anadolu Medeniyetler Müzesi’ni rehberler eşliğinde gezerek, buradaki eserlere hayranlık duyuyor.

GORDİON UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ İÇİN BEKLİYOR

Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Gordion Antik Kenti için ise heyecanlı geri sayım başladı. Geçtiğimiz senelerde Gordion için yetkililer tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için başvuru yapılmasının ardından süreç başlamıştı.

Eylül ayında açıklanması planlanan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde Gordion yer alırsa Ankara'nın ilk Dünya Kültür Mirası olacak.

Gordion Antik Kenti'nin eserleri ise Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde bulunuyor. M.Ö. 8’nci yüzyıla ait vazolar, kaplar, maşrapalar ve Midas’ın olduğu düşünülen kafatası da müze de sergileniyor.

İşte  Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin Gordion bölümünden bazı eserler;

Ankara'nın adı nereden geliyor eski adı nedir? Ankara'da Hafta Sonu Ücretsiz Gezilecek Yerler Neresi? Ankara'nın adı nereden geliyor eski adı nedir? Ankara'da Hafta Sonu Ücretsiz Gezilecek Yerler Neresi?

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN