Umutlar 2021 yılına kaldı!

Bu haber 18 Ağustos 2020 saat 8:20 'de eklendi.

Sakarya Nehri’nde 45 gündür neredeyse damla su kalmamış ve çiftçilerin ürünleri tarlalarda yanmaya mahkum edildi. Ha bugün si geliyor, Ha şu vekil devrede derken çiftçiler yine yalnız bırakıldı ve susuzluktan ürünleri tarlada kaldı! Sakarya Nehri’nde çiftçiler susuzlukla kırılırken, Polatlı’da devlet kurumlarından çiftçilere gelen bir rotasyon yana sulama yasağı evrakı da oldukça ilginç gelen bir gelişme olarak kayda geçti.

SAKARYA’DA SU YOK SULAMA YASAĞI İÇİN EVRAK GELİYOR!

Sakarya Nehri’nde su tamamen kurumuşken ve Eskişehir hiçbir yasağa ne Sakray ne de Porsuk Çayı’nda uymazken, Polatlı’da devlet kurulumları Polatlılı çiftçilere ve muhtarlara Sakarya’dan sulamanın belirli tarihlerde yasak olduğuna ilişkin evraklar gönderiyor. Çiftçi bir damla suyu bulamaz ve Eskişehir çiftçisi ürünlerini yeteri kadar sulamışken, Polatlı çiftçisine 18 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında sulama yasağına uluşması aksi takdirde cezai işlem uygulanacağı belirtiliyor. Oysa çiftçi su bulamıyor ve yasağa uymasına da gerek kamıyor!

AYNI HASSASİYET ESKİŞEHİR ÇİFTÇİSİNE DE GÖSTERİLİYOR MU?

Polatlı’dan heyetler sürekli olarak AK Parti Genel Merkezi’ne, Tarım ve Ormancılık Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, AK Parti genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin’e, Ankara Valisi Vasip Şahin’e hatta ve hatta 15 gün öncede Eskişehir’e toplantılara gittiler. AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir’den, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu’na kadar herkesin açıklamasında “Bu hafta su gelecek”, “Gerekli talimat DSİ’ye verildi devreye girilri ” gibi her yıl söylenen ancak bu yıl hiçbir hükmü olmayan açıklamalarla geçiştirildi ve çiftçiler oyalanarak ürünleri tarlada yanmaya terk edildi. Polatlılı çiftçilere sulama yasağı evrakının gitmesine rağen acaba yine bu Polatlılı siyasi ve tarım temsilcisi kurumlaın başındakiler Eskişehir çiftçisinin de bu kurallara uyması noktasıda titizlikle kontroller yapıldığını takip etti mi?

POLATLI YİNE SAHİPSİZ!

10 yılı aşkın süredir Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nda susuzluk manzaraları paylaşıyor, haberler deriyor ve çiftçilerin isyanını gazete sayfalarına taşıyoruz. Ancak 12 yılda pek çok milletvekili değişti, hatta bazıları terfi alarak hala koltuklarda, pek çok ilçe başkanı, tarım temsilcisi değişti. Ancak Polatlı’nın sahipsizliği hiç olmadığı kadar bu dönem kendini gösterdi. Devlet Su İşleri (DSİ) bürokratlarına ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü bürokratlarına söz geçiremeyen hükümet temsilcileri Polatlılı çiftçiyi kaderine terk etti. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.