NASA'da çalışan bir astrofizikçi olan Dr. Umut Yıldız, Türkiye'de pek çok gence ilham veren bir bilim insanıdır. Özellikle uzay, astronomi ve NASA ile ilgilenen herkesin takibinde olan Yıldız, her fırsatta konferanslar ve canlı yayınlar düzenleyerek meraklıları için uzaydan haberleri açıklıyor. Peki, Dr. Umut Yıldız kimdir, Umut Yıldız kimdir kaç yaşında nereli? Astro Fizikçi Dr Umut Yıldız nerede okudu?

Umut Yıldız kimdir

Dr. Umut Yıldız, 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Ailesi Ordulu olan Yıldız'ın babası polis memuru olduğu için çocukluğu Karabük, Zonguldak ve Çanakkale gibi farklı şehirlerde geçti. Küçük yaşlardan itibaren uzaya ve yıldızlara meraklı olan Yıldız, Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nü kazandı ve 2000 yılında başladığı üniversite eğitimini 2004 yılında tamamladı.

Üniversite yıllarında astronomiye olan ilgisini arttıran Yıldız, mezun olduktan sonra Hollanda'ya giderek Groningen Üniversitesi'nde yüksek lisansını yaptı. Burada astrofizik alanında çalışmalar yapan Yıldız, 2007 yılında Leiden Üniversitesi'nde doktora programına başladı. Doktorasını astrokimya ve molekül astrofiziği üzerine yapan Yıldız, 2011 yılında doktor unvanını aldı.

Doktorasının ardından Leiden Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak çalışmaya devam eden Yıldız, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek NASA'nın Jet Propulsion Laboratory (JPL) adlı kurumunda göreve başladı. Burada derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırma mühendisi olarak çalışan Yıldız, halen bu görevini sürdürmektedir.

Dr. Umut Yıldız, sadece bir bilim insanı değil, aynı zamanda bir bilim iletişimcisi ve popüler bilim yazarıdır. Bilimin topluma yayılmasına önem veren Yıldız, çeşitli platformlarda uzay ve astronomi ile ilgili programlar yapmakta, makaleler yazmakta ve konferanslar vermektedir.

Yıldız'ın en bilinen programlarından biri "Tek Çare Uzay" adlı programdır. Bu programda Yıldız, Discord, Twitch ve Youtube üzerinden canlı yayınlar yaparak uzay haberlerini yorumlamakta, güncel gelişmeleri aktarmakta ve izleyicilerin sorularını yanıtlamaktadır. Program her cumartesi saat 21:00'de gerçekleşmektedir.

Yıldız ayrıca Atlas Dergisi ve Popüler Bilim Dergisi'nde aylık olarak köşe yazıları yazmaktadır. Twitter'da en çok takipçisi olan dördüncü astronom olan Yıldız, pek çok konferans ve online etkinlikle de binlerce çocuk, genç ve yetişkine uzay ve astronomiden bahsetmiştir. 2022 itibariyle 200'den fazla konferans/e-konferans ile 3000'den fazla okulda 400.000'den fazla öğrenciye ulaştığını belirtmiştir.

Umut Yıldız, NASA'da çalışan bir astrofizikçi olmasına rağmen, iletişime açık ve kendisine ulaşanlarla iletişime girmekten çekinmeyen biridir. Her zaman alçakgönüllü, sevecen ve samimi bir tavır sergileyen Yıldız, pek çok gencin rol modeli olmuştur.

Yıldız, 2015 yılında başlattığı #HayallerinizinMektubu etiketiyle gençlerden uzay ve astronomi ile ilgili hayallerini yazmalarını istemiş, binlerce mektup almış ve bunlara cevap vermiştir. Bu etkinlikle pek çok gencin hayatına dokunan Yıldız, onlara yol gösterici olmuştur.

Yıldız, aynı zamanda Türkiye'deki uzay çalışmalarını da yakından takip etmekte ve desteklemektedir. Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldız, Türkiye'nin uzay alanında daha çok ilerlemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Türkiye'den uzaya gidecek ilk astronotun seçilmesi sürecine de katkıda bulunan Yıldız, bu konuda da bilgilendirici yayınlar yapmaktadır.

Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır? Kolay ve Lezzetli Tarif! Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır? Kolay ve Lezzetli Tarif!

Umut Yıldız'ın bilim insanlığı ve bilim iletişimciliği dışında bir de sinema tutkusu vardır. Özellikle bilim kurgu filmlerine ilgi duyan Yıldız, bu alanda da çalışmalar yapmıştır. 2016 yılında vizyona giren "Mesaj" (Arrival) adlı filmde danışmanlık yapan Yıldız, filmin senaryosuna ve bilimsel içeriğine katkıda bulunmuştur.

Yıldız, ayrıca kendi teleskopuyla yaptığı gözlemleri de takipçileriyle paylaşmaktadır. Kendi evinin bahçesinde kurduğu teleskopla çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında yayınlayan Yıldız, bu fotoğrafların nasıl çekildiğini de anlatmaktadır. Bu sayede amatör astronomlara da ilham vermektedir.

Dr. Umut Yıldız, NASA'da derin uzay iletişimi alanında çalışmaktadır. Bu alanda uzay araçlarının Dünya ile nasıl haberleştiği, hangi frekansları kullandığı, hangi antenleri kullandığı gibi konularla ilgilenmektedir. Ayrıca astrofizik alanında da araştırmalar yapan Yıldız, özellikle molekül astrofiziği ve astrokimya konularında çalışmalar yapmıştır.

Yıldız'ın araştırma konularından biri de "organik moleküller"dir. Organik moleküller, karbon atomu içeren moleküllerdir ve yaşamın temelini oluştururlar. Yıldız, uzayda organik moleküllerin nasıl oluştuğunu, hangi ortamlarda bulunduğunu ve bunların yaşamın kökenine nasıl katkıda bulunduğunu araştırmıştır.

Yıldız'ın bir diğer araştırma konusu da "su"dur. Su, yaşam için en önemli bileşenlerden biridir

Kaynak: HABER MERKEZİ